Mirka Bobáková, riaditeľka Slovensko-českého ženského fondu:

 

„Ženy a dievčatá na celom svete majú právo rozhodovať o svojich telách slobodne, bez ohrozenia a diskriminácie. V otázke prístupu žien k bezpečným službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia je kriminalizovanie potratov a teda kriminalizovanie žien a profesionálneho zdravotníckeho personálu veľkým omylom a porušením ľudských práv. Reprodukčné práva sú ľudské práva a ich súčasťou je aj právo na legálne a bezpečné ukončenie tehotenstva. Výrazné oklieštenie prístupu žien k bezpečnému ukončeniu tehotenstva sa nezlučuje so slobodou, bezpečnosťou a zdravím žien. Štáty by mali všetkým ženám zaručiť prístup k antikoncepcii, bezpečným zdravotným službám v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia, posilňovať vzdelávanie a prevenciu v oblasti sexuálneho zdravia a plánovaného rodičovstva. Je treba si rovnako uvedomiť, že snahy kriminalizovať ženy v prípade predčasného ukončenia tehotenstva môžu mať ideologické a náboženské motivácie. Výsledkom môže byť obmedzenia v rozhodovaní – o sebe i svojom tele.“

 

Oľga Pietruchová, bývalá aktivistka a bývalá riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, dnes riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny:

 

„Pripadá mi absurdné, že sa v dnešnej dobe v centre Európy vôbec treba baviť o práve ženy na sebaurčenie a slobodné rozhodnutie. Pripadá mi absurdné, že sa takým návrhom zákona vôbec niekto seriózne zaoberá, a už vôbec, že prejde prvým čítaním. Niečo podobné sa síce objavilo nedávno aj v našom parlamente, ale vypálilo to skôr ako nemiestny vtip. A pripadá mi absurdné aj to, že namiesto rešpektovania rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré vyčítalo Poľsku nedostupnosť interrupcií aj v prípade zákonného nároku, ide Poľsko presne opačným smerom. Nielen absolútny zákaz interrupcií, ale aj trestanie v prípade spontánneho potratu či nedostupnosť prenatálnej diagnostiky je v krajine, rešpektujúcej základné ľudské práva, nemysliteľný a neudržateľný. Som však presvedčená, že keby aj návrh zákona poľský parlament schválil, potom, ako by do väzenia posadili prvé ženy, matky detí, by sa ukázal ako neudržateľný a verejná mienka by si vynútila jeho zmenu. Sledujem už viac ako dve desaťročia snahy poľských žien o liberalizáciu interrupcií a veľmi dúfam, že tento návrh im dá ten potrebný impulz nielen zabrániť tomu absurdnému zákonu, ale aj zvrátiť súčasný, už aj tak nepriaznivý stav.“

 

Martin Poliačik, poslanec SaS, ktorý osobne podporil poľské ženy na proteste v Bratislave:

 

"Ostro som vystupoval proti podobne hlúpemu nápadu, keď s tým Kuffa a Mikloško prišli do parlamentu. Poľsko je je nám veľmi blízka krajina a tieto tendencie sú nebezpečné pre celý región. Ženské reprodukčné zdravie nemá byť ihriskom pre politické zápasy, väčšinou zvádzané medzi mužmi. Legislatíva k interrupciám má vyvážene reflektovať právo ženy na kontrolu nad vlastným telom a právo nenarodeného človeka na život."

 

Simona Petrík, nezávislá poslankyňa:

 

"Opíšem vám jednu situáciu 13-ročné dievča znásilní jej vlastný otec. No nielenže prežije dieťa traumu, navyše aj otehotnie. Nevybrala si nič z toho, čo sa s jej telom udialo. Doktor príde ešte ku všetkému na to, že jej dieťa bude v dôsledku incestu ťažko postihnuté a umrie pravdepodobne krátko po pôrode, alebo bude celý život odkázané na nepretržitú starostlivosť.

Toto je situácia, v ktorej by po prijatí sprísnenej legislatívy o potratoch (ktorá už bola aj tak dosť prísna!) toto dievča nemohlo v Poľsku tehotenstvo legálne prerušiť. Bude nútená porodiť a navyše riskovať vysoké riziko komplikácií, pretože jej telo ešte nie je na pôrod dostatočne vyvinuté. Výsledkom budú akurát potraty vykonávané nelegálne, potraty vykonávané v cudzine a samovraždy.

Žiadna žena a žiadna maloletá nemôže byť nútená 9 mesiacov nechávať v sebe dozrievať dieťa násilníka. Ženy a tínedžerky nie sú inkubátory na deti. Práva nenarodených detí a žien je potrebné vyvažovať. Ak sa vychýlia príliš na jednu stranu, tá druhá trpí. Preto podporujem Poľky v boji o kontrolu nad ich vlastným telom."

 

Prečítajte si aj Legendárnu herečku Krystynu Jandu v minulosti potrat zachránil pred smrťou. Podľa nového zákona by ju za to zavreli