V denníku Guardian zverejnili celkom milý článok o tom, ako bicykel prispel k ženskej emancipácii. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Bicykel v podobe, akej ho s vylepšeniami poznáme dnes, sa začal na cestách objavovať koncom 19. storočia. Samozrejme, najprv bol len pre mužov. Rýchlo sa však našli prvé cyklistky.

Bicykel im dal slobodu. V tých časoch sa ešte od slobodných žien vyžadovalo, aby mali dámsky sprievod. Buď služobnú alebo ženu z rodiny. Často išlo o staršie dámy a pre tie bol bicykel pasé. Mladé dámy sa mohli pohybovať voľnejšie. Vtedajšie oblečenie plné spodničiek, komplikovaného zapínania a nedýchajúcich materiálov bicyklovaniu tiež nesvedčalo a tak museli krajčírky vymýšľať niečo menej komplikované, príhodnejšie, hoci ešte stále aj veľmi decentné.

Bicykel napokon prispel aj k lepšej kondícii žien, nielen tých slobodných či pochabých, ale aj tých starších. Jasné, že boli takí, čo tvrdili, že bicyklovanie je pre ženy priam škodlivé a upozorňovali na to, že ženy by dokonca pri bicyklovaní mohli pociťovať sexuálny pôžitok, čo teda bol totálne nepredstaviteľný koncept.

Dnes je bicykel stále obľúbený, dokonca je pre svoju ekologickú neškodnosť, ekonomickú nenáročnosť a fakt, že väčšina miest už myslí aj na bicyklistov, čoraz viac. Stal sa úplne bežnou vecou, o ktorej sa ani neuvažuje a už vôbec nie v kategórii ženskej emancipácie, či prínosu pre ženy.

Takých vecí je viac. Ženská antikoncepcia, polotovary, elektrospotrebiče do domácnosti, nákupy cez internet. Mnohé ženám pomohli mať veci vo svojom živote ako tak pod kontrolou a dali im viac času na kariéru, voľnočasové aktivity či rodinu.

Dnes už každá príčetná firma rozmýšľa ako osloviť ženské zákazníčky, ako produkty nastaviť tak, aby vyhovovali ženám. Lebo ženy sú stále samostatnejšie, lepšie zarábajú, jasnejšie vedia povedať, čo by chceli a koľko sú za to ochotné zaplatiť.

Majú čoraz viac vecí, aby sa mohli emancipovať. To však neznamená, že nie sú niekedy rovnako vyplašené a obávajúce sa reakcií svojho okolia ako prvé ženy, čo sadli na bicykel a zamávali na pozdrav konvenciám.