Vyštudovali ste žurnalistiku, ale dnes ju už nerobíte. Ako sa z novinárky stane kuchárka a lektorka?

“Desať rokov som robila PR na ArtFilme, MFF Bratislava, Hory a mesto a Pohode. Keď som sa stala mamou, chcelo to zmenu. Festivaly sú predsa len víkendová a večerná práca. Gastro bolo vždy moje veľké hobby. Veľa žien mení na materskej profesiu a tak som externe ešte vyštudovala odbor kuchár čašník. Čiže okrem žurnalistky som vlastne aj vyučená kuchárka,”

 

Učili ste sa u samotného Žideka. Čo vám to dalo?

“Kurz varenia u Jaroslava Žideka som dostala ako darček od manžela. Rovno na kurze sme sa dohodli, že si vybavím zdravotný preukaz a nastúpim k nemu do reštaurácie. Bola to super skúsenosť. Ale je to ťažká práca. Potom som však mala druhé dieťa a začala som sa venovať hlavne téme detská a rodinná strava. Jaroslava Žídeka považujem za človeka, ktorý svojho času nastavil úroveň gastronómie na Slovensku.  Sme v kontakte dodnes, jeho dcéra je veľmi zhovorčivé a šikovné dieťa a chodí ku mne na kurzy varenia.”

 

Foto - cookucka.sk

 

Neskôr ste sa v gastronómiiale zdokonaľovali vo Viedni. Čo ste sa naučili tam?

“Vo Viedni som niekoľko rokov pravidelne robila so Stefanom Lievehrom profesionálnym gastro fotografom, veľa som foodstylovala a pod. A, samozrejme, najviac doma s mojimi deťmi. Obe sa radi mocú v kuchyni, radi jedia, radi varia, radi k nám chodia ich kamoši. V  kuchyni sa u nás odohráva väčšina rodinného života.”

 

 

Venujete sa detskej a rodinnej strave. Prečo?

“Robila som desiatky kurzov. Okrem iného v Jemine v Starej tržnici, ale i v školách a vo firmách. Vnímam ako deti, malé i veľké, reagujú na kontakt s jedlom, či sa ho dotýkajú radi, alebo sa štítia. Ako hovoria o jedle, o sebe pri jedení. Ako hovoríme my rodičia o stravovacích návykoch svojich detí a pod. Dá sa z toho veľa usúdiť. Ale aj zmeniť a doporučiť. Na kurzoch rodičia často uvidia svoje deti z úplne inej perspektívy.”

 

Foto - cookucka.sk

 

Kto je na kurzoch lepší kuchár – deti alebo dospelí?

“Deti sú odvážnejšie. A vedia veľa urobiť sami. Musíme ich nechať! Jasné, že je potom neporiadok a vy to urobíte lepšie a rýchlejšie. Ale verte mi, je to skvelá investícia do ich budúcnosti, starostlivosti o samých seba a o zdravie.”

 

Je varenie výsostne ženská záležitosť? Prečo máme tak málo šéfkuchárok?

“Dobrý šéfkuchár má sezónu teraz počas Vianoce, na Nový rok, všetky sviatky, večery a víkendy. Nie každá žena to dokáže skĺbiť. A je to aj fyzicky ťažká práca.”

 

Foto - cookucka.sk

 

Ako vznikol názov Cookučka?

“Učiteľka varenia je Cook učka, nie? Ale mám pocit, že som viac učiteľka varenia a jedenia.”

 

Foto - cookucka.sk

 

Jedlo a zdravá strava sa stávajú fenoménom, ktorému venujeme veľa času. Prečo je to tak?

“Lebo máme zdravotné problémy. Spôsobuje ich príliš veľa priemyselne upravených potravín, veľa cukru, veľa soli. Nevraciame sa k pôvodným zvykom sezónnym a lokálnym potravinám. V rodinách sa nevarí, nestíhame… Všetci vieme, čo nemáme jesť, čo nám škodí. Ale čo máme jesť je pre niekoho ťažké znovu objaviť. A áno, večer pri hrncoch neznie veľmi atraktívne.”

 

Ako veľmi musíte pri varení zohľadňovať trendy alebo sezónnosť?

“Trend je lokálne a sezónne! Keď si pozrieme menu najslávnejšej reštaurácie NOMA v Dánsku, zistíme, že je založené na domácich a sezónnych potravinám. Keď kvôli našej jahode v decembri musia kamióny brázdiť Európu, nie je  to ok ani pre naše zdravie, ani ekológiu.”

 

Foto - archív KOM

 

To, čo je zdravé dnes, často nie je zdravé zajtra. Ako sa správne orientovať?

“Lokálne a sezónne! Teraz v zime ľahko uskladniteľná koreňová zelenina, tekvice, orechy, gaštany, zemiaky, kyslá kapusta, menej surových šalátov, pokojne viac mäsa. Tiež jablká, hrušky, med, škorica, klinčeky a pod. V lete chce telo trochu schladiť a čerstvé bylinky, zelenina a ovocie majú veeeľa vody. Vtedy nám robia dobre aj šaláty a surová strava.”

 

 

Blížia sa Vianoce, je to trendy udalosť vo svete stravovania alebo nemeníme klasické návyky? Co varíte na Vianoce vy?  

“Úplnú klasiku, kapustnicu, ryby, šalát a koláčiky. Robím teraz veľa kurzov – rodíme jedlé darčeky. Všetci už všetko máme, tak môžeme prekvapiť blízkych niečím celkom iným. Môžete kúpiť dekoratívne krabičky a fľaše a naložiť do olivového oleja syry. Pokojne viac druhov. Pridať cibuľu, sušené paradajky, korenia a pod. Môžete napiecť koláčiky a dať ich do krabičky s osobnými prianiami. Môžete namiešať ochutenú soľ na áziu, či klasickú pečenú zeleninu. Možností je neúrekom.”

 

Foto - cookucka.sk

 

Prečítajte si aj Muži, ktorí najradšej varia