BRUSEL. Viac ako 20 rokov sa venuje inováciám. Michaela Magas spája svet vedy, umenia a dizajnu spolu s technológiami a akademickým výskumom. Navrhovala inovácie pre firmy ako Apple, Nike či Nokia. Založila Music Tech Fest – svetový festival hudobných ideí, ktorý spája umelcov, médiá, vývojárov či výskumných pracovníkov a pracovníčky.

Michela Magas určuje smer hudobných technológii v Európe. Má chorvátsko-anglické korene a je zakladateľkou Stromatolit. V stredu získala prvé miesto za svoj prínos v oblasti budovania nových kreatívnych technológii a nástrojov pre inovácie. Stala sa jednou zo štyroch ženských inovátoriek, ktoré ocenil európsky komisár pre vedu, výskum a inovácie Carlos Moedas spolu s podpredsedníčkou Európskeho parlamentu Mairead McGuinness.

 


Michela Magas, ktorá získala prvé miesto. Foto - © European Union 2017

 

Prístup k čistej vode

„Táto cena demonštruje významný prínos žien - inovátoriek. Je príznačné, že práve na MDŽ oslavujeme podnikateľského ducha a úspechy žien. Je to viditeľná cesta ako dať inšpiráciu ostatným ženám, najmä mladým ženám a dievčatám a vzbudiť ich záujem o inovácie a podnikanie,“ povedala na slávnostnom odovzdávanie Cien EÚ pre ženské inovátorky podpredsedníčka európskeho parlamentu Mairead McGuinness.

Druhou víťazkou, ktorá na slávnostnou udeľovaní zožala obrovský potlesk, bola Švédka Petra Wadström, vynálezkyňa technológie Solvatten. Ide o jednoduché, inovatívne riešenie, ktoré umožňuje prístup k čistej a teplej vode pre ľudí z najchudobnejších kútov sveta. Vďaka odolnému prevedeniu je tiež najlacnejším spôsobom ako získať čistú, horúcu vodu. Ocenená tak reagovala na situáciu žien v rozvojových krajinách, ktoré sú nútené prejsť často až desiatky kilometrov, aby získali drevo na ohrev vody. Vďaka technológii, ktorá funguje na solárnu energiu, je zraniteľnosť žien aj detí znížená. Zvyšuje sa dochádzka detí do škôl, nakoľko sú menej choré a nemusia pomáhať s domácimi prácami a chodiť po drevo.

 


Petra Wadstrom získala druhé miesto za vynález prístroja, ktorý umožňuje jednoduchší prístup k čistej, teplej vode. Na fotografii s podpredsedníčkou EP Mairead McGuinnessovou a eurokomisárom Carlosom Moedasom. Foto - © European Union 2017

 

Tretie ocenenie putovalo do rúk nemeckej vedkyni Claudie Gärtner za vynález ChipShop. Na pohľad bežné plastové zariadenia, ktoré však na základe malej kvapky krvi dokáže zistiť prítomnosť infekcie či karcinogénnych buniek. Zrýchľuje a vylepšuje tak diagnostiku chorých ľudí.

 


Nemka Claudie Gärtner, ktorá získala tretie miesto. Foto -  © European Union 2017

 

Tablet pre nevidiacich

Novinkou tohto ročníka bola kategória venovaná inovátorkám do 30 rokov. Ocenenou sa tak po prvýkrát v tejto kategórii stala bulharská generálna riaditeľka a spoluzakladateľka rakúskej firmy BLITAB Technology, Kristina Tsvetanova. Prestížnu cenu získala za spoluvytvorenie prvého tabletu pre nevidiacich. Nápad na realizáciu tabletu pre zrakovo znevýhodnených dostala počas štúdia na vysokej škole, keď ju nevidiaci kolega požiadal, aby ho cez tablet prihlásila na seminár. Blitabletom tak vyplnili medzeru na trhu.

Napriek tomu, že existujú špecializované zariadenia – záznamníky pre nevidiacich, sú často nepraktické a stoja skoro 5-tisíc dolárov. Tablet Blintab v sebe spája dotykovú obrazovku, ktorej časť pokrýva brailovo písmo a nakoľko jeho suma je 10-násobne nižšia, je pre zrakovo znevýhodnených ľudí dostupnejší.

 


Kristina Tsvetanova, prvá ocenená inovátorka v kategórii do 30 rokov, na fotografii s eurokomisárom pre vedu, výskum a inovácie Carlosom Moedasom. Foto - © European Union 2017

 

Málo podnikateliek

Eurokomisár pre vedu výskum a inovácie Carlos Moedas potvrdil, že Európa potrebuje viac žien so skvelými nápadmi, odvahou a odhodlaním riskovať a uspieť. Tohtoročné víťazky ocenil nielen pre ich nápad a jeho realizáciu na trhu, ale najmä, že ich vynálezy sú prínosom a zlepšením životov ľudí v Európe aj mimo nej.

Cieľom Ceny EÚ pre ženy inovátorky je zvýšiť povedomie verejnosti o potrebe inovácií. Iba 31 percent podnikateľov v Európskej únii tvoria ženy. Udeľovanie ocenenia chce upozorniť aj na to, že ženy – podnikateľky sú nevyhnutnou súčasťou európskej ekonomiky. Nízke zastúpenie žien v podnikaní, vede a výskume predstavuje nevyužitý potenciál pre Európu, ktorá by mala využiť dostupné ľudské zdroje na naplnenie potenciálu a konkurencieschopnosti.

 


Nominované ženy na Cenu EÚ pre ženskú inovátorku 2017, foto - © European Union 2017

 

Najnovšie údaje Európskej únie ukazujú, že 47 percent všetkých absolventov doktorandského štúdia v EÚ tvoria ženy. Avšak iba 33 percent z nich sú výskumné pracovníčky a len 21 percent výskumníčok pôsobí na najvyšších pozíciách. 

.

Prečítajte si aj Cheryl D. Miller: Verím, že digitálne technológie sú budúcnosťou žien