BRATISLAVA. Narodila sa v Číne, ale od malička sa učila veci, o ktorých sa v škole deti nedozvedia. „Vyrastala som neďaleko starovekej akadémie, ktorá je plná písiem a spisov starovekej literatúry. Hoci sa v škole neučí o tejto literatúre, ja som mala šťastie spoznať ju,“ povedala pre Ženy v meste Anastasia Lin.

V rodnej Číne ostala žiť 13 rokov. Jej mama, bývalá univerzitná profesorka, chcela, aby sa vzdelávala v inej krajine. „Vedela, že západný spôsob vzdelávania a západná spoločnosť dávajú viac príležitostí pre otvorené myslenie a že to bude pre mňa lepšie, keď ma tam vezme,“ hovorí. S mamou žili do 18 rokov vo Vancouvri, potom odišla na univerzitu do Toronta, kde študovala divadlo, históriu i politické vedy.

 

 

Zmenil ju film o zemetrasení

Anastasia nezanevrela na svoju rodnú krajinu. „Moje korene a moja kultúra je v Číne. Milujem našu tradičnú kultúru a hodnoty,“ hovorí. Zanevrela však na komunistický režim. Najviac sa o tom, čo sa doma deje, dozvedela, keď prijala  úlohu vo filme o  zemetrasení v provincii Sečuán, pri ktorom zahynulo 70-tisíc ľudí. Medzi obeťami boli tisíce detí, ktorých zasypalo v nekvalitne postavených školách. Ich rodičia to nevedeli odpustiť čínskej vláde.

„Oslovili ma do filmu o ľudských právach v Číne, pretože nebolo veľa hercov, ktorí by riskovali sympatie čínskeho trhu. Počas prípravy na úlohu som sa rozprávala s mnohými príbuznými obetí, dozvedela sa veľa o hroznom zneužívaní aj o ich morálnom presvedčení,“ opisuje Anastasia. To bolo v roku 2008, keď mala Anastasia 18 rokov. Herectvu sa venovala od siedmich rokov, ale až po tejto úlohe sa z herečky stala aktivistka za ľudské práva.

Anastasia má dnes na konte 20 filmov a dokumentov, mnohé z nich nešetrili čínsky režim. Hrala v kanadskom televíznom seriáli Big Shorts, satirickom pohľade na čínsku štátnu televíziu CCTV a hrá tiež hlavnú úlohu vo filme Red Lotus (Červený lotos). Film je o žene, ktorú v Číne uväznili, pretože sa venuje Falun Gong, čo je spôsob meditácie založený na hodnotách budhizmu, taoizmu a konfucianizmu. Falun Gong čínsky režim zakazuje a jeho vyznávačov prenasleduje. Venuje sa mu aj Anastasia Lin.

 

 

Miss Kanada kritizuje

Všetko sa zhoršilo v máji minulého roka, keď sa Anastasia Lin stala Miss Kanada prvýkrát. O titul kráľovnej krásy sa uchádzala, aby sa stala „hlasom tých, čo ho nemajú“. Stala sa hlasom mnohých Číňanov, ktorí nesúhlasia s komunistickým režimom. Aj za nich prehovorila v júli v americkom Kongrese, kde hovorila o potlačovaní slobody vyznania.  

„Západ hovorí málo o ľudských právach v Číne. Je nebezpečné, ak taká ekonomická veľmoc ako Čína nezdieľa fundamentálne demokratické hodnoty a rešpekt pre ľudskú dôstojnosť,“ hovorí Anastasia a na vlastnom príklade ukazuje, čo to môže spôsobiť. Hoci je kanadskou občiankou, vyhráža sa čínsky režim jej i jej rodine, hlavne otcovi, ktorý v Číne stále žije. „To je, ako by svoju tyraniu vyvážali von z Číny,“ hnevá sa.

 

 

Do Číny ju odmietli pozvať

Na celosvetové Miss World v decembri minulého roka do rodnej Číny vycestovať nemohla. Do mesta Sanya na Miss World 2015 nedostala pozvánku a tým ani víza do Číny. Pre otca to znamenalo ešte väčšie problémy. 

„Už nemôže vycestovať z Číny. Jeho podnikanie bolo potlačené štátnou mocou, jeho obchodní partneri sa stiahli a banky ho odrezali  od zdrojov. Nehovorievam s ním často, ale znie to tak, že je vo veľmi náročnej situácii. Znel skleslo, keď som s ním naposledy rozprávala, ale stále sa snaží oživiť svoje podnikanie. Je pre mňa naozaj ťažké vidieť, ako cez to všetko prechádza,“ povedala v septembri pre Ženy v meste Anastasia Lin.

Anastasia Lin veľa cestuje a všade hovorí nahlas o pomeroch v Číne. V Británii sa teraz v septembri zúčastnila na premiére filmu Bleeding Edge (Krvavú ostrie), kde stvárnila úlohu väzenkyne svedomia.  

„Bleeding Edge získal v Britskom parlamente veľmi povzbudzujúcu odozvu. Na premietanie prišlo veľa poslancov a šľachticov. Po zhliadnutí filmu mi všetci povedali, že chcú s násilným odberom orgánov ihneď niečo spraviť. Lord Alton nasledujúci týždeň spomenul Bleeding Edge vo svojom vystúpení v Snemovni Lordov. Cítim sa veľmi vďačná za odozvu britských poslancov,“ povedala po premiére. Z Británie odcestovala do Česka, Slovensko navštívila minulý rok. 

Páčili sa jej vtedy láskaví Slováci a náš elegantný jazyk, ale najviac naša skúsenosť s komunizmom. „Slováci majú hlbšie pochopenie pre to, čo dokáže komunizmus. Lepšie rozlišujú praktiky režimu, na rozdiel od niektorých západných krajín, ktoré stále žijú v ilúzii,“ hovorí. Teší ju poznanie, že aj komunistická krajina sa môže zmeniť na demokratický a právny štát. „Cez vás vidím nádej pre budúcnosť Číny,“ povedala vtedy pre Ženy v meste angažovaná kráľovná krásy. 

 

 

Prečítajte si aj Najvplyvnejšie ženy sveta podľa časopisu Time

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu