BAZILEJ, BRATISLAVA. Vyhynuli v Eritrei, Guinei, Mauretánii, Nigérii, Senegale a zrejme aj v Mali. Pre ozbrojené konflikty im vyhynutie hrozí aj v Sudáne, vedci však zatiaľ presné čísla nemajú.

Žirafy sú podľa posledného sčítania najviac ohrozeným druhom, ktorému hrozí vyhynutie. Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) dal preto žirafy na červený zoznam ohrozených zvierat.

Afrika je jediným svetadielom, kde majú žirafy svoj prirodzený domov. Za posledných 30 rokov sa však ich počet znížil o 40 percent. Ak ich v roku 1985 bolo ešte 157-tisíc v roku 2015 to bolo už len na 97-tisíc. Podľa správy Medzinárodného zväzu ochrany prírody žirafy vymierajú pre odlesňovanie, pytliactvo a občianske vojny.

 

Britský princ William a jeho manželka vojvodkyňa Kate počas kŕmenia žirafy v Taronga Zoo v Sydney.

 

„Žirafy bežne vidíme na safari, v médiách a v zoologických záhradách. Ľudia vrátane ochrancov prírody si však neuvedomujú, že žirafy prežívajú tiché vymieranie. Mali by sme s tým niečo urobiť, než bude príliš neskoro,“ povedala podľa denníka The Guardian riaditeľka sekcie pre ochranu žiráf Julian Fennessy.

Nevymierajú len žirafy. Na červenom zozname je teraz aktuálne 85 604 druhov zvierat a rastlín, ktoré sú ohrozené rovnako. „Zažívame najväčšie globálne vymieranie od éry dinosaurov – a príčinou je človek,“ povedal podľa magazínu Der Spiegel Eberhard Brandes z IUCN.

 

 

Prečítajte si aj Nemci majú prvý spoločný cintorín pre ľudí a zvieratá