BRATISLAVA. Jej prijatie do firmy schvaľoval zakladateľ amerického giganta Google a jeden z najbohatších ľudí sveta Larry Page a zrejme ani netušil, že Petra Cross bude prvou inžinierkou z bývalého Československa, ktorá bude pracovať v internetovom vyhľadávači.

„Tam nikoho nezaujíma, že som Slovenka alebo cudzinka, pretože tam pracujú väčšinou cudzinci. Počas prijímacích rozhovorov sa vo firme snažia odstrániť zaujatosť, teda často ani neuvádzajú meno, pohlavie, či pôvod, vyhodnocujú len odpovede. Potrebujú ľudí, ktorí dokážu rozmýšľať a pracovať na produktoch,“  vysvetľuje Petra Cross, ktorá v Google pracuje viac ako 11 rokov ako programátorka.

 

S dcérou Lunou.

 

Chcú viac žien

To, že je žena, ju nijako neznevýhodňuje. „Vo firme sú dokonca špecializované personalistky, ktoré vyhľadávajú ženy. Snažíme sa, aby v Googli pracovalo 50 percent žien, to je náš dlhodobý cieľ,“ vysvetľuje Petra. Podľa poslednej správy pracuje v najväčšom internetovom vyhľadávači 30 percent žien.  

Petra Cross začínala v divízii vyhľadávača, neskôr pracovala pre Gmail, dnes robí na vývoji nového softvéru Android Pay, kde sa venuje realizácii platieb cez mobil.

Kým nám rozpráva svoj úspešný príbeh, dojčí pri tom 14-mesačné dcéru Lunu. Aj kvôli nej sa presunula z centrály Google v Mountain View do San Francisca. Do práce už nemusí hodinu cestovať autobusom, ale chodiť pešo.

 

 

Pomohli čiastočným úväzkom

Zladiť prácu a rodičovstvo nie je v Google problém, hoci v Spojených štátoch amerických na federálnej úrovni žiadna materská dovolenka nie je. „V štáte Kalifornia je uzákonená materská 6 týždňov a 4 týždne pred pôrodom. K tomu mi firma dala 12 týždňov, čo je veľmi štedré a väčšina firiem to nerobí. Ja som si ešte mohla vybrať tri mesiace neplateného voľna, ktoré si môžete vziať na rodinné účely. Dcérka mala 8 mesiacov, keď som sa vrátila na čiastočný úväzok,“ vysvetľuje Petra. Pretože v Google pracuje dlhé roky, umožnili jej pracovať na 60-percentný úväzok, tri dni v týždni je v práci, dva dni plus víkend má voľno. Prešlo to u jej manažéra, ktorého manželka má popri dieťati rovnaký úväzok.

Do práce chodí Petra na pol desiatu, potom programuje, dvakrát za deň odsáva materské mlieko. „Zákony Kalifornie prikazujú zamestnávateľom, aby vyhradil ženám súkromné miesto, kde môžu odsávať a to miesto nemôže byť záchod. Google nám zriadil na každom poschodí miestnosť s pohodlnými kreslami, chladničkou a odsávačkami,“ pochvaľuje si Petra.

Na Slovensko chodí trikrát do roka. Ako ambasádorka občianskeho združenia Aj Ty v IT chodí do škôl diskutovať s dievčatami a povzbudzuje ich, aby sa nebáli informačných technológii či inej práce v IT sektore. Pred naším rozhovorom sa stretla so študentkami na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. „Stále ma rozčuľuje, ak sa Slováci čudujú, že som žena a programátorka. Čo má s tým spoločné moje pohlavie,“ hnevá sa Petra.  

 

 

Strach z neznámeho

Na Slovensku stále cíti predsudky a osočovanie ľudí s rôznou orientáciou. „Je tu veľmi cítiť strach z neznámeho, pri homosexuáloch i pri utečencoch. Mám teraz opatrovateľku z El Salvadoru, ale druhá v poradí bola u mňa moslimka, perfektná žena. Neviem si predstaviť tie komentáre na Slovenska. Len strach  a ignorancia,“ dodáva.

Voľnosť a toleranciu si preto dvojnásobne užíva v San Francisku, kde s manželom a dcérkou žije. „San Francisco je mesto pokroku ľudských práv a akceptuje rôzne typy ľudí,“ vraví Petra a hovorí, že rovnako si to užíva v práci. „Google nepodporuje len ženy, podporuje diverzitu. Čím má firma viac ľudí s rôznym pôvodom a pozadím, tým lepšie tvorí produkty, ktoré oslovujú svet,“ dodáva spokojne Petra, ktorá má vo firme kolegov homosexuálov i transsexuálky, ale aj ľudí rôzneho náboženstva, identity pohlavia a sexuálneho zameranie.

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá búra predsudky o mužskom svete