BRATISLAVA. Tento štvrtok je Dňom zdravia. Vyhlásila ho Iniciatíva bratislavských učiteľov na Zraze dlhých nosov, ktorý bol pred dvomi týždňami na Námestí slobody v Bratislave. Zapojení učitelia pôjdu darovať krv, alebo tí, čo nemôžu, absolvujú preventívnu prehliadku.

Chcú takto poukázať na zlý stav školstva a zabojovať za lepšie podmienky pre seba, žiakov a školy. „Spoločným darovaním krvi chceme demonštrovať, že nám na školstve záleží a sme ochotní preň aspoň takto symbolicky niečo urobiť,“ hovorí pre Ženy v meste jeden z organizátorov, učiteľ nemčiny a dejepisu z Gymnázia na ulici Ladislava sáru v Bratislave Branislav Kočan.

 

Čo učitelia žiadajú:

Základnou požiadavkou je priblíženie sa svetovému a európskemu štandardu v podiele HDP smerujúceho do školstva v priemere na úrovni 6 percent hrubého domáceho produktu (HDP), u nás je to 3,9 percenta HDP.

Zvýšenie investícií do školstva by mali vyrovnať priepastné rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. A tiež priblížiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v školstve mzdám učiteľov v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Pedagogickí a odborní zamestnanci dlhodobo požadujú mzdu vo výške 1,2 až 1,6 násobku priemernej mzdy.

Žiadajú aj komplexné prehodnotenie zákona o pedagogických zamestnancoch, systém ich ďalšieho kariérneho rastu a kontinuálneho vzdelávania.

Zdroj: Iniciatíva bratislavských učiteľov

 

Na Námestie slobody pred úradom vlády v Bratislave prišlo pred dvomi týždňami proti chaosu v školstve protestovať viac ako tristo učiteliek a učiteľov, rodičov i detí. Do plastových vriec pozbierali dlhé nosy, ktoré odniesli ministrovi Jurajovi Draxlerovi. Foto - autorka

 

Niekde sa učiť nebude

Odhadnúť účasť škôl sa Kočan zatiaľ neodvažuje. Školy sa pridávajú do poslednej chvíle, vysvetľuje. „Nateraz evidujeme vyše 173 škôl z celého Slovenska, konečný počet môže byť vyšší,“ povedal včera okolo obeda. Do akcie sa podľa neho pridávajú učitelia všetkých druhov škôl a zo všetkých odborárskych organizácií. Teraz je prihlásených 222 škôl.

Zatvorená bude niečo vyše polovica zúčastnených škôl. Učiť sa tak nebude na ôsmich bratislavských školách, na školách v Brezne, Komárne, Klačne, Martine, Senici, Vištuku, Žiline a ďalších. Na ostatných idú do akcie učitelia jednotlivo, no učiť sa bude.

Za problémy, ktoré akcia spôsobí, sa Iniciatíva bratislavských učiteľov ospravedlňuje. „Len podobnými akciami môžeme primäť vládu, aby školstvu a vzdelávaniu detí venovala väčšiu pozornosť,“ vysvetľuje Kočan. Domnieva sa, že väčšina rodičov – podobne ako v roku 2012, keď šli učitelia do ostrého štrajku, aktivity učiteľov podporuje.

 

Foto - TASR

 

Aj dobrý skutok

Problémy môžu mať školy a rodičia, Národná transfúzna služba sa však teší, že učitelia darujú krv a pomôžu tak tým, ktorí to potrebujú, vysvetľuje jej projektová manažérka Martina Grožajová. „Veríme, že aj darcovia spomedzi učiteľov pomôžu rozšíriť darcovskú základňu a stanú sa z nich pravidelní darcovia krvi,“ hovorí.

Už od 19. októbra tu prebieha Študentská kvapka krvi. Učitelia tak okrem iného pôjdu podľa Grožajovej príkladom svojím študentom.

O tom, že možno príde darovať krv, hovoril minulý týždeň pre TA3 aj minister školstva Juraj Draxler.

 

Prečítajte si aj Učitelia na protest darujú krv, zapojiť sa chce takmer dvesto škôl

 

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu