VIEDEŇ, BRATISLAVA. Aj vychýrená viedenská kaviarenská kultúra prežila svoju krízu. Vo Viedni zaniklo za posledných 15 rokov asi 600 kaviarní a cukrární. „Trh bol v tom období nasýtený a tak sa isté vyčistenie prejavilo aj v gastronómií, niektoré podniky museli zatvoriť,“ povedal podľa ORF Wolfgang Binder z hospodárskej komory vo Viedni.  

Vo Viedni je dnes 2200 kaviarní a cukrární, čísla však ukazujú, že veľká vlna ich zániku sa skončila. Začali pribúdať nové. Každý rok síce asi 200 kaviarní skončí, ale aj 200 nových otvorí. Medzi nimi hlavne malé kaviarne, kde podávajú čerstvo praženú kávu.

 

Káva v Café Hawelka.  Foto - TASR/AP

 

Ako Guiness

„Káva je zo zŕn, ktoré sú dovážané z Etiópie a zo Sumatry. Káva z nich vyzerá ako Guiness,“ hovorí majiteľ pražiarne Alt Wien Kaffe Oliver Goetz, ktorý na januárovom festivale kávy vo Viedni predstavil osem druhov kávy, medzi nimi aj studenú kávu. Podľa neho lákajú malé kaviarne a pražiarne na chuť. „Treba rozlišovať medzi reťazcami a ich komerčnou kávou, do ktorej zamiešavajú rôzne prísady, a správnou, čerstvo praženou kávou,“ povedal podľa ORF.

Alt Wien Kaffe funguje do roku 2000 a kávu tam praží Slovák. „Nielenže sa vyzná v strojoch, druhoch kávy a pražení káva, ale sám si nosí aj 70-kilové vrecia. Jeho srdce bije pre výdatnú kuchyňu z jeho slovenskej vlasti. Pre svoje pracovné nasadenie nemá čas na hobby,“ píše sa o Petrovi Kočišovi na webovej stránke pražiarne.

Podľa odborníkov ešte nie sú pražiarne a malé kaviarne konkurenciou pre veľké kaviarne, ale to sa podľa Bindera môže zmeniť. „Ak sa z  trendu čerstvo praženej kávy stane téma, môže na ňu naskočiť ešte viac lokálov,“ hovorí.

 

Alt Wien Kaffee.   Foto - altwien.at

 

Kaviarenská kultúra sa mení 

Nielen čerstvo pražená káva, ale na sile naberá aj fair trade, ktorý sa snaží o spravodlivé ceny pre producentov z tretích krajín. „Fairtrade v posledných rokoch silnie tak, že sa zapájajú aj veľkí poskytovatelia,“ hovorí Binder.

 

Foto - www.altwien.at

 

Viedenská kaviarenská kultúra, ktorá bola v roku 2011 zapísaná do zoznamu Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, sa mení. Už to nie je len Café Hawelka, Cafe Landtmann či Cafe Sacher, ale aj malé kaviarne a pražiarne. Stále však platí opis typickej viedenskej kaviarne, ako ju opísalo UNESCO.  „Pre viedenské kaviarne sú typické mramorové stoly, na ktorých je podávaná káva, stoličky Thonet, boxy (lóže), stoly s novinami a detaily interiérového dizajnu v historickom štýle. Kaviarne sú miestom, kde stratíte pojem o čase a priestore, no na účte nájdete iba jedinú kávu.“

 

Café Hawelka.  Foto - TASR/AP

 

Prečítajte si aj Vo Viedni bojujú proti internetu novinami a kávou