BRATISLAVA. Predstavte si Popolušku, ktorá by sa rozhodla, že si nakoniec predsa len toho princa nevezme, ale postaví sa na vlastné nohy. Presne takto pozmenila záver známej rozprávky pri preklade do španielčiny čilská spisovateľka Isabell Allende známa románom Dom duchov. Jej Popoluška dala prednosť nezávislosti a rozhodla sa ísť konať dobro do sveta.

Allende tiež pri preklade pomohla viacerým hrdinkám romantických kníh – ich časť dialógov prekladala tak, aby vyzneli inteligentnejšie.

Keď sa na to prišlo, čakalo ju prepustenie. Isabel Allende práve dnes oslavuje svoje 74-té narodeniny.

 

 

Allende sa narodila v Peru. Jej otcom bol synovec čilského prezidenta diplomat Tomás Allende. Jej rodičia sa rozišli a ona spolu so súrodencami odišla s matkou Francisce Llone späť do Čile. Žila aj v Bolívii a Bejrúte. Ako 16-ročná sa vrátila do Čile, kde vyštudovala žurnalistiku.

Prvýkrát sa vydala v roku 1962  ako 20 ročná za Miguela Friasa. Rok nato sa im narodila dcéra Paula, o tri roky neskôr syn Nicolás. V tomto období pracovala pre OSN, najskôr v Santiagu, neskôr v Bruseli. Žila dvojitým životom – doma ako obyčajná žena v domácnosti, v práci ako žena pracujúca na svojej kariére.

 

 

Po štátnom prevrate generála Augusta Pinocheta v septembri 1973 opustila aj s rodinou krajinu a presťahovala sa do Venezuely. Písala do novín a učila. Jej priezvisko sa totiž stalo viac ako nepohodlným. Bratranec jej otca bol totiž tri roky prezidentom Čile. Podrobne o tom píše v memoároch My Invented Country z roku 2003.

 

 

Preslávila sa svojím prvým románom Dom duchov. Vznikol podľa listu jej starému otcovi, ktorý začala písať po jeho smrti. Kniha vyšla prvýkrát v roku 1982 a dočkala sa aj sfilmovania.

Film je však vnímaný mierne kontroverzne. Kritici mu vyčítali napríklad výber hercov vzhľadom na prostredie, kde sa dej odohráva. Finančne tiež nebol úspešný – zarobil ani nie štvrtinu nákladov na výrobu. Ale zase, kto by nemiloval Meryl Streep ako jemnú jasnovidnú Klaru či Jeremyho Ironsa ako dobytkára Estebana Truebu a jeho premenu z chladného muža na citlivého otca?

 

 

Známy je aj jej román Paula, ktorý napísala ako list dcére. Ide sčasti o autobiografické dielo, v ktorom sa vyrovnáva so smrťou svojej dcéry Pauly. Tá zomrela ako 28-ročná na porfýriu. Známe sú aj jej knihy Eva Luna, Dcére šťasteny, Sépiový portrét.

 

 

V roku 1988 cestovala po Kalifornii. Práve tu stretla svojho druhého manžela Willieho Gordona, s ktorým sa rozišla vlani.

Od roku 2003 je americkou občiankou.

V roku 1994 získala cenu Gabriela Mistral Order to Merit – ocenenie čilského ministerstva školstva, ako prvá žena. V roku 2014 získala Medailu Slobody od amerického prezidenta Baracka Obamu.

 

Prečítajte si aj Michelle Obamová a Meryl Streepová hovorili o ženách a dcérach