Videla som video, na ktorom rehoľná sestra korčuľuje na bratislavskom verejnom klzisku, skáče a robí piruety. A robí to s veľkým nadšením. Videla som film, kde Meryl Streep hrá rockerku. Moja kamarátka sa pred Vianocami stala po prvýkrát mamou vo veku 41 rokov. Moja mama sa vo veku 64 nechystá do dôchodku, lebo vraj v práci je zábava a mladí ľudia. Otec môjho kamaráta začal vo veku 77 rokov nový život s novou partnerkou a na novom mieste. Hovorím si, nikdy nie je neskoro. Neskoro na to, začať nové veci, neskoro na to, realizovať, čo vás baví, neskoro na to dokázať niečo veľké.

To, čo nás brzdí, nie je náš vek. Je to naše nastavenie. To, ako sme starí v našej hlave. Keď sa ma moja bankárka spýtala, či si šetrím na dôchodok, moja odpoveď ju prekvapila. Ja sa totiž do dôchodku nechystám. Ja by som chcela pracovať a tvoriť stále niečo nové, až dovtedy, kým mi to dovolí moje zdravie. A zdravie je predsa vecou mysle. Keď neustále ozdravujeme myseľ a dušu, tak nám slúži aj naše zdravie. Môžu prísť choroby, môžu prísť prekážky, ale dôležité je neprestať sa snažiť. Zachovať si to, čo milujete až do konca.

V pondelok ráno odišiel z tohto sveta veľký spevák David Bowie. Táto správa ma zasiahla cestou do práce a najviac ma rozosmutnilo to, že na tomto svete už Davida neuvidím koncertovať. Čítajúc o jeho smrti som si uvedomila, že napriek tomu, že odišiel zo sveta pomerne mladý, vo veku 69 rokov, odišiel vo veľkom štýle. Pár dní pred svojou smrťou vydaj svoj posledný a naozaj skvelý album. Vo svojom poslednom klipe Lazarus zobrazil sám seba ako umierajúceho a znovu sa rodiaceho Lazara. Oslávil svoje posledné narodeniny a odišiel z tohto sveta doma, obklopený svojou rodinou. Presne tak, ako je to pre našu dušu najlepšie. David robil to, čo ho napĺňalo a to, čo miloval do posledného dychu. Verím, že odišiel s pocitom, že ukončil všetko, čo mal.

Nebojme sa začínať nové veci, nové vzťahy, nové životné príbehy, aj vo vyššom veku. Nebojme sa robiť veci, ktoré nás bavia, kým vládzeme a kým nám to dovolí zdravie. Nebojme sa viesť naplnený život až do konca. Verím, že tento rok naštartuje mnohých z nás a prinesie nám silu a energiu na realizáciu našich snov. 

 

Prečítajte si aj Z podzemia na hrad