Zakaždým, keď Nemecko 3. októbra oslavuje znovuzjednotenie, musí konštatovať, že múr v Berlíne padol, ale hranice v hlavách ostali. Hlavne tie medzi prosperujúcim Západom a frustrovaným Východom, ktorý prežil desaťročia v socialistickej NDR.    

V nedávnych parlamentných voľbách sa to ukážkovo prejavilo vo východonemeckej spolkovej krajine Sasko. Krajne pravicoví populisti zo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) tam dosiahli svoj najväčší úspech. Zo 7 percent sa dostali na 27 percent a stali sa najsilnejšou stranou v parlamente, ktorá veľmi tesne odsunula Merkelovej CDU na druhé miesto.

Až 26 percent voličov AfD na východe Nemecka sú muži, z východonemeckých žien ich volilo 17 percent. Na Západe krajiny je pomer 13 k 8 percentám.

Nová štúdia sociologičky Julie Gabler z Univerzity Zittau-Görlitz, z ktorej citoval Huffington Post, hovorí, že je to tak aj preto, lebo túto časť východného Nemecka vo veľkom opúšťajú ženy. Sociologička zistila, že medzi rokmi 2001 až 2014 sa počet obyvateľov v Sasku znížil o 18 percent. Nie je tak zlé ako to bolo po páde Berlínskeho múra, zlé však je, že tí, čo odchádzaj sú hlavne mladé, vzdelané ženy. Odchádzajú, lebo tu nemajú uplatnenie.

Ženy, ktoré v štúdii oslovila, hovorilo o zlých skúsenostiach z práce, kde mali za šéfa muža. Často počúvali  narážky a keď sa chceli v práci ďalej vzdelávať ako ich mužskí kolegovia, šéf ich nepodporil. Najviac to pociťovali, keď sa stali mamami. Žiadne väčšie úlohy a výzvy už nedostávali. Sociologička to sformulovala do záveru, ktorý je podobný pocitu strachu z prisťahovalcov. Muži majú obavy z konkurencie žien. Ich status je ohrozený.

Deje sa to, hoci už 12 rokov zjednotenému Nemecku vládne žena z východného Nemecka.

Muži na východe Nemecka sú často frustrovaní. Po eufórii zo znovuzjednotenia krajiny sa nestalo nič, čo by im zlepšilo život. Sú nahnevaní a svoju zlosť často prenášajú aj na mladších mužov, ktorí tiež vo veľkom volia pravicových populistov z AfD. O to viac podľa štúdie chýbajú ženy. Hlavne mladé ženy znamenajú nielen kvalifikovanú pracovnú silu, ale aj kreatívny potenciál, schopnosť vytvárať nový atraktívnejší životný štýl. V oblastiach, kde prevládajú muži, sú vzťahy chladnejšie, ženy budujú občiansku spoločnosť.

Občas je ťažké vysvetliť, že rovnocenné postavenie mužov a žien je veľký problém. Až taký veľký, že môže meniť výsledky volieb. A nielen v Nemecku.

 

Prečítajte si aj Merkelová je tu pre mnohých, ale pre ženy nie