Najčastejšie, kde dokážu ženy stratiť samu seba, sú vzťahy, práca a deti. Poviete si, veď to je prirodzené, tak sa to predsa má. V skutočnosti zakaždým, keď sa prispôsobíte na úkor samých seba, zo strachu alebo nejakého presvedčenia, strácate kúsok z toho, kto vlastne ste. Postupne vás to pohltí a budete tu pre všetkých a všetko, okrem seba samej. No po čase vás doženie únava, ten pocit prázdnoty niekde z hĺbky začne vyvierať a viac a viac si začnete uvedomovať, že niečo nie je v poriadku. Samozrejme, veľmi rýchlo to potlačíte, veď na zastavenie sa a sebaanalýzu predsa nie je čas. No ten pocit vám nedá pokoj a pomaly, ale isto, si vás vždy nájde a ako naschvál v momentoch, keď najviac nevládzete.

V práci si uvedomíte, že ak chcete niečo dosiahnuť, často sa prepínate do mužskej energie. Prečo to vlastne robíte? Skoro v každej z vás je presvedčenie, že len tak sa dá uspieť v mužskom svete. Že nežnosť a ženskosť je slabosť a jediný spôsob, ako byť silná, je byť v mužskej sile. Toto vás stojí nielen množstvo energie, ale sa vlastne zatvárate pred svojou intuíciou. Ženská sila nie je o tom správať sa ako chlap a dokazovať si, kto to spraví lepšie. Ženská sila je práve v tej jemnosti a ženskosti, vo vnímaní cez svoju intuíciu a dôveru v samú seba. Táto sila je niečo, čo vás bude nabíjať energiou a nie vyšťavovať, ako to je v prípade nasadenej masky a hry na muža.

V partnerstve sa tak veľmi potrebujete prispôsobiť partnerovi, aby ste neboli sama a opustená, že ste ochotná prebrať si určité role na seba, aby s vami partner chcel ostať. V skutočnosti ho však oberáte o to, aby mohol byť mužom. Aby bol ten silný pre vás a mal pocit potrebnosti, a že vás vie ochrániť. No úplne najhoršie je, keď ho ešte aj dotujete energiou. Čo to znamená? To je, keď ste tam pre neho ako opora, keď sa cíti dobre, keď ste tam pre neho naplno a stále. No, keď si začnete riešiť svoje situácie a problémy, tak sa rozsype (je nervózny, nič sa mu nepáči, prekáža mu, že ste sa zmenili, chce veci po starom...). Keď vy potrebujete podporu, tak to nezvláda a aj napriek tomu, že vám stále rozpráva, čo pre vás robí, v skutočnosti to necítite.

Čo s tým? Prvé, čo treba spraviť, je uvedomiť si, kto som. Čo chcem. A kam sa chcem dostať. Následne dať seba a svoj život ako prioritu a začať to všetko realizovať. Krok po kroku, s trpezlivosťou a s objavovaním svojho vlastného života. Ale o to  nabudúce...

 

(Autor je terapeut a spisovateľ, napísal knihu Olívia, časť prvá)