BRATISLAVA. Bude z môjho syna šikovný futbalista alebo ho mám  dať radšej na tenis? A nebola by z mojej dcéry náhodou dobrá plavkyňa?

Tieto otázky si dáva veľa rodičov, ktorí rozmýšľajú, na aký športový krúžok zapíšu svoje dieťa. Deti sa preto často hlásia na športy, ktoré robia ich rovesníci alebo im odvetvie určia direktívne rodičia.

Na Slovensku však už funguje program, ktorý na základe vedeckých poznatkov zistí, na aký šport má dané dieťa predpoklady. Hod loptou do diaľky, sed-ľahy, šprint či státie na jednej nohe. Porovnávaním výsledkov z týchto činností softvér vygeneruje report pre rodičov.

Špeciálnou diagnostikou sa na Slovensku zaoberá Občianske združenie SportAnalytik. Vlohy svojho dieťaťa môžete najbližšie dať otestovať 17. októbra a 8. novembra v športovej hale Elán v Bratislave, poplatok je 33 eur.

Ako to vyzerá na športovom dni.

 

Vymysleli to v Kanade

Trojhodinový program, počas ktorého si deti vyskúšajú osem disciplín, funguje vo svete už niekoľko rokov, na Slovensko prichádza teraz. Nápad pochádza z Kanady, v ktorej pred zimnými olympijskými hrami 2010 rozmýšľali, ako podporiť športovanie v krajine.

„Objavila sa téma športovania detí, aj tam riešia detskú obezitu a fakt, že deti trávia neprimerane veľa času pri počítačoch,“ vysvetľuje Martina Skořepová zo SportAnalytiku a dodáva: „Na základe grantu kanadskej vlády a provincie Britská Kolumbia vytvorili tento program, na ktorý naši českí kolegovia odkúpili licenciu.“

Česi s licenciou získali aj databázu výsledkov 100-tisíc kanadských detí, ku ktorým pridali údaje z testovania Českého olympijského výboru.Pre Slovensku sa podarilo SportAnalytiku odkúpiť licenciu na jar tohto roku od Čechov.

 

Pri šprintoch treba deti motivovať, pri dlhých behoch krotiť v úvodnych kolách.

 

Rodičia dostanú tipy na kluby

Deti sa po príchode do športovej haly rozdelia do skupín podľa veku. Absolvujú osem disciplín, pri ktorých tréneri zisťujú konkrétne vlohy. Hravou formou sa ukáže, či má dieťa predpoklady sily, rovnováhy, vytrvalosti, rýchlosti, ohybnosti, obratnosti či výbušnosti. Dosiahnuté výsledky tréneri následne vložia do softvéru, ktorý vygeneruje dva špeciálne reporty.

V Talent reporte sa dozvedia, ako sú na tom v športe ich deti v porovnaní so svojimi vrstovníkmi a aké sú ich silné stránky a fyzické predpoklady.

V Sport reporte získajú odporúčania piatich bežných a piatich alternatívnych športov, ktoré sú pre deti najvhodnejšie vzhľadom na ich výsledky.

Spolu s tým dostanú rodičia aj tipy na konkrétne športové oddiely v mieste ich bydliska.

Ukážka Talent reportu.

 

Hodí sa na kolektívny či individuálny šport?

O tom, či sa dieťa hodí na konkrétny šport, však nerozhodujú len fyzické, ale aj psychické predpoklady. Hokejový tréner Miloš Říha pre Šport .inak povedal, že Štefan Ružička je výborným hokejistom, no nie je veľmi vhodný do kolektívu. „Možno by bol dobrý tenista,“ uviedol tréner Slovana.

SportAnalytik zatiaľ nevyhodnocuje, na ktorý šport sa dieťa hodí po mentálnej stránke. „Pri záverečnej diskusii s rodičmi im však vždy hovoríme, že treba zohľadniť, či je dieťa introvert, extrovert alebo tímový hráč. Toto však nechávame na rodičov,“ hovorí Skořepová.

„Naši kolegovia v Česku však už pripravili pokročilý športový deň, v ktorom sa touto problematikou zaoberajú. Momentálne pracujeme na spojení do jedného balíčika, dúfam, že to veľmi skoro pripravíme.“

 

 

Predpoklady vidno odmalička

Výborné výsledky mala na jednom z testovaní aj malá akvabela Paulínka. „Chceli sme si potvrdiť, či robí správny šport. A hlavne zažiť príjemný športový deň,“ hovorí jej mama Daniela. Tá potvrdzuje, že u detí hrá pri výbere športu veľkú úlohu, či sa na tréningoch stretávajú s kamarátmi.

„Najprv si vybrala tanec, potom sa cez spolužiačku dostala k synchronizovanému plávaniu.“ Daniela potvrdzuje, že na určenie toho, či sa dieťa hodí viac na individuálne alebo kolektívne športy, netreba špeciálne testovanie.

„Vidieť to odmalička na tom, či sa dieťa zapája do detských hier alebo je skôr samé. Moje deti sú skôr do kolektívu, chcú byť spolu. Možno je medzi nimi aj jemná rivalita,“ usmieva sa Daniela, ktorá vychováva aj dvoch malých futbalistov.

 

O občianskom združení SportAnalytik

OZ SportAnalytik založili Peter Mencer, Martina Skořepová a Martin Hlôška po tom, ako sa oboznámili s programom, ktorého cieľom je pomáhať deťom a ich rodičom pri výbere športu, pre ktorý má dieťa predpoklady.

Na organizovanie profesionálnej diagnostiky získalo pre Slovensko licenciu prevereného kanadského programu vyvinutého v rámci OH vo Vancoueri 2010.

Cieľom tohto programu bolo v jeho počiatku podporiť rozvoj športu v Kanade a zapojiť deti do zábavných a nesúťažných fyzických aktivít.

„Keďže kanadský program vznikol z verejných peňazí, jeho podmienkou je, aby bežal ako neziskový,“ vysvetľuje Skořepová, podľa ktorej je SportAnalytik zatiaľ v strate a hľadá sponzora.

Program dodnes odporučil vhodné športy už viac ako 185-tisíc deťom. Princíp a metodika programu sú vyvinuté v spolupráci so športovými fyziológmi, národnými športovými asociáciami a organizáciou Sport Canada a sú chránené ochrannou známkou.

Viac informácií nájdete na www.sportanalytik.sk.

 

Loading infographic