BRATISLAVA. Popri náročných tréningoch stíha aj prestížnu prácu členky Medzinárodného olympijského výboru (MOV). 

Danka Barteková (30) tvrdí, že v poslednom čase cíti posun, ako sa k nej skúsení funkcionári stavajú.

Olympijská medailistka bola čistou jednotkárkou, vysokoškolský diplom získal na UMB v Banskej Bystrici na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov.

 

Máte vysokoškolské vzdelanie, ste úspešnou športovkyňou. Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do sveta funkcionárov?

„Prišlo to logicky, aj vysokú školu som študovala účelovo. Chcela som pracovať v športovej diplomacii, vždy to bol môj cieľ. Na vysokú školu som musela ísť, u nás doma nebola iná možnosť. Skombinovala som to teda štúdiom diplomacie, ktorá ma neuveriteľne bavila – študovať jazyky, históriu, politickú situáciu. Nechcela som sa však vzdať športu. Takto som bola v oboch oboroch. Podnet vstúpiť do Slovenského olympijského výboru teda prišiel skôr odo mňa, tým, že vo výbore vedeli, že sa chcem angažovať.“

Ako ste sa dostali do Medzinárodného olympijského výboru?

„Navrhol ma SOV a v Londýne 2012 ma zvolili za zástupkyňu športovcov. SOV navrhol svojho kandidáta každé olympijské hry, mali sme zopár pokusov, teraz to vyšlo.“

Promócie Danky Bartekovej na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. Foto: dankabartekova.com

Ako sa mladej žene darí presadzovať medzi skúsenými funkcionármi?

„Je to náročné. Spomedzi členov MOV mám najmenšie skúsenosti z vedenia olympijských hier aj športovej administratívy. Postupne sa však etablujem. V poslednom čase cítim obrovský posun, ako sa ku mne stavajú. Som najmladšia, ale nie som nová. S členmi sa poznáme, vieme sa porozprávať na odbornej úrovni o veciach, ktoré sa dejú. Viem sa spýtať, čo ma zaujíma a dostávam adekvátnu odpoveď. Verím, že čím ďalej to bude lepšie.“

Cítite nejaké problémy ako žena?

„Nie, u nás je veľký tlak, aby vo výbore bolo čím ďalej, tým viac žien. Vo výbore je v súčasnosti približne štvrtina žien. Ja nie som feministka, ale človek, ktorý podporuje rovnaké šance. Niekedy mám pocit, že sa my ženy pozitívne diskriminujeme. Myslím si, že aj bez kvót sme schopné presadiť sa. Aby sa na nás pozeralo cez naše znalosti, vedomosti a schopnosti, nie cez pohlavie.“

Rozhovor pokračuje pod fotkou.

Danka Barteková s bronzovou olympijskou medailou v Londýne 2012. Foto: dankabartekova.com

MOV deklaruje, že chce aplikovať princíp rovnosti. Ako to vyzerá v praxi?

„Cieľom je, aby 50 percent účastníkov olympijských hier boli ženy. Nie som však fanúšikom kvót. Nemyslím si, že práve cez ne sme sa mali podporovať. Možno je môj pohľad pokrivený tým, že som z vyspelej európskej krajiny. Viem si predstaviť, že problém so ženskou participáciou je obrovský v rozvíjajúcich sa krajinách a krajinách Afriky, blízkeho a stredného východu. Tam je obrovský problém, aby ženy vôbec pripustili k športu. V tomto prípade áno, tam treba zmeniť zmýšľanie ľudí.“

Máte politické ambície?

„Nie. Každý by mal robiť, čomu rozumie. Ja by som najradšej zostala v športe.“

 

Celebrita by mala byť vzorom

Vďaka bývalému partnerovi ste nazreli do sveta šoubiznisu. Zaujalo vás tam niečo ako športovkyňu?

„Bola to veľmi dobrá škola do života napriek tomu, že som chcela zostať čo najviac mimo záujmu, čo sa mi aj v súvislosti s mojou športovou kariérou nepodarilo. Stále sa cítim ako športovkyňa, mala by som byť viac na športových stránkach ako v bulvári. Som veľmi rada, že sa tým už teraz nemusím trápiť.“

Bol prístup novinárov iný ako dovtedy?

„Vždy som sa k nim správala úctivo a také reakcie som dostávala aj od nich. Mám však aj negatívne skúsenosti. Tie ma však neodradili, aby som bola milá na ľudí. Skôr ma to naučilo, že nie všetci mi chcú dobre, čo je bežné.“

Kto je podľa vás celebrita, kto patrí na titulky novín?

