BRATISLAVA. Predpôrodná starostlivosť i starostlivosť po pôrode počas šestonedelia, hradená z verejného zdravotného poistenia, by po novom mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi, a to aj v domácom prostredí mamičiek. Vyplýva to z listu generálneho riaditeľa Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR Štefana Laššána poslankyni Európskeho parlamentu Jane Žitňanskej, ktorá túto zmenu iniciovala.

„Tri roky som sa snažila presvedčiť ministerstvo zdravotníctva, aby umožnilo pôrodným asistentkám v samostatnej praxi pripravovať budúce mamičky v ich prirodzenom sociálnom prostredí na pôrod. Súčasťou návrhu bola aj starostlivosť o mamičku po príchode z pôrodnice. Veľmi si vážim postoj súčasného ministerstva zdravotníctva a mám z neho úprimne veľkú radosť. Zdá sa, že môj návrh bol konečne vypočutý,“ dodala europoslankyňa Jana Žitňanská.

 

 

Lekár to dnes nerobí

Súčasťou starostlivosti o ženu počas tehotenstva by bola napríklad návšteva v domácom prostredí, aby asistentka vedela, aké je sociálne prostredie klientky, kam príde po pôrode, či je pripravená k pôrodu, či má základné vybavenie. „Toto žiaden lekár nerobí,” vysvetlila europoslankyňa.

Súčasťou starostlivosti by bola psychofyzická príprava žien na pôrod, poradenstvo týkajúce sa tehotenstva, cvičenia, ktoré pripravia budúcu mamičku na pôrod.

Budúce mamičky by sa tiež učili správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Taktiež by sa pripravovali na dojčenie. “Je dôležité zdôrazniť, že za poradňu by bol aj naďalej zodpovedný gynekológ,“ dodala Žitňanská.

Podľa poslankyne EP, ktorá v minulosti presadzovala túto zmenu aj prostredníctvom novely zákona v parlamente, pôrodná asistentka by po pôrode navštívila mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne raz do týždňa počas obdobia šestonedelia.

Asistentka by jej bola nápomocná pri problémoch s dojčením, či sledovala jej zdravotný stav v období šestonedelia. V prípade vzniku vážnejších problémov by pôrodná asistentka odporúčala okamžité vyšetrenie u gynekológa.

Po fyziologickom šestonedelí by išla mamička na kontrolu k svojmu gynekológovi.

 

 

Väčšia spokojnosť pre ženy

Ministerstvo zdravotníctva podľa dokumentu pripravilo návrh zmeny rozsahu praxe pôrodnej asistencie, ktorý je zameraný na skvalitnenie starostlivosti v prirodzenom sociálnom prostredí ženy, ako aj humanizáciu a zefektívnenie tejto starostlivosti, zvýšenie spokojnosti poistenkýň a umožní aj rozvoj samostatnej praxe pôrodných asistentiek.

„Pri návrhu legislatívnych úprav, súvisiacich s rozšírením kompetencií pôrodných asistentiek, budeme presadzovať zmeny potrebné na realizáciu takejto starostlivosti v komunite,“ napísal Štefan Laššán v reakcii na podnet europoslankyne Jany Žitňanskej.

Ministerstvo v súčasnosti pripravuje návrh kompetencií pre pôrodné asistentky, v ktorom sú zohľadnené požiadavky praxe pre umožnenie výkonu pôrodnej asistencie v prirodzenom prostredí tehotnej ženy alebo šestonedieľky, povedala podľa TASR hovorkyňa Zuzana Eliášová. "V ďalšej fáze je však potrebná analýza možností, ako zabezpečiť výkon v praxi, aby sa zabezpečila kvalita, bezpečnosť aj dostupnosť," doplnila.

Legislatíva v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti. Zdravotnú starostlivosť pod názvom pôrodná asistencia uhrádza i jedna z troch zdravotných poisťovní na Slovensku. V rámci prenatálnej a postnatálnej starostlivosti má zazmluvnených 13 licencovaných pôrodných asistentiek v rôznych regiónoch Slovenska.
 

 

Prečítajte si aj Pôrod nemá byť Survivor