Štátna správa. Státisíce ľudí, ktorých platíme z našich daní, aby pre nás vykonávali službu. Lenže nie vždy je to tak. Aj ja mám dosť negatívnych skúseností, ale dnes som videla ako "štát" dokáže skvele fungovať.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že bez štátu to nejde. Že je to múdre zriadenie, vďaka ktorému tu dokážeme slušne žiť. Bohužiaľ, niekde na vrchole štátneho aparátu sú ľudia, ktorí sa podpísali pod rôzne kauzy. A ryba smrdí od hlavy.

Ale dnes voňala. Dnes som si dala rande so štátom. Nebolo ani prvé, ani posledné. Ale naplnilo ma nádejou a energiou.

Išlo o osamelú matku s viacerými deťmi vo veľkých problémoch, ktoré dopadajú aj na deti. Zúčastnili sa ho sociálne kurátorky,
pedagógovia, vedenie mesta, rodič a ja. Na telefóne bola aj psychologička.

Bola som nikto, nepredstavila som sa ako pracovník Dobrého anjela, pretože som tam bola ako súkromná osoba a známa.
Nebolo ich povinnosťou ma na stretnutie pustiť, no napriek tomu nikto nenamietal, keďže sa ukázalo, že som tam tiež v záujme dieťaťa a rodiny.

Sedeli sme v zasadačke. Všetci účastníci jednali maximálne ľudsky a profesionálne. V záujme detí aj matky. Sedeli sme viac ako hodinu, hľadali riešenia a zvažovali možnosti. Všetci prišli z rôznych kútov mesta a mali chuť veci riešiť. Nikto netušil, že o tom dnes napíšem stĺpček. A nikto sa na nič nehral. Naozaj boli skvelé a skvelí.

Dnes som po viacerých negatívnych skúseností pochopila, že sa to predsa dá. Som človek veľmi citlivý, pokiaľ ide o zaobchádzanie s núdznymi a s deťmi. Mám vysoko nastavené latku požiadaviek na správanie sa štátneho aparátu.

Všetci zúčastnení latku dosiahli a presiahli. Štát v malom presne ukázal, že vie fungovať, pokiaľ sa vedie dialóg. My sme ho dnes viedli. A myslím, že sme vďaka tomu na najlepšej ceste zachrániť rodinu, deti.

Práve dialóg však na najvyšších úrovniach chýba. Dnes podriadení ukázali svojmu šéfovi tam celkom hore, na úrade vlády, ako sa to má robiť. Že ak sa začne viesť dialóg o problémoch s tými, ktorí sa v nich vyznajú a dotýkajú sa ich, dokážeme veci zmeniť.

Pretože z pláže na Miami sa nedá rozhodovať o živote ľudí na Sibíri. Klobúk dole pred tými, ktorí nevyhoreli a slúžia ľuďom. A počúvajú.

 

Prečítajte si aj Stopom za lepšie Slovensko