BRATISLAVA. Séria fotografií pod názvom Empoderarte Me! (Posilni ma!) od brazílskej fotografky Mariany Godoy vyvolala nedávno rozporuplné fotografie. Nafotila totiž ženy s nadváhou.

„Ženy s nadváhou sú neustále tlačené do toho, aby zmenili svoje telá tak, aby splnili normy krásy,“ vysvetľuje fotografka pre Ženy v meste. Bežne ich v médiách neuvidíte ako ženy považované za krásne, dodáva. Rozhodla sa preto prelomiť predsudky a ukázať ich na fotografiách v polohe vyhradenej pre krásne ženy.

 

 

Len štíhle blondíny

Počas projektu sa fotografka stretla s mnohými kritickými reakciami. „Keď sa mi niečo nepáči, nikdy človeka neurážam, snažím sa rešpektovať iný názor. No je veľa ľudí, ktorý nevedia, čo rešpekt je,“ hovorí. Veľmi kritické k modelkám boli podľa nej hlavne ženy. Našli sa aj také, čo ich urážali a snažili sa ich pošpiniť. Fotografka za tým vidí nedostatok sebalásky, čo si samé nechcú priznať.

„Skutočná krása ženy je v jej skúsenostiach, každá sme jedinečná. Nejde o farbu vlasov, pleti či tvar tela, čo nás robí krásnymi,“ hovorí. Krásna je podľa nej žena, ktorá sa prijíma taká aká je.

Estetické štandardy, ktoré v Brazílii spĺňajú len štíhle, biele blondíny považuje za patetické. Až štyri pätiny obyvateľov sú tmavej pleti, upozorňuje. Tí sa však do médií nedostanú, dodáva. Rovnako v nich nie je priestor pre ženy, ktoré nie sú štíhle.

 

 

Váha ako barometer

Vzhľad zaujíma aj psychológov. Je to jeden z mnohých významných znakov osobnosti, vysvetľuje psychologička Helga Menkeová. Nie je však podľa nej dôležitejší alebo menej dôležitý než duša. Psychológ si však všíma, či má človek nadváhu alebo nie, dodáva. „Veríme totiž, že telo má v sebe zabudovaný program ako samé seba spravuje a udržiava v optimálnej forme,“ hovorí.

Ak je telo mimo štandard, poukazuje to podľa nej na stravovanie ako problémovú oblasť života. Príliš chudé dievčatá alebo príliš obézne dievčatá sa nestravujú vybalansovane, vysvetľuje, rytmus príjmu a výdaja je narušený.

 

 

„Keď sa človeku nepodarí vytvoriť si sám k sebe prijímajúci postoj – poznám sa, aký som a som OK a mám sa rád, prejaví sa to aj na vzhľade,“ hovorí. A to buď v prehnane upravenom alebo prehnane zanedbanom, vysvetľuje.

V niektorých prípadoch je za nadváhou somatická príčina, v iných psychická. Kultúrne a sociálne vonkajšie vplyvy sú tiež dôležité, upozorňuje psychologička. „Ak by ženy dokázali mať k svojmu telu prirodzene zdravý vzťah, prijímať svoju ženskosť, dospelosť, a k tomu dostatok lásky, opory, dôvernosti od okolia, ich telo by samé od seba vedelo, aké kontúry má nadobudnúť,“ hovorí. Bez prehnaného špekulovania o strave – hladovania alebo prejedania sa, dodáva.

 

 

Stres škodí

Vekom je prirodzené, že metabolizmus ženy sa mení, a udržať si štíhlu líniu je náročnejšie než v dvadsiatke, keď to bolo takmer bez námahy, vysvetľuje Menkeová. Udržať telo zdravé a výkonné pomáha šport a strava. No zdravú samoreguláciu nesmie podľa nej narušiť stres, v ktorom telo prepína na výnimočný režim.

„Poplašné signály nútia telo správať sa neštandardne,“ hovorí. Ako prvé sa to prejaví na prijímaní stravy – vystresovaný človek neje dobre, pomaly, v pokoji, pravidelne, toľko koľko potrebuje, vysvetľuje. Môže ísť podľa nej o vonkajší stres – rivalita medzi ľuďmi, zlé pracovné podmienky, narušené rodinné vzťahy alebo o vnútorný pocit, že nie som dostačujúco krásna, úspešná, milovaná. 

 

 

Prečítajte si aj Potravinami plytváme vo veľkom. Pomôcť by mohlo uvoľnenie pravidiel

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.