„Status celebrity si má človek zaslúžiť, nemal by ňou byť len pre to, že sa ukáže v novinách. Mal by to byť reálne známy človek. Čo vlastne znamená slovo celebrita? Že ho oslavujeme alebo je známy? Tak v tom prípade áno. Celebrita by ale mala byť človek, ktorý si zaslúži, aby sme o ňom rozprávali a aby bol pre nás vzorom.“

 

Lobing býva vždy pred voľbami

Nie je absurdné, že na olympijských hrách v roku 2022 sa bude lyžovať v horách, v ktorých nepadá sneh?

„Asi aj je. Peking predstavil projekt, ktorý sa opieral o existenciu umelého snehu. Nie je to však zimná destinácia. Tradícia zimných športov tam nie je, trochu sa obávam, že tam nebude taká eufória ako počas letnej olympiády v roku 2008. Peking priniesol projekt, ktorý sa opiera o využitie mnohých športovísk, ktoré boli využité aj v roku 2008, čím sa výrazne zmenšili investície potrebné pre infraštruktúru. Je to v súlade s Agendou 2020, ktorá prináša tlak na organizátorov, aby sa využívalo čo najviac existujúcej infraštruktúry. Mám mierne obavy, že tam nie je až toľko prírodného snehu. Na druhej strane, na vytváranie umelého snehu potrebujú len jedno percento lokálnych vodných zásob. Tie tam sú, rovnako ako všetky zariadenia.“

Prečo prehralo kazašské Almaty, ktoré má dostatok snehu aj skúseností s organizovaním medzinárodných podujatí v zimných športoch?

„Veľmi otvorene povie, že netuším. Projekt mali na rovnakej úrovni ako Peking. Pre existenciu prírodného snehu mali obrovskú výhodu a tiež by využívali športoviská, ktoré už existujú. Navyše je to krajina, ktorá je prirodzene zimná. Šance boli dosť vyrovnané, o čom svedčí aj výsledok hlasovania 44 ku 40 hlasom. Ukazuje to, že to nebolo až tak jednoznačne v prospech Pekingu. Možno keby sa dvaja ľudia rozhodli inak, dopadlo by to úplne inak. Vždy je to o členoch, ktorí hlasujú. Ťažko povedať, ako hlasovali ostatní.“

Prezident SOV pán Chmelár nám povedal, že mohli byť na voliacich aj nejaké tlaky či lobingy, vnímali ste niečo také?

„Samozrejme, stáva sa to vždy pred voľbami. Najhoršie, čo som zažila, bolo pred dvomi rokmi v Buenos Aires, kedy prebiehali až troje voľby naraz: volil sa nový prezident, nový olympijský šport aj organizátorské mesto olympiády v roku 2020. Tam boli lobistické tlaky obrovské. Každý využíval príležitosť, aby sa rozprával s ľuďmi, ktorí majú hlasovacie právo. Každý chcel presviedčať, ako je jeho vec najlepšia. Neviem, do akej miery boli tlaky vyvíjané na ostatných členov, ale naposledy toho bolo oveľa menej. Stretávala som sa s členmi kandidátskych výborov, diskutovali sme a mala som možnosť sa aj pýtať na projekty.“

 

Press conference "One more year to Rio"Tlacova konferencia " Len rok do Ria"

Posted by Danka Barteková on 8. august 2015

 

Z minulosti poznáme prípady kúpených olympiád. Čím vás teraz lobisti presviedčajú? Núkajú nebodaj nejaké kongresy či dovolenky?

„Každý kongres, zájazd či dovolenka je v rozpore s Olympijskou chartou a Etická komisia si na to dáva obrovský pozor. Dokonca sa mi stalo, že keď som súkromne cestovala do jednej z kandidátskych krajín, musela som deklarovať, že to nemá nič spoločné s kandidatúrou. Etická komisia má veľmi výrazné právomoci. Nemyslím si preto, že sa vami spomenuté veci diali. Nemôžem však hovoriť za ostatných členov MOV.“

Čím vás teda lobisti presviedčali?

„Presviedčali ma, koľko úsilia a financií stojí, aby sa olympiáda udiala.“

Zaregistrovali ste nejaký tlak v súvislosti s aktuálnym dopingovým škandálom?

„Samozrejme, rezonovalo to počas celého zasadnutia. Ak by sa podozrenia potvrdili, výrazne by to otriaslo dôveryhodnosťou nášho športu. Je to veľmi vážny škandál. Bol medzi nami aj prezident atletickej federácie (IAAF), ktorý tvrdil, že sa budú snažiť prešetriť všetky obvinenia.

Neviem si však predstaviť, čo všetko by muselo byť zariadené, aby sa dopovalo v takom rozsahu. Pri súčasnej antidopingovej politike je veľmi náročné prekročiť čo i len jedno pravidlo. Kontrolný mechanizmus je veľmi promptný a na dobrej úrovni. V minulosti to možno bolo inak. Neviem si však predstaviť, že by sa niečo také udialo teraz.“

Bolo cítiť tlak v súvislosti s tým, že FIFA bola napádaná za to, ako sa zvolilo Rusko a Katar?

„Nie.“

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.