VIEDEŇ, BRATISLAVA. Zložitý je už názov zákona, ktorý v máji odsúhlasil rakúsky parlament ovládaný koalíciou sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP) . Volá sa zákon proti zahaľovaniu tváre, ale málokto používa jeho oficiálne znenie. Pre všetkých je to zákaz burky.

Zákon, ktorý je namierený hlavne proti zahaleným moslimkám, sa však môže týkať všetkých, ktorí by si zakryli tvár a nemohli by ich preto na verejnosti identifikovať. Zákon stanovuje, že na verejnosti musia byť rozpoznateľné rysy tváre od brady po vlasy. Zakazuje teda aj protiprachové rúška, kukly alebo masky, píše APA.

 

 

Polícia posilní hliadky na letisku

Výnimku podľa denníka Neue Zürcher Zeitung dostanete, ak si tvár zakryjete "ako súčasť umeleckých, kultúrnych alebo tradičných podujatí", bude slúžiť ako športové vybavenie alebo to bude nevyhnutné zo zdravotných alebo profesionálnych dôvodov. To sa nemusí vzťahovať na niektorých remeselníkov, lekárov alebo klaunov.

Rakúska polícia od nedele posilní hliadky na viedenskom letisku. Kontrolovať budú hlavne moslimky a moslimské turistky, ktoré nosia burky a nikáby, teda odevy, ktoré im zakrývajú celé telo a hlavu a nechávajú len prierez na oči. V prípade burky je to mriežka, v prípade nikábu otvor na oči.  Kto príde do Rakúska a bude zahalený, hrozí mu pokuta až 150 eur.

Doteraz vzali zahlené ženy na kontrolu totožnosti do zvláštnych priestorov, to už teraz platiť nebude. Po novom budú musieť ukázať tvár už pri vstupe na rakúske územie, najneskôr pri hraničnej kontrole.

 Zavedenie zákazu kritizuje moslimská komunita žijúca v Rakúsku. V krajine žije len približne 150 moslimiek, ktoré si úplne zahaľujú telo i tvár; nové reštrikcie im podľa kritikov ešte viac skomplikujú život, pričom vôbec neprispejú k ich integrácii. 

 

Foto - TASR/AP

 

Pokuty chce platiť podnikateľ Nekkaz

Francúzsky podnikateľ Rachid Nekkaz už vyhlásil, že je pripravený zaplatiť pokuty, ktoré ženy dostanú. Rovnaký sľub ako ochranu náboženskej slobody dal aj v roku 2011, keď takýto zákaz zaviedlo ako prvé Francúzsko. Podnikateľ tvrdí, že na pokuty pre ženy dal už 300-tisíc eur.

Rakúsko je piatou krajinou, kde zákaz zahaľovania vstúpi do platnosti.

Okrem Francúzska je to ešte Belgicko, Holandsko a Bulharsko. V Rakúsku zajtra začína platiť zákaz zahaľovania. Pokutu môžu dostať moslimky i klauni  

 

Prečítajte si aj Do Belgicka nevpustili Dánku, ktorá si odmietla sňať nikáb