PARÍŽ, BRATISLAVA. Cez deň kmitáte ako hodinky, aby ste v práci skončili presne. Tešíte sa, že stihnete bez problémov vybrať deti zo školy a krúžkov, a dokonca po ceste nakúpite, prípadne je ten šťastný deň, že si stihnete ísť zacvičiť. Ale v momente, keď opúšťate kanceláriu, vám na smartfóne zapípa email od šéfa či šéfky, ktorí potrebujú rýchlo vyriešiť problém. A tak po ceste pre deti mailujete alebo cvičenie rovno odložíte a sadáte si k notebooku.

Cez víkendy vám pracovný email posunie výlet s deťmi či skomplikuje prípravu nedeľňajšieho obeda. Váš pracovný deň pokračuje, hoci vám nikto nezaplatí nadčas. Vo Francúzsku sa to od 1. januára už nemôže stať.

 

 

Právo odpojiť sa

Zamestnanci vo firmách nad 50 zamestnancov majú v novom zákonníku práce právo na offline, teda právo odpojiť sa.

„Je to odpoveď na to, že mnoho zamestnancov aj po odchode z pracoviska prácu neopúšťa. Ostávajú ako psy na elektronickej vôdzke,“ povedal pre BBC poslanec Benoit Hamon, člen Socialistickej strany a bývalý minister školstva.

Podľa nového zákonníka sa firmy musia dohodnúť so zamestnancami, kedy nemusia sledovať emaily a zdvíhať pracovné mobily. Sankcie za nedodržiavanie zatiaľ firmy nedostanú.

 

 

Tretina Francúzov pracuje aj po pracovnej dobe

Hoci od roku 2000 platí vo Francúzsku 35-hodinový pracovný týždeň, mnohí pracujú aj mimo pracovnej doby. Prieskum ukázal, že viac ako tretina Francúzov používa denne mobil či počítač z pracovných dôvodov aj potom, čo im skončí pracovná doba.

Preto francúzske odbory už dlhšie tlačili na zmenu zákonníka práce. Digitalizácia a rozmach nových technológií vedie podľa nich k rozmachu neplatenej práce. Dlhodobo sa to podpisuje aj na zdraví zamestnancov.

Ministerstvo práce zmenu zákonníka práce odôvodnilo tým, že prepracovanosť spojená s elektronickou komunikáciou mimo pracovnej doby vedie k nespavosti a rodinným problémom. Spôsobuje tiež vysokú stresovú záťaž, čo môže viesť k tzv. syndrómu vyhorenia. Ten už potom pre firmy predstavuje aj vysoké náklady na liečbu dlhodobo práceneschopných zamestnancov.

„Očakávame, že to firmy pochopia ako ochranné opatrenie pre svojich zamestnancov. Zároveň ľudia nesmú stratiť flexibilitu, ktorú im technológie dávajú,“ povedal Xavier Zunigo z výskumného centra Aristat, ktoré sa zaoberá tvorbou pracovných miest.

 

 

Prvé boli nemecké firmy

Francúzske firmy nie sú prvé, ktoré takýto prístup zvolili. Nemecká firma Volkswagen obmedzila pracovnú poštu mimo pracovnej doby v roku 2012, automobilka Daimler v roku 2014 ponúkla zamestnancom, že im počas dovolenky bude pracovné emaily mazať.

Vo Francúzsku neposiela pracovné emaily po pracovnej dobe telekomunikačná spoločnosť Orange. Práve táto firma inšpirovala ministerku práce Myriam El Khomriovú k zmene zákonníka.

Francúzi to vítajú. Podľa prieskumu si až 60 percent prialo, aby bolo možné zákonom obmedziť povinnosť reagovať na pracovné emaily a telefonáty po pracovnej dobe. 

 

Prečítajte si aj Francúzi majú pre emailovú komunikáciu prísne pravidlá