Menton je maličké mestečko na Francúzskej riviére neďaleko Monte Carla. Od ostatných sa takmer ničím neodlišuje. Nádherné úzke uličky plné kostolov a pôvodných francúzskych domčekov a architektúry, ktorých tieň vytvára na úzkych uličkám turistom príjemné prostredie aj v horúcich letných mesiacoch. Jedno prvenstvo však má. Pestujú sa tam slávne odrody citrónov. 

 

 

Slávny žltý festival

Každoročne sa tu na prelome februára a marca organizuje celosvetovo preslávený festival citrónov, počas ktorého svoju úrodu predstavuje viac ako 300 pestovateľov najkvalitnejších odrôd tohto ovocného stromu. Každoročne na festivale v uliciach Mentonu špecialisti na citróny vystavujú takmer 150 ton tohto v mestečku požehnaného zlatého ovocia. Úroda, ktorá niekoľko dní zdobí centrum starobylého Mentonu v obrovských útvaroch, či alegorických vozoch charakteristických  pre Azúrové pobrežie. Každý rok organizátori vyhlásia určitú tému, podľa ktorej potom ovocie odborníci naaranžujú. Nádheru obdivujú každoročne  tisíce návštevníkov z domova aj zo zahraničia.  Veď festival citrónov patrí spolu s Formulou1 v Monte Carlo a karnevalom v Nice medzi tri najväčšie podujatia na Azúrovom pobreží.

„Ak si myslíte, že po skončení festivalu skončia citróny niekde v komposte, ste na veľkom omyle,“ zasmeje sa predavačka Viviane potom, ako vstúpime do špecializovaného citrónového obchodu a pýtame sa jej, kde končia citróny z festivalu. „Je to obrovská časť našej úrody, spolu s pomarančmi, mandarínkami a grapefruitmi. V Mentone spracujeme všetko, veď okrem turizmu, je to náš hlavný spôsob obživy. Citróny tu pestujeme od nepamäti a sme v tom naozaj jedineční,“ dopĺňa informácie.

Domáci sú na svoje citróny veľmi citliví. „Iba v jednej z miestnych záhrad pestujeme  takmer 470 stromov našej slávnej odrody citrón z Mentonu. Pri vstupe do nášho obchodu ste okolo stromčekov prechádzali,“ vysvetľuje nám Viviane.

 

 

Oválny a žiarivý

Obzrieme sa späť a skutočne. V kvetináčoch pred obchodom ponúkajú malé citrónové stromy za 20 eur. Cena nie je najnižšia, ale keď si uvedomíte, že iba tu si môžete kúpiť najslávnejšie citróny na Azúrovom pobreží a počas festivalu aj sveta, na cenu nepozeráme a jeden z nich rovno končí pri pokladni. Snáď v Bratislave na horúcej slnečnej terase prežije.  Vybrať si môžete aj z menej slávnych odrôd ako Eureca,  Santa Theresa, či Villafranca. Tie však ponúkajú už iné tvary a farby, akým sa preslávila odroda citrón z Mentonu.

„Citrón z Mentonu má svoj charakteristický oválny tvar a je žiarivo žltý. V regióne vyprodukujeme ročne viac ako 200 ton tohto božského ovocia z približne 5 tisíc citrusovníkov.  Život bez neho si tu už nevieme predstaviť. Mali sme problémy počas ekonomickej krízy, ale dnes je už opäť všetko zažehnané. Veľmi nás podporuje banka spolu s našou poľnohospodárskou komorou,“  prihovorí sa nám pri výbere stromčeka nášho citróna z Mentonu domáci pestovateľ Justeen, ktorý vyzerá v pracovnom odeve rovnako, ako ten náš slovenský, napríklad pestovateľ zemiakov. Rozdiel vidíme iba v jeho opálenej pokožke. Justten nám rukami nohami vysvetľuje legendu o vypestovaní prvého citrónu v okolí.

 

 

„Hovorí sa u nás, že po vyhnaní Adama a Evy, si práve Eva zobrala ako prvá žena so sebou citrón. Adam bol však proti. Eva vraj celý čas ako išli, nenašla takú krásnu krajinu, ktorá by si zaslúžila, aby prijala nový nádherný voňavý plod. Až prišli k zátoke Garavan, ktorá Evu uchvátila. Vraj jej pripomínala raj. A tak tu vložila vzácny zlatistý plod do zeme,“  hrdo nám rozprával legendu domáci  pestovateľ citrónov, ktorého rodina sa pestovaniu venuje v mestečku už od 15. storočia. Už v tom čase bol Menton na európskom kontinente hlavným mestom  obchodovania s citrónmi.

 

 

Miestni žijú z turistiky

„No bežte späť do obchodu! Máte z čoho vyberať. Nezabudnuteľné gastronomické výrobky z citrónov nájdete len u nás,“ máva na nás Justeen rukou nad hlavu a stráca sa v úzkych uličkách citrónového mestečka. My sa stratíme v obchode. Na polici je tam niečo, čo sme videli naozaj po prvý raz až v Mentone. Zo všadiaľ sa na vás usmievajú jedinečné výrobky, ktoré inde nenájdete. Od citrónových džemov, lekvárov, sirupov, vín, naložených olív s citrónmi, citrónovým olivovým olejov, rôznymi pastami, cukríkmi, pestami, zaváraninami, dokonca aj dezertov,  citrónového páleného, kondenzovaných citrónov, zaváraných celých citrónov,  mydiel, solí do kúpeľa atď. Nestačíme nielen sa pozerať, ale ani ochutnávať.

„Všetko čo v obchode vidíte, všetko môžete aj ochutnať. Záleží nám na tom, aby si turisti vybrali taký výrobok, ktorý im najviac na jazyku ulahodí, aby sa naše dobré citrónové meno šírilo po kontinente čo najlepšie a čo najviac. Je to pre nás mimoriadne dôležité, pretože mestečko vďaka našim slávnym citrónov drží na nohách turizmus,“ vysvetľuje nám Viviane, ktorá nám pritom každú chvíľu ponúka pred ústa malú lyžičku niečoho, čo sa nám potom rovno rozplynie na jazyku.

„Už nevládzem. Všetko je výborné, ale už mám pocit, že mám v ústach iba jeden veľký výnimočný citrón,“ bránim sa zo smiechom ďalšej ochutnávke. Mám čo robiť, aby som sa ubránila profesionálke, ktorá sa podľa mňa rozhodla pripraviť ma v obchode aj o posledné úspory.

 

 

Krajina citrónov

Citróny z Mentonu sú naozaj dlhovekou inšpiráciou. V meste sú totiž rodinnou vášňou nie len pre miestne, ale aj kultúrne dôvody. Toto miesto Azúrového pobrežia je krajinou citrónov, ktorej jednotliví pestovatelia sa venujú zlatému ovociu s vášňou a majú evidentnú radosť zo sprevádzania turistov pri objavovaní  ich produktov. Určené sú nielen pre gastronomické umenie v kuchyni, ale aj k bežnému použitiu v živote. Voňavé výtvory sú všetky vyrobené ručne v citrónových rodinných prevádzkach na vyšších vrchoch v okolí Mentonu.

Práve tam vzniká všetko to, čo oči turistov vidia v nových obchodoch v pešej zóne malebného mestečka. Krajina citrónov víta všetkých troma špecifickými spôsobmi. Chuťou, vôňou a všeobecnou pohodou. Vrelú atmosféru pocítia všetci turisti, ktorí môžu ochutnať citrónové , až umelecké výtvory.  

 

 

Prečítajte si aj Poďte s nami do slávneho francúzskeho cukrárstva, kde to vonia čokoládou