BRATISLAVA. Spevák Ján Kuric najprv v spote váha, či má zazvoniť na dvere bytu, odkiaľ sa ozýva krik ženy a muža a je jasné, že partnerská hádka prerástla do bitky. Nakoniec so slovami „ja môžem vždy niečo urobiť“ zazvoní a symbolicky odzvoní násiliu na ženách.

Naživo na tlačovej konferencii v tejto téme neváha. „Dosť ma štve, že ľudí viac irituje násilie na zvieratách ako násilie na ženách. Ľudia sú predsa viac ako zvieratá,“ hovorí spevák, ktorý priznáva, že domáce násilie pozoroval v rodnej dedine Rovinka pri Bratislave už ako chlapec. Na ulici, ale aj doma, pretože otec pil. 

 

 

Životný postoj

Rozpráva príbeh o žene z dediny, ktorá po bitke manžela zomrela. „Šiel som do tejto kampane, aby som k násiliu na ženách vyjadril svoj životný postoj,“ vysvetľuje.

Ján Kuric nie je jediný muž, ktorý chce odzvoniť násiliu na ženách. „Partneri sa k sebe často správajú tak, že si ani neuvedomujú, že porušujú pravidlá civilizovaného sveta. Mám štyri deti a nechcem, aby z nich boli agresori alebo obete, keďže deti nechtiac preberajú správanie svojich rodičov,“ vysvetľuje herec Ivo Gogáľ.

 

Ivo Gogál.    Foto - TASR

 

Sú to dvaja z asi dvadsiatich známych hercov, spevákov, výtvarníkov či športovcov , ktorí sa zapojili do kampane Odzvoňme násiliu na ženách – podporme Istanbulský dohovor.

„Po prvý raz na Slovensku vystupujú známi muži spoločne, aby iný  mužom odkázali, že páchať násilie na ženách je neprijateľné,“ hovorí politologička a aktivistka Adriana Mesochoritisová z ľudskoprávnej organizácie Možnosť voľby, ktorá kampaň zorganizovala. Medzi mužmi v kampani sú športovci Adam Žampa, bratia Hochschornerovci, osobný tréner a Muž roka 2008 Martin Šmahel, herec Richard Stanke, či hokejista Richard Lintner.  

 

 

Muži za ženy

Každá z osobností v spote vyzýva na podporu Istanbulského dohovoru, ktorý Slovensko podpísalo v roku 2011, ale stále neratifikovalo, hoci to sľúbilo urobiť do roku 2013. „Istanbulský dohovor je najkomplexnejšou európskou stratégiou na odstránenie násilia páchaného na ženách,“ vysvetľuje Mesochoritisová.

Násilie na ženách ostáva na Slovensku vážnym spoločenským problémom, čo nedávno ukázala aj kauza bývalého poslanca vládneho Smeru Vladimíra Jánoša, obvineného z týrania manželky.

Podľa prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) zo žien, ktoré mali partnera, takmer každá štvrtá žena (23 percent) zažila fyzické alebo sexuálne násilie. „Ak by sme k tomu pridali psychické násilie, ktoré je vždy prítomné v násilných vzťahoch, počet žien by bol 47 percent,“ hovorí sociologička Barbora Holubová.

 

Národná linka 080 212 212

 

Ženám, ktoré sa tomu postavia a nájdu odvahu svoj život zmeniť, pomáha advokátka Zuzana Magurová, ktorá tiež pracuje v Ústave štátu a práva SAV.

„V praxi sa ten prístup napríklad zo strany policajtov už niekde mení a máme čiastočnú právnu ochranu žien pred násilím, ale stále chýba komplexný zákon, ktorý by násilie na ženách a domáce násilie definoval. Ten by zabezpečil ochranu žien ešte pred tým, než je samotné násilie kvalifikované ako trestný čin a zabezpečil by komplexné služby pre tieto ženy,“ hovorí právna expertka na túto oblasť. Takýto zákon pripravuje momentálne ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Na ratifikáciu Istanbulského dohovoru i nový zákon si musia týrané ženy ešte počkať. Ján Kuric i Ivo Gogáľ pripomínajú, že dovtedy im môžu ostatní pomôcť inak. Stačí online podpísať výzvu na urýchlenie ratifikácie Istanbulského dohovoru. Výzvu mimovládne organizácie pošlú predsedovi parlamentu, vláde, i prezidentovi Andrejovi Kiskovi. 

 

 

Prečítajte si aj  Týraným ženám pomôže bezplatná linka, ktorá funguje nepretržite