Ako matka začiatočníčka kupovala kočík. Asi takto by som nazvala moju prvú skúsenosť s kupovaním detskej výbavy. Predsa sú to už len 3 mesiace a bude tu. Moje druhé ja. Vytúžené, vymodlené, milované od momentu, kedy vyzeralo iba ako fazuľka. Chcem pre neho len to najlepšie, ale mám svoje hranice, hlavne, čo sa týka vyhadzovania peňazí na detskú výbavu, ktorú “určite” budem potrebovať. Aspoň tak sa to píše na stránkach stoviek eshopov, ktoré som v posledných týždňoch prečítala od A po Z. 

S Božou a švagrininou pomocou sa mi podarilo vytvoriť môj prvý zoznam “must have” vecí, bez ktorých sa určite nezaobídeme. Bez mučenia priznávam, že som ten švagrinkin zoznam rozumne zoškrtala. Aspoň podľa môjho názoru. Naozaj si nemyslím, že budem potrebovať 3 teplomery, 5 novorodeneckých body s krátkym rukávom na október a pár ďalších nezmyslov.

Ale kočík sa zíde. Pár som si ich obzrela na internete, ďalších pár naživo. Keď som už ako-tak bola rozhodnutá, ozvala sa Nina z Londýna. Poslala mi link na anglický internetový obchod. „Kúp si tento kočík, má ho aj Andrea a je skvelý.“ Čítam si o skvelom kočiari. Vyzerá ako športový, ale vraj sa dá použiť od narodenia. Čudné, u nás také niečo predsa neexistuje. Zisťujem ďalej a natrafím na pár slovenských eshopov, ktoré ho ponúkajú. Popis je doslovne preložený z angličtiny, ale niečo tu nesedí. Na anglickej stránke je čierne na bielom, že kočík sa dá používať od narodenia a nemusím k nemu dokupovať žiadne ďalšie súčasti. V balení s pláštenkou a fusakom na zimu.

Na slovenských stránkach sa môže ten istý kočík používať až od 6 mesiacov, prípadne od narodenia, ak si dokúpim hlbokú vaničku za 180 EUR. Fusak nie je súčasťou balenia.  Divné, nie? Píšem výrobcovi a aj zástupcovi firmy pre Slovensko. Od výrobcu prišla potešujúca správa. Kočík je skutočne navrhnutý tak, aby sa dal polohovať a bol vhodný pre najmenšie bábätká. Fusak v cene. Aké praktické! Na druhý deň mám email aj od zástupcu tej istej firmy pre Slovensko. Vážená pani, kočík môžete používať od 6 mesiacov, pri kúpe vaničky od narodenia. Fusak nie je súčasťou balenia. Neverím vlastným očiam. Prečo? Zisťujem ďalej a pýtam sa, prečo sú podmienky pre anglický trh iné ako pre slovenský. Výsledok ma veľmi nepotešil. Dostala som studenú sprchu výčitiek, či chcem ublížiť vlastnému dieťaťu, ako ma mohlo napadnúť takto ho trápiť, či mu chcem nebodaj privodiť zdravotné problémy, alebo ak nie, tak mi určite vypadne z kočiara, keď si neobjednám hlbokú vaničku.

Pani z helpdesku siahodlhý email miestami písaný hrubými červenými písmenami ukončuje varovaním, že na Slovensku máme platné zákony, ktoré na matky ako som ja pamätajú! “S pozdravom…XY.”

Myslela som, že robím rozumnú vec, teraz už viem, že písanie na “email podpory” mi podporu automaticky nezaručí. Stále však verím, že budem dobrou matkou, aj keď si to pani XY nemyslí. Mimochodom, moje bábätko má nový kočík. S vaničkou. Bola v akcii, kúpená v predajni za rohom. S úsmevom predavačky v cene. No nekúp to.