BRATISLAVA. Nerozčuľuje nás kvalita, produkty či atmosféra prevádzok, kam často chodíme. Najväčším problémom služieb na Slovensku je obsluha a neprofesionálny prístup.

Hneváme sa, že čakáme v banke, pri pulte či pri pokladni v supermarkete alebo na jedlo v reštaurácii a  nie je to preto, že je tam nedostatok obsluhujúcich. Podľa najväčšieho celonárodného prieskumu, ktorý urobil systém Staffino, si 34 percent Slovákov myslí, že problémom je nevšímavý a pomalý personál.

„Recepčná bola extrémne pomalá, keď sme sa chceli odubytovať,“ hovorí Petra zo Žiliny, ktorá sa do prieskumu zapojila. Spolu hodnotilo 2500 prevádzok v takmer 400 mestách a obciach na Slovensku až štyri tisíc zákazníkov.  

 

Do hodnotenia sa zapojilo 28 percent žien, najmä z Bratislavy a Košíc. Najviac reagovali muži, posielali sťažností, ale aj najviac pochvál.

František z Košíc bol veľmi nespokojný s reštauráciou. „Sedel som za stolom 20 minút, bez povšimnutia hlboko zarozprávaných čašníčok.“

 

www.paristep.com

 

Arogantný personál

Druhým najväčším problémom obsluhy je arogantný prístup, ktorý spomenulo 28 percent zákazníkov. Milan sa sťažoval na prístup v kaderníctve v Bratislave.  „Deväť minút po termíne nie je 15 minút po termíne. Nevidím dôvod chodiť sa sem strihať, ak sa ku mne majú správať ako ku zlému školákovi...“

Zákazníci mohli hodnotiť hotely, reštaurácie, kaviarne, vzdelávacie inštitúcie, zdravotné strediská, obchody, autoservisy, autobusové a železničné stanice, čerpacie stanice, banky, lyžiarske a športové strediská, ale aj salóny krásy.

Tretiu vec, ktorí zákazníci vyčítali, sú nedostatky na prevádzky a vo vybavení, čo je problém, ktorý pociťuje 24 percent zákazníkov. Prekáža im čistota interiéru, hlavne pokiaľ ide o toalety, tiež otváracie hodiny, problémy pri platbe kartou, chyby v produktových materiáloch.  

„Hlasitosť hudby je neznesiteľná!,“ kritizovala Michaela bar v Bratislave.

 

Foto - staffino

 

Zlé jedlo

Pre 11 percent zákazníkov je problémom nedostatočná kvalita produktov. „Jedlo bolo zlé. Zhorené hranolky a studený grilovaný encián, dlhé čakanie. Bola som prvý a aj posledný raz,“ napísala o reštaurácii Daniela z Ružomberka.

Podobnú skúsenosť mala Petra z Bratislavy. „Desiatová polievka bola presolená, riedka a aj bez chuti. Hlavné jedlo mi nechutilo, napriek tomu, že minulý mesiac som si tu objednala to isté a bolo to výborné.“

Len 2 percentám zákazníkov chýbalo príjemné vystupovanie personálu, ktorý by sa mohol viac usmievať a len jedno percento označilo personál za nekompetentný. Málokedy sa im stalo, že by im poplietli objednávku.

Zlú skúsenosť mala Kristína z Bratislavy: “Som nespokojná s fungovaním kliniky už dlhšiu dobu. Nerozumiem, ako je možné, že na súkromnej klinike sa stane, že som urgent a volám, že potrebujem urgentne termín a oni mi ponúknu jeden až o týždeň.”

V hodnoteniach zákazníkov však vysoko prevládali pozitívne reakcie. Zo všetkých 8800 hodnotení tvorili nespokojné reakcie iba necelých desať percent. „Môžeme povedať, že prevádzkar dostane na desať poďakovaní jednu pripomienku,“ píše sa v hodnotení Staffino.

Staffino, ktorý zvíťazil v súťaži startupawards.sk, je aplikácia a zákazníkom dáva hneď priestor na spätnú väzbu. Kritika sa tak dostala priamo prevádzkovateľom a manažérom, ktorí asi polovicu sťažností priamo riešili. 

Na kritiku správanie lektorky v tanečnej škole manažérka Michaela odpovedala: "Dobrý deň Janka, ďakujem za vaše hodnotenie. Vážime si akúkoľvek spätnú väzbu od klienta. Záleží nám na tom, aby naši zákazníci boli spokojní a cítili sa u nás príjemne. S Alex si danú situáciu preberiem. Mrzí ma nešťastný záver hodiny, nakoľko Alex je vo svojom obore výborná lektorka so skvelými výsledkami. Majte krásny zvyšok dňa a tešíme sa na vás na najbližšej hodine." 

 

 

 

Prečítajte si aj Francúzska kaviarenská dôvera