BRATISLAVA. K hlavným atrakciám noci patrili odvážne a zároveň krehké diela austrálskej umelkyne Amandy Parer. Inštalácia v podobe piatich svietiacich postáv nadľudskej veľkosti je inšpirovaná scifi filmom Divoká planéta. Gigantický humanoidi boli rozmiestnení po Starom meste a ich inštalácia pripomínala vzdialenú budúcnosť, keď títo giganti práve pristáli na našej planéte a obzerajú si ju.

Favoritom Biele noci bola aj svetelná inštalácia Globoscope, ktorá premenila Námestie slobody prostredníctvom 270 svetelných gúľ. „Orgazmus môže byť aj duševný,“ napísal Jardo na facebooku stránku na adresu práve tejto inštalácie.

 

Foto - facebook Biela noc Bratislava 2017, Jaroslav Novák 

 

Spln mal konkurenciu

Na multimediálny performance v podaní talianskej skupiny fuse si však museli ľudia počkať. Pre technické príčiny malo vystúpenie až dvojhodinové meškanie. Napriek tomu, že čakanie mnohých znechutilo, vystúpenie stálo za to.

„Nemám slov. Bolo úžasné ako hudba, svetelné animácie a tanečníčka vytvárali súhru. Mala som pocit, že som v inom svete,“ zhodnotila vystúpenie Saška. Umelcom sa to podarilo aj vďaka systému, ktorý v reálnom čase spracováva dáta z biometrických a pohybových senzorov, ktoré boli umiestnené na pódiu, ale aj na samotnej performerke.

 

Foto - facebook Biela noc Bratislava 2017

 

Počas celej noci mohli návštevníci na oblohe vidieť spln Mesiaca. V Medickej záhrade sa Bratislavčania mohli naozaj Mesiaca dotknúť. Monumentálny svetelný objekt, ktorého priemer bol sedem metrov, bol vrcholom pre viacerých. Mesiac pozostával z detailných záberov NASA a každý centimeter osvetleného objektu predstavoval päť kilometrov skutočného mesačného povrchu. Mnohých však odradilo dlhé čakanie a priveľa ľudí.

 

Foto - Lucia Čarná

 

Nenašli atrakcie

Návštevníci okrem mapiek, ktoré rozdávali dobrovoľníci mohli využiť aplikáciu, ktorá vznikla s podporou VÚB Banky. Niektorí aplikáciu nevyužili a spoľahli sa na vlastnú intuíciu. „Aplikáciu som si stiahla, prezrela všetky atrakcie a zasrdiečkovala tie, ktoré som chcela vidieť. Vytvorila som si tak vlastnú trasu. Problém nastal vtedy, keď som prišla na zaznačené miesto a tam nič nebolo, ako napríklad na Primaciálnom námestí,“ hovorí Janka, ktorá neskôr aplikáciu odložila a už sa len náhodne prechádzala. Výhodou však boli charakteristiky atrakcií. Ľudia si tak mali možnosť prečítať o jednotlivých zastávkach a dozvedieť sa zaujímavé informácie aj o umelcoch.

 

Foto - TASR

 

Viac ako po minulé roky sa ozývali kritické hlasy. Viacerí boli z tohtoročnej Biele noci sklamaní, najmä pre technické problémy, nedotiahnutú organizáciu či fakt, že niektoré inštalácie vôbec nefungovali. „Či sa moje očakávania naplnili je otázne, kto vie, možno som pochybila ja pri zostavovaní plánu, čo chcem vidieť,“ povedala pre Ženy v meste Monika, ktorá bola na Biele noci v Bratislave po prvýkrát. „Až na Mesiac a objekt Odpusti si vo Františkánskom kostole, ktoré ma ako jediné zaujali, som zostala sklamaná. Zvyšok atrakcií, ktoré som chcela vidieť som buď nenašla, alebo ma až tak nezaujali,“ hovorí Janka.  

 

Foto - facebook Biela noc Bratislava 2017, Daniela Benková

 

Dotiahnutá nebola ani doprava. Napriek tomu, že mestská doprava bola posilnená, ľudia sa nezmestili do autobusov a rušili ich otravovali autá, ktoré prechádzali mestom.

Organizátori však od začiatku žiadali o trpezlivosť. „Treba oceniť už len snahu zorganizovať niečo tak veľké, čo sa rozprestiera po celom meste,“ dodala k tomu Monika. 

 

Foto - facebook Biela noc Bratislava 2017, Dominik Szombath

 

Prečítajte si aj Na umenie sa počas Bielej noci čakalo v rade. Boli sme pri tom