Štúdia, z ktorej citoval Huffington Post ukázala, že podnikatelia neradi zamestnávajú ženy s deťmi. Ich ochota dať prácu mamám klesla o štvrtinu. Ukázala to štúdia, v ktorej oslovili 10-tisíc podnikateľov v 78 krajinách.

Podnikatelia sa bránia tým, že mamy s deťmi sú časovo neflexibilné, chodia na čas domov a nerobia žiadne alebo len minumum nadčasov. Ak je ich dieťa choré, musia ostať doma a starať sa o neho. Tu je šesť dôvod, prečo sa ich oplatí zamestnať. 

1. Mamy sú produktívnejšie ako kolegovia bez detí

Vedci z univerzít v nemeckom Konstanz a švajčiarskom Zürichu sledovali produktivitu 10 tisíc vedcov, hlavne podľa počtu ich publikácií, ktoré vydali. Účastníci boli členmi platformy pre vedcov, mali výborné vzdelanie a boli činní na 14 univerzitách. Z celkového počtu dlhodobo sledovaných vedcov bolo 23 percent žien. Štúdia konštatuje, že pracovníci s deťmi boli produktívnejší ako bezdetní kolegovia. Najproduktívnejšie boli mamy s dvoma deťmi. Otcovia s dvoma a viacerými deťmi boli produktívnejší než muži, ktorí mali len jedno dieťa alebo žiadne.

 

2. Mamy si vedie lepšie zorganizovať čas

Výsledky štúdie ukázali, že mamy hneď po narodení prvého dieťaťa nie sú menej produktívne ako kolegyne či kolegovia. „Matky sú síce hneď po narodení časovo menej flexibilné, ale čas, ktorý im ostáva, vedie využiť lepšie,“ píše sa v štúdii. Vedkyňa Marita Haas zistila, že matky sú v časovom manažmente efektívnejšie ako ženy bez detí. Keďže musia o 16.00 hod vyzdvihnúť detí, nemajú čas sa len tak rozprávať, ale veľmi si strážia čas. Štúdie ukázali, že majú talent na plánovanie v práci i v rodine.

 

Foto - pixabay.com

 

3. Materstvo nie je prekážka v kariére

Mnohí šéfovia, ale aj matky samotné sú presvedčení, že dieťa je prekážkou v kariére. Tento strach je však neoprávnený. Štúdia ukázala: kto bol úspešný pred dieťaťom, bude aj po ňom. Vedci potvrdili, že produktivita mám či otcov nie je menšia, hlavne vtedy, ak sú v manželskom zväzku alebo žijú v stabilnom partnerstve. 

 

 

 4. Matky nechýbajú v práci častejšie než ženy bez detí

Väčšinou panuje dojem, že mamy chýbajú kvôli deťom v práci častejšie ako ženy bez detí. Čísla ukazujú, že je to predsudok a nesedí. Podľa správy nemeckej vlády boli zamestnanci v roku 2016 priemere chorí 15,2 dní v roku – a bolo jedno, či majú alebo nemajú deti. Podľa inej analýzy sú rodičia, starší ako 40 rokov, dokonca zriedkavejšie chorí ako bezdetní pracovníci.

 

5. Ženy s kariérou vôbec nie sú single a bez detí

Typická ženy s kariérou nie je singel žena bez detí. Pred niekoľkými rokmi štúdia Women in Leadership opísala profil európskej top manažérky. Viac ako tri tretiny opýtaných žien malo deti a žili v pevnom zväzku. V roku 2002 malo viac ako 60 percent európskych top manažérok deti.

 

Foto - pixabay.com

 

6. Deti robia rodičov šťastnými

Deti robia ženy  a mužov šťastnejšími. Hoci sú deti spojené so stresom a obmedzeniami, rôzne štúdiu ukazujú, že prinášajú šťastie. A šťastní pracovníci lepšie pracujú. V štúdii Journal of Consumer Psychology vedkyňa Alice Isen dokázala, že spokojní pracovníci spracúvajú inak informácie v mozgu ako ich nešťastní kolegovia. Šťastní zamestnanci prijímajú opatrnejšie, efektívnejšie, flexibilnejšie a inovatívnejšie rozhodnutia.

Odporúčanie na základe mnohých štúdií je preto jasné: zamestnávajte viac mám. Mamy sú odolnejšie proti stresu, väčšinou lepšie vzdelané a tak ako si vedia poradiť s deťmi, zvládnu aj iné náročné úlohy.

 

Prečítajte si aj Rodičovstvo je prekážkou v kariére, zhodujú sa muži i ženy