Jedna mala sedem a druhá deväť rokov. Ich rodičia, švajčiarski občania tureckého pôvodu, im nedovolili chodiť na kurzy plávania, kde chodili aj chlapci. Tvrdili, že to nedovoľuje ich náboženstvo. Dievčatám dovolili na plávaní nosiť burkiny, celotelové plavky. Švajčiarske úrady za to rodičom stanovili pokutu.  

 

 

Zásah do náboženskej slobody

Európsky súd pre ľudské práva sa teraz postavil na stranu úradov, ktoré trvali na integrácii detí do spoločnosti. Rozhodol, že dievčatá na zmiešané kurzy plávania chodiť budú. Ako uviedol denník Basler Zeitung, súd priznal, že svojím verdiktom zasiahol do náboženskej slobody. Zároveň to neuznal ako jej porušenie, pretože rozhodnutie úradov bolo v súlade so švajčiarskymi zákonmi  a mali legitímny cieľ: umožniť dievčatám, aby sa mohli zúčastniť všetkých školských aktivít, vrátane plávania,

„Škola má v procese sociálnej integrácie významné miesto, predovšetkým pre žiakov zahraničného pôvodu,“ uviedol súd podľa Českej televízie vo vyhlásení.  Záujem na tom, aby sa dievčatá začlenili do spoločnosti a prispôsobili sa miestnym zvyklostiam prevážil nad prianím rodičov, aby sa dievčatá na zmiešaných kurzoch plávania nezúčastnili.  

Na štrasburský súd sa obrátili rodičia potom, čo im švajčiarske úrady udelili pokutu. Rodičia sa tak najprv obrátili na miestny súd, ktorý dal v roku 2011 za pravdu úradom, rovnako rozhodol vyšší súd o rok neskôr. Štrasburský súd dostal ich prípad v roku 2012.

 

 

Riešili to aj Nemci

Podobný prípad riešil podľa Českej televízie nemecký súd v roku 2013 a tiež rozhodol, že 13-ročné moslimské dievča musí chodiť na zmiešané lekcie plávania. „Musíme počítať s nábožensky pluralitnou spoločnosťou, s mnohými rôznymi názormi. Pravidlo slobody potom musí byť v súlade s týmito názormi. Ale ak by sme vyhoveli všetkým, potom by spoločná výuka prakticky nebola možná,“ uviedla vtedy hovorkyňa federálneho súdu Renate Philippová. 

 

Prečítajte si aj Francúzsky súd zrušil zákaz nosenia burkín na pláži