BRATISLAVA. Poslanci pri včerajšom hlasovaní prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a novelu zákona o sociálnych službách, tzv. jasličkový zákon, schválili v pôvodnom znení. Platiť začne od 1. marca 2017.

„Proti prijatiu zákona v pôvodnom znení protestovalo prostredníctvom petície od piatka večera 2985 občanov. Nerešpektovanie vôle rodičov, pána prezidenta a prevádzkovateľov jaslí bude mať za následok ťažšie zlaďovanie rodinného a pracovného života rodičov, pretože náročné podmienky existujúce jasle predražia a znížia ich dostupnosť,“ napísali v spoločnom nezávislá poslankyňa  Simona Petrík a Lucia Gomez za Alianciu súkromných škôlok a jaslí.

 

 

Len do konca kalendárneho roka

Aliancia urobila prieskum medzi 88 prevádzkovateľmi jaslí, ktorí sa starajú o 1817 detí. Polovica z nich sa vyjadrila, že sa obávajú o svoju ďalšiu existenciu po schválení jasličkového zákona, pretože nedokážu naplniť nároky, ktoré na nich nový zákon kladie.

„K horšiemu zlaďovaniu prispeje aj obmedzenie, kedy dieťa bude môcť byť v jasliach len do konca kalendárneho roka, kedy dosiahlo 3 roky. Deti narodené od septembra do decembra tak budú musieť v decembri jasle opustiť a zostáva 8 mesiacov, kedy musia rodičia hľadať náhradné spôsoby starostlivosti než dieťa bude môcť nastúpiť do škôlky. Úplne zbytočne, stačilo by vymeniť jedno slovo v zákone, aby v jasliach boli deti do konca školského roka, kedy dosiahli 3 roky a nie kalendárneho, prechod do škôlky by bol pre všetkých zúčastnených plynulejší,“ píšu vo vyhlásení Petrík a Gomez.

Prezident Kiska však považuje novelu za neprimerane diskriminačnú voči niektorým skupinám rodičov a detí. Pripomenul najmä to, že podľa novely majú byť oprávnenými prijímateľmi tejto služby len rodičia, respektíve zákonní zástupcovia, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť alebo študujú dennou formou na strednej či vysokej škole. Najdôležitejšími koncovými užívateľmi tejto služby by pritom mali byť podľa prezidenta samotné deti. Preto vrátil novelu na opätovné prerokovanie do parlamentu s pripomienkami.

Pripomienky prezidenta podporovali podľa TASR viacerí opoziční poslanci Národnej rady SR. Opätovným schválením novely zákona sa podľa nich spôsobia viaceré problémy existujúcim jasliam, ako aj samotným rodičom. Naopak, podľa koaličných poslancov je dobré, že sa v tejto oblasti začalo niečo robiť.

 

Poslankyňa Viera Dubačová (OĽANO-NOVA) protestuje s detskou kresbou proti prijatiu tzv. jasličkového zákona.

 

Petrík a Gomez zvažujú podanie

Podľa Petrík sa vláda ponáhľala so schválením zákona preto, že do roku 2020 dúfa vo vybudovanie 90 štátnych jaslí z programu IROP. „Riskuje tým zničenie energie, ktorú už do budovania jaslí vynaložili naši spoluobčania, ktorí si jasle založili, lebo mnohokrát nemali kam dať vlastné deti a roky suplovali dieru v službách štátu, ktorá vznikla rušením štátnych jaslí. Budem pozorne sledovať, ako bude zákon vplývať na dostupnosť služieb existujúcich jaslí,“ napísala.

Spolu s Luciou Gomez chcú osloviť ústavného právnika. „Ak dospejeme k názoru, že práva detí alebo poskytovateľov môžu byť týmto zákonom porušované, zabezpečíme jeho preskúmanie Ústavným súdom SR, ktorý môže problematické časti zákona zrušiť,“ napísali v spoločnom vyhlásení.
 

 

Prečítajte si aj Jasle po novom? Prísne pravidlá, vyššie ceny a pokuty, tvrdia kritici ministerskej novely