BRATISLAVA, LONDÝN.  Pred voľbami mali britskí konzervatívci v Dolnej snemovni 330 kresiel, po včerajších predčasných parlamentých voľbách ich má strana premiérky Theresy Mayovej iba 313 a stratí aj väčšinu, ktorú doteraz mala. Odhady volebných výsledkov agentúr GFK a Ipsos MORI tak naznačujú, že snaha posilniť si postavenie pred vyjednávaní s Európskou úniou Mayovej nevyšiel.  

 

 

Kríza desať dní pred brexitom

Naopak. Desať dní pred začiatkom britsko-európskych rokovaní je britská vláda oslabená a ozývajú sa hlasy, ktoré volajú po odstúpení Mayovej. Žiada to šéf opozičých labouristov Jeremy Corbyn, ale aj samotní konzervatívci považujú výsledok volieb za katastrofálny.

“Je to pre Therese Mayovú katastrofa. Zvolala predčasné voľby veľmi arogantne a myslela si, že opozíciu zničí, všetkých odstrčí a zíksa obrovksú väčšinu,” povedala šéfka škótskych nacionalistov Nicola Sturgeonová podľa Reuters.

Ak by britská premiérka rezignovala, bolo by jej 11 mesiacov vo funkcii najkratším obdobím premiéra za posledných sto rokov.

 

Šéf opozičých labouristov Jeremy Corbyn.  Foto - TASR/AP

 

Nerobila chyby

V predchádzajúcom ťažkom úrade ministerky vnútra pritom Mayová vydržala dlhšie ako ktorýkoľvek z jej predchodcov. Mayová, ktorá vyštudovala na Oxforde geografiu a pracovala najprv vo finančnej sfére, o sebe hovorila, že „nie je političkou, ktorá robí veľkú šou“. Aj preto bola možno menej viditeľná, hoci v parlamente sedela 59-ročná politička od roku 1992. V rokoch 2002 až 2003 bola výkonnou predsedkyňou Konzervatívnej strany, bola v niekoľkých tieňových vládach a v máji 2010 sa stala ministerkou vnútra a ministerkou pre záležitosti žien a rovné príležitosti. Od roku 2012 už bola len ministerkou vnútra. Mayová nerobila šou, ale neurobila ani veľké chyby.

Zvládla najhoršie pouličné násilnosti v Londýne v roku 2011 a v migračnej politike postupovala tvrdo. Nechala vykázať radikálnych islamských kazateľov a hovorila o obmedzení počtu obyvateľov EÚ v Británii, čo by sa týkalo aj Slovákov. Odmietala kvóty na utečencov a chcela ich vracať späť aj proti ich vôli.

Predčasné voľby sa však ukazujú ako jej najväčšia politická chyba, ktorá ju môže stáť kreslo premiérky.

 

Mayovú pri vymenovaní za premiérku prijala kráľovná Alžbeta II. Foto - TASR/AP

 

Pád zo skleneného útesu

Podľa profesorky Michelle Ryanová, ktorá sa na anglickej Exeterskej univerzite špecializuje na sociálnu a organizačnú psychológiu, spadla premiérka Mayová zo "skleneného útesu". Pojem "sklenený útes" znamená, že existuje trend uprednostňovať pri vymenovávaní do vedúcich funkcií ženypred mužmi, a to práve v časoch, keď je riziko zlyhania vysoké.

"Nie je náhoda, že pani Mayová sa stala premiérkou uprostred neistoty spôsobenej brexitom, a teraz za to platí," napísala profesorka Ryanová, ktorú citovala spravodajská stránka britskej stanice BBC.

Sklenený útes je jedným zo súčasných spoločenských problémov, ktorý sa zaužíval najprv pre situácie vo firmách. Podstata spočíva v tom, že ženy sú vymenovávané do vedenia v čase krízy, ale keď firma prosperuje, do vedenia sa dostávajú muži. Ženy potom v dôsledku tohto javu zlyhávajú a nesú vinu za neúspech firiem. Efekt skleneného útesu sa rozšíril aj do politiky a ďalších oblastí.
      

.

Prečítajte si aj Britániu dnes čaká May-Day. Mayová však nie je Thatcherová