Keď pred niekoľkými mesiacmi predstavil svoju biografiu Sepp Blatter, ktorý po 17 rokoch odstúpil z čela Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) pre podozrenie zo sprenevery a korupcie, o svojej rezignácii podľa magazínu Der Spiegel povedal: „Trpel som, aj Kristus trpel, ale už mi je dobre.“

Lance Armstronga na otázku, čo považuje za najväčšiu chybu vo svojom živote, nepovedal, že to, že drogoval. „To, že som sa vrátil k pretekaniu,“ povedal. Až po jeho návrate k profesionálnej cyklistike sa prevalila dopingová aféra, ktorá ho pripravila o všetky tituly z Tour de France.

O prezidentskom kandidátovi Donaldovi Trumpovi sa experti vyjadrujú ako o učebnicovom príklade narcistu.

 

 

Krehká sebaistota

Narcizmus v zdravej podobe je podľa klinickej psychologičky a psychoterapeutky Márie Humeníkovej predstavuje kladné vnímanie samého seba, prijatie svojich silných aj slabých stránok, aj istú nezávislosť na mienke ostatných a drobných zlyhaniach. Patologická forma narcizmu znemožňuje človeku primerane spracovávať zlyhania a neúspech, jeho sebaistota je veľmi krehká.

„Narcistická porucha osobnosti je duševná porucha, pri ktorej majú ľudia nafúknutý pocit vlastnej dôležitosti, hlbokú potreba obdivu a nedostatok empatie pre ostatných. Ale za touto maskou veľkej sebadôvery leží krehké sebavedomie, ktoré je citlivé aj na minimálnu kritiku,“ vysvetľuje pre Huffington Post charakteristiku poruchy profesor na Harvarde a psychológ Howard Gardner.

 

 

Ženský narcizmus je iný

Chváliť sa, vyťahovať sa, ukazovať, že som lepší ako tí druhí je správanie, ktoré sa najčastejšie pripisuje mužom, ale existuje aj ženský narcizmus.

„Presné štatistiky narcistickej poruchy osobnosti sa zostavujú len veľmi ťažko, často ide ruka v ruke s inými poruchami. Diagnostický a štatistický manuál duševných chorôb Americkej psychiatrickej asociácie (DSM-IV) uvádza, že výskyt narcistickej poruchy sa odhaduje u 0,7-1 percenta populácie, z čoho 50-75 percent tvoria muži. Narcistická porucha teda prevažuje u mužov a je u nich viac viditeľná ako u žien,“ hovorí pre Ženy v meste Humeníková.

Ženský narcizmus je skôr skrytý a prejavuje sa v perfekcionizme, tlakom na výkon a extrémnom ideály krásy, hovorí podľa agentúry DPA mníchovská psychoterapeutka a autorka knihy Ženský narcizmus Bärbel Wardetzki.

Kým narcistickí muži majú väčšinou stabilne o sebe vysokú mienku, kolíšu ženy medzi pocitom velikášstva a komplexom menejcennosti.

„Narcista potrebuje potlesk ako závislý drogu,“ vysvetľuje rakúsky psychiater Reinhard Haller. U žien je to iné. „Narcistické ženy sú stále v strehu a sledujú, či sú dobre vnímané. Ak sa im ich výstup podarí, cítia sa ako najlepšie, najkrajšie, najvyššie. Vonkajšok je pre nich nemierne dôležitý – krása, štíhlosť, mladosť, všetko musí byť perfektné,“ hovorí.  

 

 

Poruchy trávenia

Tento pocit sa však rýchlo mení v pocit menejcennosti, ak sa necítia byť obdivované alebo ich dokonca kritizujú. Vlastná vysoká hodnota sa okamžite rozpadne. Neustály hlad po uznaní je často kompenzovaný prejedaním sa. Psychoterapeutka Wardetzki často vo svojej praxi rieši poruchy príjmu potravy, bulímiu narcistiek.

„Aj v práci chcú narcisti a narcistky vyniknúť – spolupráca je pre nich cudzie slovo. Aj preto ich často nájdete v šéfovskej stoličke, hovorí podľa Die Welt Hans-Werner Bierhoff, profesor psychológie z Univerzity v Bochume.

Sociálna inteligencia a empatia do profilu narcistov. Naopak. „Narcisti radi zhodia druhých, aby sa sami cítili lepšie,“ vraví Bierhoff a radí držať si od nich odstup.

Mária Humeníková sa s narcistami stretáva v praxi málo. „Do ambulancie príde málokto s tým, že trpí narcizmom a chce sa liečiť. Obvykle ľudia s narcistickou poruchou vyhľadajú psychoterapeuta kvôli problémom vo vzťahoch, pre úzkosti, pre depresívne stavy a pod. Býva pre nich ťažké požiadať kohokoľvek o pomoc,“ vysvetľuje. 

Narcizmus má podľa nej široké spektrum prejavov. „Uvediem dva extrémne typy: Na jednej strane tzv. "hrubokožec", necitlivý typ, ktorý si nie je vedomý reakcií druhých , je arogantný, zaujatý sebou, odolný voči zraneniam od ostatných, potrebuje byť v strede pozornosti. Na druhom póle je tzv. "ostražitý" typ, ktorý je veľmi citlivý na reakcie ostatných, hanblivý, často nenápadný, venuje viac pozornosti okoliu, náznakom kritiky od druhých, je ľahko zraniteľný a náchylný k pocitom poníženia,“ hovorí Humeníková s tým, že ženy môžu inklinovať práve k druhému, menej nápadnému pólu.  

Dostať sa z narcistického väzenia sa podľa expertov dá, ale len ak budú muži či ženy s touto poruchou schopní sebareflexie. Väčšinou budú potrebovať pomoc psychoterapeuta, aby sa z extrémov dostali. 

 

 

Prečítajte si aj Ste sympatická? Tu je 11 vecí, ako budete