Niekedy zatelefonovali kamarátke, mame alebo svokre, stretli sa so skupinkami žien na detskom ihrisku alebo navštívili materské centrum. Bolo to osobné.

Aj dnes to robia, ale stále častejšie to dopĺňa internet. Hlavne preto, že je rýchly. Matky tam trávia veľa času, aby si vyhľadali informácie a komunikujú na sociálnych sieťach. Tie sú dostupné vždy. Aj skoro ráno, aj neskoro večer, aj keď je dieťa choré a nemôžu sa pohnúť z domu.

 

Uzatvorené skupiny na Facebooku

„Pre mňa je to určitý druh psychohygieny pri každodennej starostlivosti o dieťa. Možnosť byť v kontakte s ostatnými aj vtedy, keď sa nemôžete stretnúť osobne,“ hovorí pre portál zenyvmeste.sk novinárka Beata Lipšicová, ktorá je na Facebooku v uzatvorenej skupine Klub železných matiek.

„Keď sa mi narodilo dieťa, rozprávali sme sa na túto tému s mojou svokrou. Povedala mi, že so svojou kamarátkou sa zamýšľali nad tým, že oni ako mladé matky stihli toho viac napriek ťažšej dobe, lebo nemali internet. Asi mala pravdu,“ dodáva so smiechom.

Klub železných matiek má dnes 1163 členov.

 

Na sociálnych sieťach komunikuje aj Kate, manželka britského princa Williama, ktorá čaká druhé dieťa.

Redaktorka vydavateľstva Katka Makara založila skupinu Matkovanie na Facebooku pred dvoma rokmi. „Nechcela som sa o materské problémy deliť s ľuďmi, ktorých sa netýkajú. Aby statusy typu, dieťa ma horúčku alebo vyrážku, čítali všetci moji single kamaráti, moji bývalí spolužiaci, nematky, chlapi,“ hovorí.

Skupina na Facebooku sa ujala. Ženy si radili, rozprávali sa, ale aj vzdelávali. Katka Makara robila večerné online stretnutia s odborníkmi. „Mali sme pediatra, ale aj marketéra, architektku, v čase plesov kaderníčku, či kozmetičku, numerológa, ale aj laktačnú poradkyňu a dobrovoľného záchranára,“ upresňuje. 

Prvý mesiac sa do uzavretej skupiny prihlásilo asi 300 žien, väčšinou kamarátky. Teraz má skupina 1989 členov. Pribudlo Matkovanie-obchody a Matkovanie-darujem.

 

Sociálna sieť sú rýchle informácie 

„Ak je žena s dieťaťom izolovaná, potrebuje sa socializovať a informovať. Ak nemá dostatočnú osobnú sieť kamarátok s malými deťmi, s ktorými sa stretáva na pieskovisku, alebo nemá opatrovateľku, aby sa mohla večer stretnúť s bezdetnými kamoškami, alebo kolegyňami z pracovnej oblasti, tak túto izoláciu čiastočne supluje virtuálna sociálna sieť,“ vraví pre portál zenyvmeste.sk psychologička Helga Menkeová. Najväčšou výhodou je podľa nej možnosť dostať sa k informáciám. 

V októbri minulého roka mala podľa prieskumu AIMmonitor on-line populácia na Slovensku 3,4 milióna ľudí, z toho bolo 51 percent žien. Kategóriu webov v skupine Ženy a maminy navštívilo v novembri minulého roka 2,006 milióna reálnych užívateľov.

Najčítanejší v skupine je web Modrý koník. Mesačne ho navštívi vyše pól milióna ľudí, ktorí urobia takmer 100 miliónov zobrazení. Až 98 percent návštevníkov Modrého koníka sú ženy, hlavne matky.

 

 

„Modrý koník funguje deväť rokov ako sociálna sieť. Najviac sa tu riešia rodinné problémy, tehotenstvo, asistovaná reprodukcia, pôrodnica, chudnutie, voľný čas, bývanie, ručné práce či varenie. Máme asi dvetisíc skupín s rôznym zameraním. Návštevník na našom webe strávi počas jednej návštevy približne 12 minút,“ vysvetľuje komunitný manažér Mário Šmýkal.

Denne navštívi stránku 45 -tisíc aktívnych užívateľov, týždenne 70-tisíc, mesačne ich je aktívnych 90 tisíc. A návštevnosť rastie.

 

Analýza z Facebooku

Informácie, tipy a rady hľadá na svojom Facebooku aj novinárka Beata Lipšicová zo skupiny Klub železných matiek. „Sú dni, keď tam nie som vôbec - najmä počas víkendov. Sú dni, keď večer preletím novinky a odpoviem na správy a sú dni, keď cez Facebook komunikujem aj niekoľko ráz za deň,“ hovorí.

Neradí sa s ostatnými matkami len o správaní a výchove detí. „V klube sú matky, ktoré žijú v rôznych kútoch sveta a pre mňa je neuveriteľne obohacujúce čítať ich postrehy k starostlivosti o dieťa a k výchove. Zistíte napríklad, že zdravotný problém, pri ktorom u nás okamžite berieme dieťa k lekárovi, v Británii či v Holandsku vôbec neriešia,“ povedala Lipšicová.

