Ženy v meste
Kanada má svojho Kennedyho. Mení ju premiér a feminista Justin Trudeau

Kanada má svojho Kennedyho. Mení ju premiér a feminista Justin Trudeau

Britský Daily Mirror ho označuje za najatraktívnejšieho politika sveta, New York Post za kanadského Kennedyho. Za päť mesiacov, ktoré je v úrade premiéra, objavili Kanadu aj tí, ktorí sa o ňu doteraz nezaujímali. Nadchol ich kanadský premiér Justin Trudeau.

Redakcia Žien v meste · 3. apríla 2016 · 4 min čítania

Veľkú politickú kariéru mu americký prezident Richard Nixon zaželal, keď mal štyri mesiace. Bol to zdvorilostný prípitok amerického prezidenta na syna kanadského premiéra a hostiteľa Pierrea Trudeaua počas návštevy Ottavy v roku 1972. „Pripíjam na budúceho kanadského premiéra, na Justina Pierre Trudeaua,“ povedal vtedy podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung Nixon.

Malý Justin mal všetky predpoklady želanie Nixona splniť. Bol synom kanadského premiéra a jeho mamu Margaret označil denník New York Times za jednu z najočarujúcejších prvých dám sveta. A hoci ako dieťa stretol Justin Trudeau Ronalda Reagana, Margaret Thatcherovú, Helmuta Schmidta, princeznú Dianu a bol na pohrebe Leonida Brežneva, jeho politická kariéra nebola taká jednoznačná.

 

Justin Trudeau and his Father, who was our Prime Minister and his two younger brothers…so cute! pic.twitter.com/IjZDn2NQ6B

— Nancy Lupiano (@pooolbabe) March 14, 2016

 

Brata pochovala lavína

Vyštudovaný pedagóg, ktorý na strednej škole učil francúzštinu a matematiku, sa síce pre liberálnu stranu nadchol od mlada, ale viac sa venoval športu. Očaril ako nadšený hokejista, boxer, ktorý v ringu porazil aj politika, lyžoval, cvičil jogu.

Poznačili ho dve rodinné tragédie. Hlavne smrť brata, ktorého v roku 1998 pochovala lavína. O dva roky neskôr mu zomrel otec. Práve nad rakvou bývalého kanadského premiéra vzbudila veľkú pozornosť reč jeho syna, ktorú dvojjazyčne vychovaný Trudeau ukončil slovami Je t’aime, papa!. Hoci tam odborníci hovoria o začiatku jeho politickej kariéry, trvalo 28-ročnému Justinovi Trudeauovi ďalších osem rokov, než sa dostal do parlamentu a neskôr do čela Kanadskej liberálnej strany. Stále musel počúvať, že je nekonfliktný a nedôveryhodný. „Just not ready“ bol volebný slogan jeho odporcov, ktorí dnes sedia v opozícii.

 

Úspešné voľby v roku 2008.

 

Nabíja energiou

Presadil sa politickým štýlom, ktorý sa úplne líši od konzervatívneho prístupu jeho predchodcov. Boduje tým, že je mladý. Premiérom sa v novembri 2015 stal ako druhý najmladší politik v histórii krajiny, mal 44 rokov. Dobre vyzerá, a je v zásade jedno, či je na fotografii ako politik alebo predvádza všestranný športový talent.  Ako píše Sueddeutsche Zeitung, ešte aj tetovanie na hornej paži nie je lacný čínsky znak, ale vták z mytológie severoamerického indiánskeho kmeňa.

 

 

Je presvedčivý v tom, čo robí a ako to robí. Je optimista, dokáže ľudí nabiť energiou a komunikuje s nimi.  Robí gestá, ktoré jeho strane udržujú vysokú, takmer 50-percentnú popularitu. Potrasie ruku cestujúcej v metre, do kina na Star Wars ide s chorými detskými pacientmi, privíta osobne sýrskych utečencov, urobí si selfies s moslimami, podporuje práva homosexuálov.

 

 

Hrdý feminista

Justin Trudeau je dnes najvyššie postaveným západným politikom, ktorý bojuje zo zrovnoprávnenie mužov a žien. Počas minuloročného volebného večera povedal novinárke Francine Pelletier, že je „hrdý na to, že je feminista.“ Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose nadchol vetou, že chce svojho syna i dcéru vychovať ako feministov, pretože slova feminizmus sa netreba báť.

Vymenoval prvý kabinet, v ktorom sedí rovnaký počet žien ako mužov, „pretože je rok 2015“. Počas tohtoročného Medzinárodného dňa žien oznámil, že na novej kanadskej bankovke bude žena. „Zrovnoprávnenie mužov a žien nie je hrozba, ale ako príležitosť,“ povedal podľa BBC Trudeau.

Kanadský premiér zavádza vyššie dane pre bohatých a nižšie pres strednú vrstvu, chce znížiť odchod veku do dôchodku, kanadskí vojaci budú viac bojovať proti Islamskému štátu a chce prijať 25-tisíc sýrskych utečencov.

 

S manželkou a rodinou.

 

Poráža aj Putina

Neboduje len v domácej, ale aj v zahraničnej politike. Po piatich mesiacoch v úrade navštívil Spojené štáty. S prezidentom Barackom Obamom sa stretol ako prvý kanadský premiér po 20 rokoch a urovnal napäté vzťahy oboch krajín, keď oznámil návrat krajiny k ochrane životného prostredia.  Obaja prezidenti oznámili, že ich krajiny do roku 2025 znížia emisie metánu o 40-45 percent oproti úrovni z roku 2012.

 

 

Najnovšie vyhlásil charizmatický kanadský premiér tichú vojnu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zatiaľ len na sociálnych sieťach a to svojimi športovými výkonmi. Doteraz bol kráľom medzi politikmi ruský prezident, ktorý ohromoval, keď hral hokej, ničil protivníkov v džude, jazdil na koni, poľoval, plával a ukazoval vyšportované telo bez košele. 

Justin Trudeau ho porazil fotkou, ktorá je tri roky stará. Na zábere, ktorý prevalcoval sociálne siete, je 188 centimetrov vysoký politik v náročnej pozícii páva. Pri náročnej polohe v joge je na stole a drží sa len na rukách.  

 

PM @JustinTrudeau following in his father’s yoga footsteps pic.twitter.com/MbHMozJJUg

— Ian Clayton (@IanClayton15) March 30, 2016

 

Nielen fotografia ukazuje, že sa 44-ročnému kanadskému premiérovi Justinovi Trudeauovi darí udržať rovnováhu medzi politikou a popularitou. Zatiaľ. 

 

 

 

Prečítajte si aj Kanada má prvú vládu, v ktorej sedí rovnaký počet žien a mužov

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu

Ženy v meste

Zdieľať

Mohlo by vás zaujímať

Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu

Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie

Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026

Zomrela legendárna speváčka Dolly Parton, vzor ženskej emancipácie

Vo veku 80 rokov zomrela americká speváčka, autorka piesní, herečka a filantropka Dolly Parton. Oznámil to synovec umelkyne Bryan Seaver vo videu na Instagrame. Dolly Parton uviedli v máji 2022 do rokenrolovej siene slávy, ktorá ju označila za „žijúcu legendu a vzor ženskej emancipácie“ s tým, že rozšírila okruh poslucháčov country hudby a obzory nespočetných

Redakcia Žien v meste · 25. augusta 2026