BRATISLAVA. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v roku 2030 bude vo svete 1,2 miliardy žien nad 50 rokov. Zhruba v tomto veku (49 rokov) začínajú ženy pociťovať príznaky menopauzy. Klimaktérium alebo tiež prechod, ako býva menopauza označovaná, pre ženy často znamená dramatické zhoršenie kvality ich života.

 

Depresie, poruchy pamäte

Medzinárodná spoločnosť pre menopauzu (IMS) preto vyhlásila 18. október za Svetový deň menopauzy, aby zvýšila informovanosť o všetkých aspektoch klimakterickej medicíny ako u laickej, tak aj u odbornej verejnosti.

Menopauza sa prejavuje zdravotnými problémami, ako sú návaly tepla, nočné potenie, depresie, poruchy pamäte, ale napríklad aj rednutie kostí. Príčinou sú hormonálne zmeny spojené s nedostatkom ženského hormónu estrogénu.
"Estrogén zaisťuje život a vitalitu a s jeho poklesom čelia ženy novej realite," upozorňuje prezident Európskej gynekologickej spoločnosti profesor Andrea Riccardo Genazzani. 

 

Nehormonálna terapia

Najbežnejšou voľbou lekárov je hormonálna liečba. Ženám však je možné podľa Genazzaniho ponúknuť prírodnú nehormonálnu terapiu prvej voľby, ktorá je vedecky overená a bez rizík. "Štúdie potvrdzujú, že nehormonálna prírodná terapia s Femarelle má porovnateľnú účinnosť ako hormonálna terapia," dodáva Genazzani.
Na výskume účinnej látky DT56a (výživový doplnok Femarelle), ktorý potvrdil rýchly terapeutický účinok u ôsmich z 10 žien, sa podieľali významní odborníci z celého sveta. 

 

Prečítajte si aj Odporúča vám lekár operáciu? A čo ak sa mýli!