BRATISLAVA. Stopnúť rast hmotnosti obyvateľov chce mexická vláda zavedením novej dane vo výške jedno peso na liter sladeného nápoja. Tú uvalila minulý rok na všetky sladené nápoje. Celková výška zdanenia závisí od zloženia toho-ktorého nápoja.

Výsledkom je priemerné zdraženie sladenej vody o desatinu. A pokles nákupu ochutených nápojov o 12 percent.

„Daň na sladené nápoje je jedno z realizovateľných riešení pre obezitu a dá sa zvážiť aj v iných krajinách,“ hovorí Elisabeth Donaldson z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v americkom Baltimore. Tá sa venovala mexickej dani aj vo svojom výskume Advocating for sugar-sweetened beverage taxation.

Na Slovensku sa podľa ministerstva financií o podobnom zdanení neuvažuje.

 

 

Dobiehame Mexiko

Na Slovensku však za Mexičanmi veľmi nezaostávame. Podľa údajov štatistikov vypijeme priemerne 120 litrov sladených nápojov na obyvateľa ročne – len o 40 litrov menej ako Mexičania. Oproti údajom z konca 90-tych rokov minulého storočia ide o trojnásobný nárast.

„Vysoký príjem jednoduchých cukrov spôsobuje okrem iného nadváhu a sladené vody neplnia funkciu čistej vody,“ hovorí akreditovaná výživová koučka z Ambulancie výživy a vitality Jarmila Máťošová. Sú vlastne potravinou, ktorú trávime celkom inak ako čistú vodu, upozorňuje. Práve nadbytok jednoduchých cukrov v strave vedie k nadváhe, vysokému tlaku, cukrovke či rakovine, dodáva.

Čistú vodu si môžeme ochutiť čerstvými bylinkami ako je mäta či medovka alebo citrusmi. Radí nepridávať cukor, med ani javorový sirup či iné sladené sirupy. Všetko sú to totiž jednoduché cukry. Tých nám podľa nej stačí na deň prijať len desatinu z celkového príjmu.

Jej kolegyňa Renáta Beláková neodporúča ani sýtené minerálne vody, ktoré zaťažujú trávenie. Hoci mnohí ich pijú práve pre lepšie trávenie, ide podľa nej o omyl. „Dobrému tráveniu nepomôže sýtený nápoj, ale pomôže mať vyváženú pestrú stravu, prispôsobenú svojmu telu,“ hovorí.

Zdravý človek potrebuje na doplnenie tekutín a správne fungovanie organizmu denne 30 až 40 gramov čistej vody na kilogram svojej hmotnosti, vysvetľuje Máťošová. To platí aj pre deti, dodáva. Muž s hmotnosťou 75 kilogramov potrebuje podľa nej 2,25 litra tekutín, kým žene s necelými päťdesiatimi postačí 1,5 litra.

 

 

Stále ťažší

V rokoch pred zavedením dane zažilo Mexiko prudký nárast výskytu obezity a cukrovky, vysvetľuje Donaldson. Jedno z troch detí a sedem z desiatich dospelých trpí nadváhou alebo je obéznych, ukazujú mexické štatistiky.

Podľa údajov WHO je obézna takmer štvrtina obyvateľov. Mexičania totiž patria k jedným z najväčších konzumentov sladených nápojov na svete – ročne vypije priemerný obyvateľ 160 litrov. Pritom štyri pätiny mládeže a vyše 70 percent dospelých vypije minimálne jeden sladený nápoj denne. Podobne je to však podľa nej vo viacerých krajinách.

Zavedenie dane sprevádzala v Mexiku silná podporná kampaň, ktorá reprezentovala daň ako riešenie rastu obezity. Novú daň si podľa nej nepochvaľujú len producenti sladených nápojov.

„Daň je úspech. Daň sa spája so znížením predaja týchto nezdravých nápojov,“ hovorí. Očakáva, že daň okrem nižšieho predaja stlačí aj počet ľudí s nadváhou, keďže práve pitie sladkých vôd vedie k obezite a diabetu. To nakoľko úspešne sa podľa nej ukáže za pár rokov.

Okrem toho prešla aj osempercentá daň na nezdravé potraviny takzvané junk food – ako sú čipsy či keksy s viac ako 275 kalóriami na 100 gramov. Výnimku dostali len základné potraviny ako kukuričné tortily či biely chlieb.

 

 

Prečítajte si aj Naučte sa šetriť cukrom v kuchyni

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší. 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.