BRATISLAVA. Softvérový gigant Google dal výpoveď inžinierovi, ktorý tvrdil, že ženy v IT nie sú diskriminované, ale nemajú na túto prácu biologické predpoklady. Spoločnosť, ktorá zamestnáva viac ako 57-tisíc zamestnancov, sa odvtedy bráni kritike, že nedovoľuje pracovníkom vysloviť vlastný názor. Denník The Guardian priniesol výpovede niekoľkých žien, ktoré firmu opustili pre sexizmus a rasizmus.

Pracovný úrad už vyšetruje firmu Google  za to, že ženám v rovnakej pozícii platí menej ako mužom.  

 

 

James Damore: Google nediskriminuje, ženám nadržiava

James Damore rozposlal začiatkom mesiaca interný email, kde napísal, že programátorky a šéfky chýbajú v technike preto, že sú menej geneticky nadané a že je to dané biologickými rozdielmi medzi mužmi a ženami.

„Rozdielne biologické predpoklady mužov a žien sčasti vysvetľujú, prečo nie sú ženy rovnako zastúpené v oblasti technológií a vo vedení firmy. Snaha o rovné zastúpenie je neférová a zlá pre biznis,“ napísal Damore v 10-stranovom dokumente. Podľa neho ženy viac priťahuje práca v sociálnych službách, kým mužom viac sedí programovanie. „Ženy potrebujú viac vyvážiť prácu a osobný život, kým muži majú v priemere väčší ťah na pracovný postup,“ napísal inžinier.

Spoločnosť Google podľa agentúry Reuters Damorea prepustila s tým, že podporoval rodové stereotypy.  Šéf Google Sundar Pichai uviedol, že zamestnanci majú právo vyjadrovať svoje vlastné názory, ale tento podľa neho zašiel priďaleko. Porušuje základné hodnoty firmy, keď podporuje rodové stereotypy na pracovisku.

Podľa údajov Google, pracuje vo firme 69 percent mužov a 31 percent. Až 80 percent technických pozícií obsadili muži.

 

Šéf Google Sundar Pichai.  Foto - TASR/AP 

 

Kotuliaková: Je to vytrhnuté z kontextu

„Proti tvrdeniu, že ženy nemajú biologicky dané predpoklady pre prácu v IT hovorí historická skúsenosť (ženy hrali v začiatkoch tohto oboru zásadnú úlohu), ale aj vedecké dôkazy. O čom si často myslíme, že je dané biologickými rozdielmi, je veľmi často podmienené kultúrne a výchovou. S argumentom „biologickej podmienenosti“ sa ženám v histórii bránilo vo vzdelaní, prístupu k mnohým povolaniam a všeobecne na pracovný trh.  Ešte koncom 19. storočia argumentovali lekári, že ženy nie sú schopné dosiahnuť univerzitné vzdelanie, pretože sú limitované menštruáciou,“ hovorí pre Ženy v meste česká novinárka Silvie Lauder, ktorá sa v týždenníku Respekt venuje genderovým otázkam.

Napriek tomu si nemyslí, že výpoveď bola šťastným riešením.  „Predpotopné postoje je potrebné vyvracať, nie zakazovať. Z neznámeho Damorea je teraz hviezda americkej šovinistickej scény a debata sa zúžila na postup Googlu. Prestalo sa hovoriť o podstate veci,“ dodala Lauder.  

Podľa Petry Kotuliakovej, ktorá s občianskym združením Aj Ty v IT podporuje vyšší počet dievčat a žien v IT oblasti, venujú médiá veľkú pozornosť malému útržku toho, čo James Damore vlastne povedal. "Málokto prečítal celý jeho 10-stranový list, a veľká väčšina všetkých komentárov a vyjadrení sa týkajú jeho zopár vytrhnutých viet. Ale, samozrejme, nikto nemá právo všeobecne spochybňovať výkony akejkoľvek skupiny,“ povedala pre Ženy v meste Kotuliaková.

Hovorí, že diskusia by viac pomohla zvýšiť počet žien v tejto sfére než výpoveď zamestnancovi. Google podľa Kotuliakovej celosvetovo deklaruje podporu ženám v technike. „Na vlastných štatistikách vidí, ako málo ich je,“ dodáva.

V júni 2016 sme robili rozhovor s Petrou Cross, ktorú v Google zamestnali ako prvú inžinierku z bývalého Československa. „Tam nikoho nezaujíma, že som Slovenka alebo cudzinka, pretože tam pracujú väčšinou cudzinci. Počas prijímacích rozhovorov sa vo firme snažia odstrániť zaujatosť, teda často ani neuvádzajú meno, pohlavie, či pôvod, vyhodnocujú len odpovede. Potrebujú ľudí, ktorí dokážu rozmýšľať a pracovať na produktoch,“  povedala v rozhovore pre Ženy v meste Petra Cross, ktorá v Google pracuje viac ako 11 rokov ako programátorka.

K najnovšej afére sa vyjadriť nechcela. K téme sme oslovili viacero žien, ktoré pracujú v IT sfére, ale väčšina odpovedať nechcela. 

"Nechcem otvárať otázku, či bol krok tohto technologického gigantu správny alebo nie. Zaujímavé však je, že sa otázkou schopnosti či neschopnosti žien dokážeme zaoberať aj v 21. storočí.  Damore sa vo svojom texte odvolával aj na výskumy psychológa Davida P. Schmitta, ktorý ale napokon sám tieto interpretácie poprel," napísal v zajtrajšom stĺpčeku pre Ženy v meste Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

 

Petra Cross pracuje v Google 11 rokov ako programátorka.   Foto - archív zvm

 

Rasistické vtipy v Google

Damore kritizoval aj firemné programy na vzdelávanie, do ktorých sú ľudia zaraďovaní podľa rasy a pohlavia. Rovnako prebieha aj naberanie nových ľudí, pre ktorom sa uprednostňujú ženy a rasové menšiny, aby firma ostala verná podpore diverzity, napísal.  

Britský denník The Guardian oslovil ženy, ktoré Google opustili práve pre rasistické vtipy a diskrimináciu na pracovisku. Citoval Qichen Zhang, ktorá v Google pracovala ako technická špecialistka. Spomína na vyjadrenie kolegu bielej pleti, ktorý jej povedal, že pre ňu muselo byť ľahké dostať v Google túto prácu. „Pretože ste ázijská žena a ľudia predpokladajú, že ste dobrí v matematike,“ povedal jej.

„Nevidela som veľa žien, špeciálne ázijských, čiernych či žien inej farby pleti v exekutíve spoločnosti. Nevidela som tam príležitosť pre seba,“ vysvetlila Zhang, prečo z firmy odišla.

Podľa údajov Google je 56 percent zamestnancov bielych, 35 percent sú Aziati a len dve percentá sú čierni. 

 

Prečítajte si aj Dievčatá strácajú záujem o vedu a technológie už na základných školách. Učitelia ich nepodporujú