BRATISLAVA. Srdcovo-cievne ochorenia si každý rok na svete vyžiadajú viac ako 17,5 milióna životov, z toho viac ako 5 miliónov v Európe. Sú najčastejšou príčinou smrti vôbec.

Väčšina infarktov a mozgovej mŕtvice vzniká v dôsledku životosprávy, a teda by sme im mohli predchádzať až 80 percentám predčasných úmrtí. Stačia pritom malé zmeny.

 

prednosta kardiologickej kliniky NÚSCH Róbert Hatala, PhD.

 

Vysoký tlak a užívanie liekov

Jedným z vyvolávajúcich faktorov srdcovo-cievnych príhod je vysoký tlak krvi - hypertenzia. Pritom neexistuje žiadna iná choroba, ktorá by bola tak ľahko rozpoznateľná aj často nepoznaná alebo nesprávne liečená. Iba štvrtina pacientov s vysokým krvným tlakom je liečená s efektom. Niektoré výskumy ukazujú, že až 70 percent pacientov s hypertenziou v Európe nedosahuje napriek liečbe cieľové hodnoty tlaku krvi.

Bohužiaľ, ak pacienti potrebujú viacero liekov, zvyčajne ich neužívajú správne. Stáva sa, že niektoré prestanú brať, zmenia si dávkovanie alebo úplne prestanú brať lieky. Prerušenie liečby pri hypertenzii je však nebezpečné a môže ohroziť život, pretože môže dôjsť k prudkému zvýšenie tlaku krvi, čo môže byť „posledná kvapka“ pred infarktom či mozgovou cievnou príhodou.

Je dokázané, že až tretina pacientov s viacerými antihypertenzívami lieky neužíva a takmer polovica užíva len jeden z predpísaných liekov na zníženie krvného tlaku. Riziko prerušenia liečby u tých pacientov, ktorí sú liečení 3 tabletami denne je 2,5 krát vyššie ako u tých, ktorí sú liečení jednou tabletou.

„Liečebná disciplinovať pacienta je pritom veľmi jednoduchá. Stačí, ak pre seba urobí to, že prestane fajčiť, bude si strážiť nadváhu a dodržiavať medikamentózny režim,“ upozorňuje jednoduchosť liečby prednosta kardiologickej kliniky NÚSCH Róbert Hatala, PhD.

Riešením sú takzvané fixné kombinácie, teda spojenie dvoch alebo troch liekov do jednej tablety. Znižuje sa tým počet tabliet, ktoré musí pacient denne užiť, zvyšuje sa ochota pacientov liečiť sa a zároveň sa zlepšuje kontrola tlaku krvi spojením liekov s odlišným mechanizmom účinku, ktoré sa vhodne dopĺňajú. Zároveň klesá počet nežiadúcich vedľajších účinkov. 

 

Sépiovo-cícerový šalát – Doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc. 

 

Vypočítajú úmrtie

Zmeny životného štýlu sa netreba obávať, aj drobné kroky môžu znamenať veľký posun k dlhšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.

„Dnes už pracujeme s odbornými modelmi, do ktorých zadáme pacienta a vieme vypočítať, akú pravdepodobnosť úmrtia má, ak na životnom štýle nič nezmení. Napríklad, má 58 rokov, cystolický tlak  krvi 156, celkový cholesterol 6,8 a je fajčiar. Na základe veľkých modelových dát z celej Európy software vypočíta výsledok. Pravdepodobnosť tohto pacienta, ak na životospráve nič nezmení, je 24-percentná, že zomrie do 10 rokov na kardiovaskulárne ochorenie. Pre mňa je to dôležitá informácia  a pacient, keď to vidí na papieri, viac spolupracuje a vieme toto riziko eliminovať až na 7 percent. Samozrejme, ak prestane fajčiť, čo je viac ako polovica problému, jedna štvrtina je cholesterol a 22 percent z percenta hrozby úmrtia je cystolický tlak krvi,“  upozorňuje Eva Gonçalvesová, primárka oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca NÚSCH v Bratislave.

 

Šalát z rukoly, parmezánu a sušených paradajok – MUDr. Peter Minárik

 

Pohyb - častejšie ako veľa naraz 

Blahodarný vplyv na srdce má dostatok fyzickej aktivity. Významným rizikovým faktorom je fajčenie. Podľa štatistík WHO je z celého sveta tento zlozvyk najviac rozšírený v Európe, kde podľa odhadov fajčí až 31 percent obyvateľov. Pritom, ak človek prestane fajčiť, už po roku klesá riziko infarktu a iných chorôb z nedokrvenia srdcového svalu na polovicu a časom sa vráti na úroveň ako u nefajčiarov.

Stravovanie ovplyvňuje riziko srdcovo-cievnych problémov viacerými spôsobmi. Zloženie stravy a obsah soli môže mať na srdce ochranný alebo naopak ničivý vplyv a jedlo tiež ovplyvňuje iné rizikové faktory, nadváhu, vysoký krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru.

 

Ľahký vánok z jogurtu a lesného ovocia - PhDr. Pavla Nôtová, PhD. 

 

Fajčiari sa boja nadváhy

„Životný štýl sa podieľa na obezite v 40 percentách. Takže máme vysokú šancu to ovplyvniť. Môže to byť však problém pre fajčiarov, ktorí chcú prestať fajčiť, ale boja sa, že priberú.  S jedlom sa stretávame celý život, takže aj pri snahe schudnúť príde stres so psychologickými aspektmi stravovania, čo je najväčší problém. Aj jojo efekt spôsobuje stres, depresiu až  úzkosť.  A stres si ľudia často kompenzujú jedlom. Za najefektívnejší spôsob redukcie stresu považujeme práve pohyb v miernom tempe, najlepšie v prírode a častejšie, ako veľa naraz,“ upozorňuje klinická psychologička Pavla Nôtová.

 

 

„Je mimoriadne dôležité, ak ľudia skutočne chcú zmenu, aby pri snahe zdravo žiť, nič nepokazili. Často si totiž myslia, že dobrý „vrodený korienok“  ich chráni pred predčasných úmrtím, ale toto zďaleka nie je tak. Musia myslieť hlavne na to, že všetky zmeny v životnom štýle musia aj udržať dlhodobo a musia k nim pristupovať racionálne,“ upozorňuje gastroenterológ  Peter Minárik.

Únia pre zdravšie srdce pre všetkých, ktorí chcú pre svoje srdce urobiť maximum, vytvorila stránku www.presrdce.eu, kde aj o prevencii kardiovaskulárnych ochorení nájdu všetko. 

„Pri liečbe kardiovaskulárneho ochorenia a zmene životného štýlu je mimoriadne dôležitá dôvera medzi lekárom a pacientom. Empatia a porozumenie sú najdôležitejšie, pretože pacienta to motivuje k tomu, aby  celú liečbu a odporúčania dodržiaval,“ upozornil prezident Únie pre zdravšie srdce Peter Kollárik, ktorý spolu s kolegami chce jednoduchými zdravými receptami motivovať všetkých k zdravému životnému štýlu, ktorý si nevyžaduje až toľko zmien, ako nachádzajú  záujemcovia na internete. Práve naopak.

 

Kuskus so zeleninou a tekvicovými jadierkami - Ing. Peter Kollárik

 

Prečítajte si aj Tichý vrah nielen mužov, ale aj žien