Sledovať vývoj na slovenskej politickej scéne je posledné tri dni napínavejšie ako mexická telenovela Keď budeš moja. Ani sa nedivím mojím kamošom ne-novinárom, že strácajú prehľad. Večer totiž čítajú o predčasných voľbách, na druhý deň poobede je všetko inak a rekonštruujeme vládu. Ráno predstavia nového ministra vnútra, syna legendárneho speváka, prezident však namieta a do piatich hodín premiér prichádza s novým zoznamom.

Do toho pachuť neistoty, či sa objasní vražda dvoch mladých ľudí...

Rozumiem teda ľuďom, ktorí sa už strácajú a sú unavení z pretlaku informácií. Pre mňa je však zaujímané, že sa aj pri tej dynamike udalostí stihnúť prejaviť zvyky a obyčaje národa slovenského.

Slovensko bude mať štyri ministerky, čo sme tu mali naposledy v Mečiarovej vláde hneď po vzniku Slovenskej republiky. Ministerkou poľnohospodárstva má zostať Gabriela Matečná a rezort školstva má naďalej riadiť Martina Lubyová. Novými tvárami vlády, ak parlament tomuto zloženiu vysloví dôveru, sú Andrea Kalavská a Ľubica Laššáková. Obe ale hneď pár hodín po nominovaní zažili kritiku. Andrela Kalavská, ktorá doteraz pôsobila na ministerstve zdravotníctva ako štátna tajomníčka, aj preto, ako bude v zabehnutom (ne)rytme pokračovať.

Čo však zaujalo najviac, boli čižmy budúcej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Tá v nich prišla na stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom.

Áno, viem, že sa v súčasnosti dejú udalosti, ktoré by mali štvať viac. Áno, uznávam, bol to hrubý prešľap voči protokolu. Áno, mala by vedieť, že na oficiálne stretnutia sa čižmy nehodia.

Je ale toto téma, nad ktorou máme polemizovať hodiny? Sú skutočne problémom nejaké oblečenie a topánky? Páčilo by sa mi, keby sme sa v 21. storočí u žien stále nezaujímali hlavne o vzhľad, keby sme sa priblížili k obyčajom napríklad Európskeho parlamentu, kde nikto nerieši výzor političiek.

A viete čo by sa mi páčilo najviac? Keby sme sa u budúcej ministerky kultúry sústredili na jej predpoklady a schopnosti na prácu v rezorte, na jej vízie v rámci RTVS či na výroky o Sorosovi, za ktoré sa včera ospravedlnila, načo u politikov naozaj nie sme zvyknutí. Nech nie je celá diskusia o čižmách. Lebo to potom znamená, že ženy sú v politike stále hlavne na okrasu, čo musí každú rozumnú ženu od politiky v budúcnosti odradiť.

Jedine, že by sme rovnako intenzívne začali diskutovať aj o pánoch, ktorým zle sedia obleky, či iným spôsobom porušujú etiketu a protokol.   

Prečítajte si