BRATISLAVA. Bývalá prvá dáma Spojených štátov Jacqueline Kennedyová–Onassisová by dnes oslavovala 87 rokov. Zomrela v roku 1994 ako 65-ročná.

 

 

Študovala francúzsku literatúru, neskôr pracovala ako fotoreportérka pre denník Washington Times-Herald. Získala uznanie ako spoločenská novinárka – dokumentovala napríklad korunováciu Alžbety II.

V roku 1952 sa zoznámila s kongresmanom, o 12 rokov starším Johnom F. Kennedym. Krátko na to bol zvolený do senátu.

Rok po zoznámení – 12. septembra, sa vzali. Svadba bola udalosťou sezóny, na obrade bolo 700 hostí, na hostine odhadom až 1200. Jackie – ako ju zvykli volať Američania, hoci sama mala oveľa radšej Jacqueline, očarila nádhernými svadobnými šatami z dielne newyorskej afro-americkej návrhárky Ann Lowe.

 

 

Kennedyovci mali štyri deti. Jej prvé tehotenstvo v roku 1955 sa skončilo potratom, ich prvé dieťa – dcéra Arabella, sa narodilo mŕtve v auguste 1956.

O rok neskôr sa im narodila dcéra Caroline, o tri roky nasledoval syn John.

 

 

Jackie v roku 1963 porodila ďalšieho syna. Ten sa však narodil 5 týždňov pred plánovaným cisárskym rezom. Pre nevyvinuté pľúca bol prevezený do nemocnice, kde o dva dni na to zomrel. Jeho smrť Kennedyovcov hlboko zasiahla. Jackie upadla do ťažkej depresie. Z tej jej pomáhal sa dostať na jeho jachte rodinný priateľ Aristotle Onassis.

 

 

V 1961 sa John F. Kennedy stal prezidentom Spojených štátov a Jacqueline prvou dámou. Mala vtedy 31 rokov. V tomto období sa venovala hlavne deťom. Zrekonštruovala Biely dom, ktorý bol vyhlásený za historickú pamiatku. Z Washingtonu sa v tomto období stalo kultúrne centrum – Jackie sem pozývala hercov a hudobníkov.

Známa však bola aj svojím osobitým štýlom obliekania. Stala sa módnou ikonou. Jej štýl je doteraz opakovaný bežnými aj známymi ženami, ktoré chcú byť elegantné.

 

 

V novembri 1963 zavraždil Johna F. Kennedyho atentátnik Lee Harvey Oswald počas pracovnej cesty do Texasu. Ešte aj v vtedy sa stal ikonickým ružový kostým a malý klobúčik postriekaný krvou jej manžela, ktoré si odmietla vyzliecť.

Po atentáte sa aj s deťmi odsťahovala do New Yorku. Vtedajší politici o nej uvažovali ako senátorke, francúzskej veľvyslankyni či viceprezidentke. Ona to však odmietla.

 

Na archívnej snímke z 22. novembra 1963 americký prezident John F. Kennedy a Jacqueline Kennedyová po príchode na letisko v Dallase. (Foto - TASR)

 

 

Na archívnej snímke z 22. novembra 1963 americký prezident John F. Kennedy klesá po streľbe na zadné sedadlo počas jazdy otvoreným lincolnom na Elm Street v Dallase. Prvá dáma Jacqueline Kennedyová sa nakláňa k manželovi a agent tajnej služby Clint Hill sa ju snaží posadiť na miesto. (Foto - TASR)

 

Na archívnej snímke z 24. novembra 1963 vo Washingtone zľava dcéra Caroline, smútiaca Jacqueline Kennedyová a syn John F. Kennedy ml. na poslednej rozlúčke so zavraždeným prezidentom Johnom F. Kennedym. (Foto - Wikipedia)

 

Päť rokov na to sa vydala za boháča Onassisa. Toto manželstvo všetkých prekvapilo. Vyslúžila si zaň kritiku i opovrhnutie. Dokonca exkomunikáciu z cirkvi.

„Prečo ma ľudia spájajú s najrôznejšími menami? Často zabúdajú, že som bola Jacqueline Bouvierová predtým, než som sa stala pani Kennedyovou a pani Onassisovou. Celý život som sa snažila ostať verná sama sebe,“ reagovala Jacqueline.

Manželstvo vraj veľmi šťastné nebolo – ona míňala na oblečenie a on ju podvádzal. Onassis zomrel sedem rokov po svadbe. Jackie po ňom po dvoch rokoch bojov o dedičstvo s jeho rodinou dostala 26 miliónov dolárov. Vzhľadom na jeho obrovský majetok to bolo dosť málo, no zaistilo jej to nezávislosť.

 

 

Jackie sa neskôr vrátila do práce. Pracovala ako redaktorka vo vydavateľstve Viking Press, následne v Doubleday.

Od roku 1985 žila s Mauricom Tempelmanom – obchodníkom s diamantami.

Bola silná fajčiarka. V januári 1994 jej diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Práve na tú o necelých päť mesiacov zomrela. Pochovaná je vedľa svojho prvého manžela na Arligtonskom cintoríne vo Virgínii.

 

Prečítajte si aj Michelle Obamová vo veľkom štýle podporila Hillary