Čoraz častejšie sa stretávame s civilizačnými ochoreniami, ktoré postihujú práve deti. Najdôležitejšie sú už prvé roky vývinu dieťaťa. Rodičia spolu s príkrmami ponúkajú deťom aj nápoje. Existuje zlaté pravidlo na dobrý štart do života?

"Najprirodzenejším a najzdravším nápojom je neochutená voda. Dieťaťu uhasí smäd a neškodí jeho organizmu. S rozširujúcou sa paletou jedál rodič automaticky rozširuje aj paletu nápojov. Tu sa vytvára prvý zlozvyk. Deťom sladené nápoje chutia, lebo je to niečo nové, príťažlivé. Mamičky siahajú po odporúčaných nápojoch bez konzervantov, pričom prehliadnu fakt, že nápoj má dobu trvanlivosti aj niekoľko mesiacov. To bez umelých prídavných látok nie je možné. Keď k tomu prirátame sacharidy obsiahnuté v ostatných potravinách, ktoré dieťa počas dňa skonzumuje, ľahko sa prekročí denná odporúčaná dávka. Prebytok energie musí dieťa niekde minúť, cíti diskomfort, môže byť podráždené, nervózne, vykonáva nezmyselné úkony. Práve konzumáciou neochutenej vody vieme znížiť príjem prijatých sacharidov, aj umelých dochucovadiel, s ktorými sa detský organizmus vysporiadava ťažšie ako telo dospelého."

 

Aké problémy, ktoré vznikli v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov detí, riešite najčastejšie?

"Do ambulancie mi prichádzajú deti, ktoré majú primárne neurologický problém (nezrelosť nervovej sústavy alebo jej časti). Priveľa sacharidov a prevyšujúci energetický príjem nad výdajom, zhoršuje ich stav. Nasleduje úprava stravovacích návykov, pitného režimu a pridanie pohybovej aktivity. V rámci terapie pracujem s redukciou hmotnosti. Nadváha i obezita spôsobuje dieťaťu aj psychické ťažkosti. S kilami navyše pribúdajú často zanedbávané a podceňované problémy ako sú pocity menejcennosti, klesá sebadôvera a pridávajú sa ďalšie fyzické a emočné komplikácie, s ktorými si dieťa bez pomoci neporadí."

 

 

 

Ovplyvňuje strava matky aj vývoj dieťaťa? Môže si aj vďaka tomuto vypestovať nejaké stravovacie návyky, alebo to prichádza až po ukončení dojčenia?

"V tehotenstve má žena mať dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov, bielkovín, tukov i sacharidov. Stravovacie návyky dieťaťa sa však utvárajú po narodení. Tu začína najdôležitejšia úloha rodičov - vychovávať vlastným príkladom.  Keď riešime problémy dieťaťa, ktoré sa kvôli nadváhe či problémom v správaní dostane až k nám do ambulancie, súčasťou terapie je aj snaha o úpravu stravovacích návykov celej rodiny. Čím je dieťa menšie, tým ochotnejšie opakuje to, čo vidí u rodičov. Nielen spôsob správania a reči, ale aj stravovania."

 

Viete poradiť mamičkám, ktorých deti vyžadujú na pitie prevažne sladenú vodu a čistá im nechutí?

"Začnite od seba. Potom môžete učiť novému návyku deti. Prostredníctvom hry či príbehu aj toho najväčšieho tvrdohlavca presvedčíme, aby zjedol špenát či brokolicu a zapil ich čistou vodou. Treba si uvedomiť, že v prvom rade jeme očami. Veľa produktov láka deti svojou farebnosťou, atraktívnymi obrázkami. Je na nás vybrať to najlepšie pre dieťa. Mnohé z produktov totiž vo farebných obaloch skrývajú obrovské dávky cukru. V hravom obale už nájdete aj neochutenú vodu a dieťatko tak nemusí kvôli pekným obrázkom dostať nápoj, ktorý obsahuje neuveriteľných 12 lyžičiek cukru v 200ml."  

 

 

Kritickým obdobím u detí je začiatok škôlky.  Začnú sa stravovať inak, ako boli zvyknuté doma, vytvárajú si nové návyky.  Ako sa vyvarovať prvým stravovacím zlozvykom, ktoré na nich v novom prostredí číhajú, napríklad vo forme sladených čajov?

"V tomto veku dieťa ešte nie je prešpekulované, ale ak pred neho postavíte voľbu neochuteného alebo ochuteného nápoja, príťažlivejší bude ochutený. Je to prirodzená detská zvedavosť. Nie je dobré, ak si dieťa zvykne piť sladený nápoj na uhasenie smädu. Ak dieťaťu pribalíte fľašku neochutenej vody, pridáte k tomu motivačnú rozprávku, nechá sa zmotivovať aj na pitie neochutených nápojov. Ak má dieťa osvojené pitie neochutenej vody, tak po nej bude siahať aj počas dňa. Dieťaťu však treba umožniť vyskúšať aj  ochutené nápoje. V malom množstve sa tomu nebráňme, aby sme sa vyhli opačnému efektu, že dieťa z trucu bude siahať po iných nápojoch než je čistá voda."

 

Ako sa napríklad vyhnúť tomu, že k torte a iným sladkostiam na detskej oslave ešte podáme deťom aj ochutený sladený nápoj? 

"Z ochutených či sladených nápojov treba urobiť niečo, čo sa pije len pri mimoriadnych príležitostiach -  dovolenky, rodinné oslavy. Aj pri týchto príležitostiach je však rozumné na slávnostný stôl  položiť veľkú fľašu s nesladenou vodou. Vyzdobte ju mašličkami, prípadne pridajte pár kvapiek citrónu alebo limety či mätové lístky. Takto môžeme oslávencom poskytnúť  nezaťažujúci party nápoj ako výbornú alternatívu k ochuteným nápojom. Trh ponúka aj neochutenú vodu v príťažlivom balení s filmovými hrdinami, čím rodič získava dobrý argument, aby sa neochutená pramenitá voda stala prirodzenou súčasťou stravovacích rituálov detí. Využívajte to."

 

 

Rodičia, maminky predovšetkým, žijú v hektickej dobe, kde si čas na pokojné stolovanie či šport nachádzajú len ťažko. Aké sú tie najjednoduchšie princípy, podľa ktorých by sme sa mali správať?

"Učme deti zdravo žiť a zaveďme domácu kultúru zdravého prístupu k sebe. Napríklad spoločnú večeru, ktorú si pripravíme zo zdravých ingrediencií. Aj počas víkendov môžeme deťom ukázať, ako sa správne stravovať a čo piť. Leto je ideálne, lebo aj chutnú grilovačku môžeme zapiť nápojmi, ktoré dieťaťu prospejú a stanú sa súčasťou príjemnej atmosféry rodinnej pohody."

 

Čo by malo byť základom správnej životosprávy?

"Domáca strava je základ. Vieme, čo do domácich produktov dávame. Máme pod kontrolou množstvo cukru a kvalitu ingrediencií. Dostupné je veľké množstvo lokálneho čerstvého ovocia a zeleniny, z ktorých môžeme pripraviť domáci nápoj, nanuk či populárne smoothie. Z  kvalitnej pramenitej vody pridaním chutného ovocia pripravíme užasne chutiaci nápoj, ktorý deťom prospeje a  zároveň ich naučí aj zdravo rozmýšľať a pristupovať k tomu, čo pijú a jedia. A o to ide. Vyberať si pre seba to najlepšie."