BRATISLAVA. Rokovací poriadok v NR SR sa nezmení, poslanci a poslankyne nemôžu brať svoje deti do pléna. Povedal to po dnešnom poslaneckom grémiu podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd). “Loviť politické body aj s použitím dieťaťa nedovolíme, nesvedčí to nikomu,“ dodal Bugár.

"Zoberte si, že máte polročné dieťa, idete do rokovacej sály, kde je 150 poslancov z celého Slovenska, jeden môže mať takú chrípku, iný neviem čo a dieťa ešte nie je zaočkované," vysvetľoval podľa TASR Bugár, prečo dieťa nepatrí do pléna. Dieťa by podľa neho tiež plačom mohlo vyrušovať poslancov a pomýliť ich pri hlasovaní. Argumentoval aj tým, že väčšina matiek nemôže mať deti v práci. "Pri páse alebo pri pokladni nemôžete mať dieťa," povedal.

 

Simona Petrík.

 

V parlamente chcú preto vytvoriť detský kútik. Má byť v jednej z troch kancelárií, ktoré má k dispozícií Lucia Nicholsonová ako podpredsedníčka parlamentu. Nicholsonová čaká tretie dieťa v septembri.

O zmene rokovacieho poriadku sa hovorilo potom, čo minulý týždeň nepustili do rokovacej sály nezávislú poslankyňu Simonu Petrík, pretože mala v šatke 6-mesačnú dcéru. Petrík chcela v sále položiť otázku ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi počas hodiny otázok. 

Simonu Petrík zvolili do parlamentu za stranu Sieť, z ktorej vystúpila na protest proti vstupu strany do vládnej koalície so stranou SMER. V parlamente sa chce venovať hlavne rodinnej politike a podpore žien. V rozhovore pre Ženy v meste už pred týmto incidentom uviedla, že chce v parlamente presadiť detský kútik.

 

Prečítajte si aj Poslankyňu Petrík nepustili na rokovanie parlamentu, lebo mala v šatke dcéru