„Osobne milujem sekciu, kde si vymieňame tipy na skvelé čítanie, hudbu a filmy, no a v poslednom období ma zaujala gurmánska sekcia, v ktorej dievčatá zverejňujú neuveriteľné recepty na zdravé a chutné jedlo,“ dodáva.

Novinárka a manželka poslanca Daniela Lipšica sa z Facebooku dozvie aj iné informácie. „Priznám sa, že Facebook alebo presnejšie môj okruh priateľov na Facebooku je počas volieb pre mňa osobne lepší zdroj informácií, analýz, či  interpretovania výsledkov ako volebné televízne štúdiá,“ hovorí.

 

Hádky online

S počtom členiek v on-line skupinách prichádzajú aj problémy a treba stanoviť pravidlá. Niektoré témy ako dojčenie alebo očkovanie dokážu matky postaviť nekompromisne proti sebe. Skupina Matkovanie stanovila mantinely. „Každý/každá z vás má svoje názory, rodičovské inštinkty a aj keď spolu nesúhlasíme, je to v poriadku. Všetkým terajším a budúcim členom/členkám ďakujem za pokojné a premyslené komentáre,“ píše sa v pravidlách skupiny.

„Od začiatku som chcela vytvoriť priestor, kde si budú matky radiť, ale láskavejšie a s citom. Hlavne som chcela odlíšiť moju skupinu od Modrého koníka a Mimibazáru a vytvoriť priestor, kde sa matky cítia príjemne, trochu takú free judgment zónu,“ hovorí Katka Makara.

Tam, kde je priveľa matiek, nepomôžu niekedy ani pravidlá. „Často sa stalo, že musela zo skupiny niekoho vyhodiť. Klasický problém, ženy sa začali hádať. Najprv som upozorňovala, neskôr som ich rovno mazala, lebo s uštipačnými ženami sa aj tak nedohodnete. Keď som niekoho vyhodila, prišli mi kritické poznámky, že veď je sloboda prejavu atď.,“ hovorí.

 

Počítače a tablety lákajú aj deti, nielen ich mamy.      Foto - shutterstock

 

Matky v skupine Matkovanie si pravidlá a ich dodržiavanie pochvaľovali. „Bola som aj na Modrom koníkovi, ale začali mi prekážať tzv. pseudomatky, dokonalé superženy, čo všetko vedia, všade boli a nerobia chyby. A potom to osočovanie a útoky len preto, lebo niekto má iný názor. V tejto skupine je to slušnejšie a aj vtipnejšie,“ hovorí členka skupiny Katarína Košinárová. Súhlasí s ňou aj Lenka Kalinová. „Ak mám problém, opýtam sa a v každej reakcii cítim rozumnú argumentáciu, radu. Na Modrom koníkovi sa baby hádajú len preto, že každá má iný názor a ani jedna nie je ochotná pripustiť, že sa dá akceptovať.“

Aj Modrý koník problémy rieši a pre diskusie má svoje pravidlá. Tie nabádajú používateľov, aby vo svojich príspevkoch neodsudzovali, neponižovali, nezosmiešňovali a nenadávali.

„Zo začiatku to bolo vyhrotené, až čierno-biele, ale snažíme sa diskusiu skvalitňovať, úroveň stránky sa s každým konfliktom zvyšuje,“ hovorí komunitný manažér Modrého koníka Mário Šmýkal, ktorý urážlivé príspevky blokuje. Ak dohováranie nepomáha, môže zablokovať celý účet. „To som naposledy urobil asi pred rokom,“ hovorí.  S matkami stále pracujú a vysvetľujú im ako diskutovať. Skupiny, ktoré si vytvárajú, už moderujú matky samotné.

 

Nezrelé mamičky

Problémy v komunikácii podľa psychologičky súvisia s tým, že matky často preberajú silno emočne sýtené témy pri ktorých je najobtiažnejšie zachovať si rešpekt k inakosti.

„Ak sú skupiny, kde nie je dostatočná zrelosť, ktorá sa preukazuje v rešpekte voči inému názoru, tak potom sú hádky. Ak je mamička nedostatočne zrelá, a je v kontakte očkujúca mamička s neočkujúcou a jedna z nich sa cíti ohrozená, že existuje iná verzia materského správania, a tým sa cíti spochybnená – tak to je problém,“ hovorí psychologička Menkeová.

Oceňuje skupiny, ktoré sú tak zrelé, že jej členky sa môžu bez obáv zdôveriť aj s intímnymi vecami. „Keď vedia, že to nebude neskôr zneužité, pôsobí to doslova terapeuticky, pomáha sa vyrovnať s ťažkosťami a dodáva silu a nádej. Hoci je to virtuálne, ak je to úprimne napísané, môže to byť podporné,“ dodáva Menkeová.

Lipšicová si tento typ dôvery pochvaľuje najviac. „Na istý stupeň opatrnosti som sa nastavila už dávno. Nielen ako manželka politika, ale ako novinárka. Ale Klub železných matiek je presne to miesto, kde je úplne jedno, koho ste manželka alebo kde pracujete.

Práve deti, starostlivosť o ne a celý ten svet okolo nich nás tu všetky neuveriteľne spojil a zistili sme, že všetky riešime v podstate tie isté veci. Sme všetky akosi otvorenejšie, ale napriek tomu sa nestalo, že by moje názory odtiaľto unikli von alebo ich niekto zneužil,“ dodáva manželka exministra vnútra.