Prídem do vychyteného kníhkupectva a medzi svetovou beletriou hľadám knihu. Nenachádzam, hoci podľa internetu by ju mali mať. Spýtam sa mladého muža pri počítači. “Prosím vás, máte Príbeh služobníčky?” Muž sa na mňa neprítomne díva: “Niečo mi to hovorí, kto to napísal?” Znervózniem: “Margaret Atwoodová”. Mladík: “Môžete mi prosím povedať, ako sa to píše?” Nadýchnem sa, vydýchnem a hláskujem. Mladík môže mať okolo 25, tak skúsim inak.

"Viete, teraz je to taký populárny seriál v Amerike, ženy v červenom s bielymi krídlami na hlavách.” Pozerá na mňa, akoby som krídla na hlave mala ja. Pritvrdím: “Viete, je to jedna z najvýznamnejších kníh feministickej lieratúry. Atwoodová – Kanaďanka, ešte žije…” Chlapec je úplne stratený, knihu v beletrii tiež nenašiel. “Feministická?” povie si tak na pol úst, “Tak to som určite nečítal a asi ani nebudem”. Nakoniec ju objavíme v sekcii sci-fi, poďakujem a odporučím mu, nech si to prečíta alebo pozrie seriál. Chcem odísť ku pokladni, ale nedá mi to a otočím sa k nemu: “A nie, nie je to sci-fi. Kiež by bol.”

Príbeh služobníčky získal minulý rok niekoľko cien Emmy – aj tú za najlepší dramatický seriál. Prvý diel som pozerala so slzami v očiach a roztrasená. Pri každom ďalšom som cítila väčšiu úzkosť, ale aj vzdor, potrebu niečo urobiť. Príbeh sa odohráva v pomyselnej krajine Gilead, niekde na území bývalých Spojených štátov. Môže sa písať rok 2022 alebo 2040, je to jedno, nie je to presne určené. V krajine sa ujala vlády zvláštna skupina ľudí – krajná pravica, ktorá sa rozhodne totalitne presadzovať nové zákony – stále sci-fi?

V zásade potrebujú vyriešiť niekoľko problémov, tým hlavným je neplodnosť a nízka pôrodnosť. Tomu podriadia všetko. Vytvoria nový systém. Všetky ženy schopné otehotnieť vyhodia zo zamestnaní a firiem, odtrhnú ich od rodiny, od vlastných detí. Vyvezú do zberného tábora a očipujú. Urobia z nich služobníčky, ktoré pridelia do rodín vysokopostavených mužov. Tam je ich úlohou plodiť a rodiť deti. Všetky ženy neschopné reprodukcie, všetkých homosexuálov, všetkých neplodných ľudí alebo tých, ktorí sa vzoprú novému režimu nechajú po mučení popraviť. Cieľom Gileadu je žiť “mravne”, plodiť deti a rozmnožovať sa - na to slúžia Služobníčky.

Samotný akt plodenia sa deje pred očami manželiek vysokopostavených mužov a nazývajú ho ceremóniou. Potom, ako služobníčka porodí dieťa, je jej odňaté a ona je posunutá do ďalšej rodiny. Ak poruší pravidlá, či zákony, je verejne mučená alebo popravená. Prvá vec, ktorú služobníčke odoberú je jej meno. Berie si meno svojho pána, ktorému odteraz patrí. Preto sa hlavná hrdinka nazýva Of fred (patriaca Fredovi).

Zdá sa to byť krutý príbeh. V knihe krutý je, v sfilmovanej podobe je naturálnosťou niektorých scén ešte krutejší. Scény trestania a kameňovania služobníc sú také realistické, že vám tuhne krv v žilách. Treba si ale stále opakovať, že ten príbeh nám nie je tak vzdialený a že naša spoločnosť sa niekedy na Gilead začína jemne ponášať. Stačí si uvedomiť niektoré vyjadrenia politikov na adresu žien. Stačí si vypočuť niektoré vyjadrenia cirkvi k tomu, ako by sme mali nakladať s vlastným telom.

Treba si uvedomiť, v akom sme postavení – keď sú situácie, kedy doslova “patríme” a “slúžime” našim nadriadeným, keď ako zamestnankyne máme nižšie práva, nižšiu mzdu za rovnako odvedenú prácu.  Po nástupe prezidenta Trumpa a po jeho niekoľkých šovinistických a “mačistických” vyjadreniach na adresu žien sa v Amerike konalo niekoľko demonštrácií, kde ženy protestovali voči jeho politike v červených rúchach služobníčok. Kanaďanka Margaret Atwood napísala Príbeh služobníčky v roku 1985, čiže pred 32 rokmi.  Predpovedala v nej to, k čomu má naša spoločnosť pomerne blízko - diktatúre fanatickej spoločnosti, totalite, potláčaniu práv menšín, šliapanie po právach žien a detí. 

Nie, ešte nie sme Gilead, ale keď si prečítate niektoré internetové diskusie a uvidíte ako naši spoluobčania posielajú niekoho do plynu, chceli by ho obesiť a za ženu hodnú úcty považujú iba tú, ktorá je schopná mať deti, lebo to je jej jediná úloha, zistíte, že táto kniha už dávno nie je sci-fi. Kiež by bola.

 

Prečítajte si aj Ceny Emmy vyhrali seriály so ženami v hlavných úlohách