Október je magickým mesiacom, keď sa začína sezóna v Dubaji.  Teploty tu totiž klesli pod 40 stupňov celzia a destinácia je obľúbených rajom aj Slovákov.  Dubaj je slávne centrum obchodu Spojených Arabských Emirátov a tak najväčším a najľudnatejším mestom v celej krajine.

 

Najvyššia budova sveta Burdž Chalífa v Dubaji.

 

Ženy v meste však navštívili úplný opak. Najmenší zo siedmych emirátov Ajman (alebo Adžmán), ktorý je iba 22 km dlhý a 11 km široký. Práve preto je v emirátoch rajom pokoja. Rozprestiera sa o rozlohe iba 260 kilometrov štvorcových. Od Dubaja sa nachádza 35 km štvorprúdovou diaľnicou, asi 40 minút taxíkom z letiska do  30 eur. Ajman sa nachádza v Perzskom zálive a patrí medzi poľnohospodárske oblasti.  Aj preto tu nájdete iba zopár luxusných rezortov, ktoré sa však  nachádzajú na najkrajšej niekoľko kilometrovej pláži celých arabských emirátov. 

 

 

Ajman je preto mimoriadny aj pre turistov, pretože nikde inde nenájdete pláž s takým neskutočne bielym a jemným pieskom. Kým v iných emirátoch na dno mora nevidíte, v Ajmane je voda neobyčajne čistá, priezračná, často veľmi pokojná  a v letných mesiacoch sa zohreje až do 34 stupňov celzia. Vďaka jej kvalite tu žijú také druhy rastlín a živočíchov, ktoré inde nenájdete. Aj preto je Ajman vyhľadávaným centrom potápačských športov a celkovo ponúka najlepšie kúpanie z celých Spojených arabských emirátov. Aj keď niekedy odliv „odnesie more“ od brehu aj stovky metrov. Vďaka tomu však aj neplavec, centimetre od neho, zhliadne nádherné koráli.

 

 

Mesto Ajman ponúka neobyčajnú útulnú atmosféru a veľké množstvo vychýrených rybárskych reštaurácií, do ktorých sa najesť pravidelne prichádzajú obyvatelia všetkých emirátov. V meste nájdete aj  nespočetné množstvo domácich obchodíkov a klasických arabských trhov. Odpočinok si môžete vychutnať v upravených parkoch a na nezabudnuteľných golfových ihriskách, ktoré tam na pustatine rastú ako huby po daždi.

 

 

Ani nie pred rokom vyrástlo v Ajmane ďalšie golfové ihrisko AL ZORAH, ktoré architekt, slávny golfový hráč Jack Nicklaus designoval do mora, na akýchsi pilieroch. Dokonalú atmosféru nemožného dotvára na ihrisku 3 tisíc plameniakov.  

 

 

Ajman je emirátom a mestom, kde sa pre vysoké ceny nehnuteľností presťahovala stredná a vyššia vrstva z Dubaja a Sharjahu. Pre pokojnú atmosféru sem chodí na víkendy relaxovať aj dubajská smotánka. Možno aj preto sa práve v Ajmane, ako jedinom emiráte zo všetkých siedmych emirátov, nachádza rezort s jediným barom s bowlingom, ktorý má aj licenciu na alkohol. Alkohol tak ako v celých emirátoch je zakázaných a podávajú ho iba špeciálne licencované podniky.

 

 

Ak obyvatelia Ajmanu nenarazili na ropu, tak sa živia prevažne poľnohospodárstvom,  rybolovom, obchodom a výrobou rýchlych luxusných lodí a  jácht. Vo veľkom prístave aj  výrobou starých drevených námorných lodí „dhows“. Aj preto spolu s emirátmi Dubaj a Sharjah tvoria súvislé územie s vysokým stupňom urbanizácie a jednu z najväčších metropolitných oblastí v regióne. Ak túžite po pravej histórii, tak mesto Ajman je tým pravým zo všetkých emirátov, aj keď sa tu nevtieravo strieda história s luxusnými budovami, ktoré prevažne osídlila štátna správa.

 

 

Cena mimo sezóny v jednom z piatich luxusných hotelov v Ajmane s raňajkami na 10 dní aj s letenkou vás vyjde približne 1070 eur. Úplne to stačí, pretože za večeru pre dvoch, vrátane obrovského  zapečeného lobstera so syrom, zaplatíte vo vychýrenej miestnej  reštaurácii maximálne 60 eur.  Ak nie ste nároční, na „obyčajnú večeru v meste“ vám postačí pre dvoch 30 eur. Aj tak ju nebudete vládať dojesť.

 

 

V Ajmane sa nachádza aj súkromná univerzita rodinných vzťahov, pre ženy. Koľko si zaplatia, toľko ju študujú.  Mesiac aj roky. O výchovu detí sa starajú aj muži, takže sa nečudujte, ak v Ajmane napríklad uvidíte otca, na ktorom visia tri deti a ich mama celý deň len pozerá do zlatého mobilu. Samozrejme, aj pri jedle. Otec kŕmi aj malé deti. Dvere vám však ako žene všade radi otvoria a dajú prednosť.   

 

 

Ajman tým, že tam bývajú prevažne miestni, je zo všetkých emirátov najkonzervatívnejší. Napriek tomu od vás na ulici nevyžadujú zakryté ramená, kolená a už vôbec nie hlavu. Samozrejme, návšteva mešity má svoje jasné pravidlá. V rezorte si môžete robiť, čo chcete. Vrch plaviek, by som si ale na sebe určite nechala.

 

 

O svoje veci sa nikde nemusíte báť.  Ak si ráno necháte peňaženku na pláži, večer si ju tam určite nájdete, ak vám ju neodniesli rovno na izbu. Mimochodom, nikde na svete som sa necítila tak bezpečne, ako práve v jednom zo siedmych emirátov Spojených Arabských Emirátoch. 

 

 

 

Prečítajte si aj Dubaj za 500 eur môže byť podvod