BRATISLAVA. Európsky parlament sa bude na úvod plenárneho zasadnutia opätovne zaoberať potrebou zlepšovania ekonomického postavenia žien v spoločnosti. V mnohých členských krajinách Európskej únie (EÚ) mu totiž bránia nezmyselné sociálne normy a diskriminačná legislatíva.

 

Europoslankyňa Monika Beňová.  Foto - TASR

 

Vzdelanejšie ženy zarábajú menej

"Téma rovnakej pláce za rovnakú prácu tu musí byť opakovane preto, že nestráca na aktuálnosti," priblížila europoslankyňa Monika Beňová. Pripomenula zároveň, že Európsky parlament v tejto oblasti nemá potrebné právomoci. "Napriek tomu musíme na daný problém otvorene upozorňovať dovtedy, kým v jednotlivých členských štátoch nebude vidno jednoznačný pokrok," zdôraznila.

Podľa štatistík sú ženy v priemere vzdelanejšie ako muži, no stále zarábajú o takmer pätinu menej. V prípade ich dôchodkov sú tie rozdiely ešte násobne vyššie. "Na Slovensku počúvame o najnižších počtoch nezamestnaných od vzniku samostatného štátu. Stále však patríme medzi krajiny s najväčšími rozdielmi v odmeňovaní mužov a žien. Je skutočne najvyšší čas s tým niečo robiť," zdôraznila europoslankyňa. Podľa nej by sa téma v prípade záujmu a politickej vôle mohla dostať napríklad aj do vládou pripravovaného sociálneho balíka.

 

Foto - pixabay.com

 

Viac žien na manažérskych postoch 

Mzdová nerovnováha má negatívny vplyv aj na rozpočtové príjmy jednotlivých krajín. "Spravodlivejšie podmienky na trhu práce by tak priniesli pozitívny efekt aj v tejto oblasti," povedala Monika Beňová. Dôležitým faktorom je aj zvyšovanie zastúpenia žien v manažérskych pozíciách. "Tu by mali ísť príkladom jednotlivé inštitúcie a organizácie EÚ. Aj v ich rámci totiž v súčasnosti existuje na vedúcich miestach veľký nepomer," uzavrela.

 

Prečítajte si aj Chudoba sa nás týka viac – ženy zarábajú menej a ani na dôchodku sa to nezlepší