Ako rozvrhnúť záhradu tak, aby sme sa v nej cítili dobre a zároveň mali všetko logicky usporiadané, býva náročné. Máme pre vás pár nápadov, ktoré vám uľahčia riešenie problémy ako usporiadať záhradu.

Potrebujeme, aby prvky medzi sebou spolupracovali, aby sme sa príliš nenadreli a užili si záhradu v jej pokoji a kráse. Prečítajte si, ako navrhnúť rozloženie záhrady pomocou jednoduchých postupov.

Jedným z najpraktickejších návodov ako naplniť potenciál záhrady, nám ponúka permakultúra. Tá sa okrem dizajnu veľkých záhrad a rodových statkov venuje aj malým mestským a vidieckym záhradám. Pri usporiadaní si pomôžeme rozdelením na zóny. Permakultúrny dizajn pozná 5 zón. Každá z nich má svoje pravidlá a funkciu. Ak máte priestor len na malú záhradu, tu je pre vás inšpirácia.

Ako usporiadať záhradu: Zóna 0 - v centre diania je človek

Pri navrhovaní záhrady vždy prihliadajme na naše potreby. Rozhodnime sa, či chceme pestovať zeleninu či chovať sliepky, čo potrebuje náš domáci miláčik alebo či chceme v záhrade iba relaxovať.

Dom je vždy ústredný prvok a permakultúra ho nazýva zónou nula. Tu sa žije život a odtiaľto sa bude odvíjať všetko ostatné. Ak dom ešte len staviame, premyslime si, kam budú smerovať výhľady z obývačky a zo spální, či mám z domu dobrý prístup von na terasu a do záhrady.

Záhrada sa začína už v dome a pokiaľ si logicky premyslíme svoj príbytok, máme šancu priniesť kus domova aj do našej záhrady.

Ako rozvrhnúť záhradu: Zóna 1 - najbližšie okolie domu

Toto je najintenzívnejšia časť našej záhrady. Sem potrebujeme chodiť každý deň a venovať jej pozornosť. Hovorí sa, že do zóny 1 by sme sa mali dostať pohodlne bosou nohou.

To znamená, že prvky v nej musia byť dobre prístupné  formou cestičky alebo chodníka. Zónu 1 máme stále na očiach, preto si ju urobme najkrajšiu ako sa len dá. Vysaďme sem okrasné kvetinové záhony, kuchynské aj čajové bylinky, voňavú ružu alebo obľúbený krík.

Do tejto zóny patrí aj zelenina každodenného použitia ako sú paradajky, papriky, uhorky a šalát . Ak máme malé deti, ktoré potrebujeme mať na očiach, sem naplánujme hracie prvky alebo pieskovisko. Táto zóna je intenzívne navštevovaná všetkými členmi rodiny a slúži nám ako druhá obývačka, preto ju tak aj koncipujme - ako pohodlné a bezpečné miesto, kde chceme v lete tráviť väčšinu času.

Hneď vedľa terasy si môžeme vybudovať vodný prvok - jazierko alebo len nádobu s fontánkou - bude nám slúžiť na ochladenie mikroklímy a zvuk vody bude na nás pôsobiť meditačne.

Elegantným riešením ako dostať vodu k sebe aj do malých priestorov sú napríklad cortenové misy, ktoré spolu s malou solárnou fontánkou vedia vytvoria príjemnú atmosféru.

Snímka zo súkromnej záhrady Jany Klapáčovej zapojenej do Víkendu otvorených parkov a záhrad, 26. júna 2021 v obci Osuské, okres Senica. FOTO TASR

Väčšina záhrad obsahuje iba zónu 1, preto si jej usporiadanie premyslíme naozaj dobre. Potrebujeme tu dosiahnuť naozaj fungujúci a spolupracujúci systém. Aj tu pozná permakultúra postupy, ktoré pomáhajú navrhnúť záhradu čo najefektívnejšie - je to princíp viacfunkčnosti prvkov alebo princíp, kedy viac prvkov podporuje jednu rovnakú funkciu.

Viacfunkčnosť jedného prvku si môžeme predstaviť napríklad ako viacfunkčnost altánku. Altánok  nám môže slúžiť na uloženie záhradného náradia, ako miesto na obed, keď vonku páli slnko, jedna jeho stena môže slúžiť ako drevník a z jeho strechy môžeme zbierať dažďovú vodu. To sú štyri funkcie jednej stavby, čo ocenia hlavne majiteľky malých záhrad.

Viac prvkov nesie jednu funkciu - toto pravidlo sa dá efektívne použiť napríklad pri tienení. Ak si potrebujeme zabezpečiť na terase tieň, dosiahneme ho pomocou viacerých zdrojov - vybudovaním strechy nad terasou, tieniacimi závesmi, obrastením terasy a strechy popínavou zeleňou a môžeme vysadiť strom v jej v blízkosti. Keď nám z cyklu vypadne jeden prvok (napríklad nám tieniace závesy strhne vietor), máme poruke ešte ďalšie tri.

Zóna 2 - ešte stále sme pri dome

Zóna 2 je umiestnená trochu hlbšie do záhrady. Dobre na ňu dovidíme, ale už ju nemusíme intenzívne riešiť každý deň. Do tejto časti záhrady môžeme vysadiť ovocné kríky, založiť zeleninové záhony pre menej náročnú zeleninu ako sú zemiaky, fazuľa, cukety či tekvice.

Ak sa do nej rozhodneme umiestniť menšie domáce zvieratá, napríklad sliepky, ku ktorým potrebujeme dochádzať každý deň, zakomponujme ich výbeh aj príbytok čo najbližšie k domu. Prepojenie s úžitkovou záhradou nám ponúka zóna 2, miesto na skleník aj kompost. Ak máme už staršie deti, môžeme si dovoliť posunúť herné alebo cvičiace prvky až sem. Celú zónu dva môže tvoriť aj jedlý les alebo ovocný sad.

Zóna 3 - vzdialené kúty na väčšom pozemku - ako usporiadať záhradu

Túto zónu majú farmy a veľké pozemky. Používa sa na pastvu a extenzívne pestovanie. Väčšina mestských aj vidieckych záhrad má zóny len 1 a 2, väčšie farmy a usadlosti majú okrem spomínaných zón ešte zónu 4, čo sú nízko údržbové lesy aj zónu 5, čo je pozemok ponechaný prírode - divočina.

Foto - Pixabay.com

Mini zónu 5 si vieme vytvoriť aj v menšej záhrade, kam pri troške šikovnosti vytvoríme kút divočiny. Aj malý "zabudnutý" kúsok záhrady, kde ponecháme nepokosenú trávu, menšie náletové dreviny alebo sem nahromadíme staré drevo alebo hŕbu kameňov, príroda ocení.

Na prísne udržiavaných pozemkoch nie je príliš veľa priestoru pre biodiverzitu a úkryty pre voľnožijúce živočíchy a hmyz. Takýmto ostrovčekom divočiny pomôžeme našim zvieracím spoločníkom - ježkom, jaštericiam aj hmyzu nájsť dostatok potravy a úkrytu. Odmenia sa nám svojou užitočnosťou - pri likvidácii škodcov a pri opeľovaní našich ovocných stromov a zeleniny.