Sto rokov od založenia Československa - aká skvostná príležitosť vrátiť noblesu, glanc a slušnosť. Skoro sa to stalo. Ale nakoniec veľmi tesne vyhrali staré poriadky.

Tie dva scenáre boli tak odlišné, že to len ťažko domyslíme. Ale ak je naša fantázia krátka, hneď prvé hodiny po prezidentskej voľbe ukázali, čo asi tak môžeme čakať. Ikonografia predvedená pri príhovore Miloša Zemana po voľbe, ponúkla veľa informácií vopred. Za staronovou hlavou štátu žiarili bojovník proti migrácii Tomio Okamura, majiteľ a "moderátor" TV Barrandov Jaromír Soukup, šéf energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš či Milan Chovanec z ČSSD. Iste sa ešte všeličo dozvieme o politicko-biznisových prepojeniach.

Zarytý priaznivec Miloša Zemana Jiří Veleba hovoril o víťazstve Pravdy. V štábe sa spievala pieseň Ach synku, synku, spojovaná najmä s prvým prezidentom T.G.Masarykom. Zrejme nová stratégia a ďalšie bagatelizácia? Vzhľadom na hodnoty, ktoré zastával vzdelaný a kultivovaný Masaryk, sa môžeme len dohadovať, nakoľko by bol z týchto výjavov šťastný. Trúfam si tvrdiť, že ani trochu by sa mu nepáčilo to, čo nasledovalo vzápätí - teda napadnutie novinárov v štábe Miloša Zemana. Webom už sa šíri video, ktoré tieto udalosti zachytáva.

Drzosť, verbálna agresivita či umlčanie médií, to všetko sa môže prehlbovať. Mnoho priaznivcov Jiřího Drahoša, rozumej zmeny spoločenskej atmosféry, dnes plakalo. A mnohí to otvorene priznávali na sociálnych sieťach. Myslím ale, že by sme nemali smútiť. Mali by sme si uvedomiť, že profesor Drahoš bez predchádzajúcej politickej skúsenosti urobil lepší výsledok ako pred piatimi rokmi knieža Schwarzenberg. Že v kampani sa objavili krásne solidárne gestá "mušketierov" a protikandidátov Horáčka, Hilschera a Fischera. Dopyt po tom žiť inak je podľa mnohých signálov na vzostupe. Teraz teda nemôžu prestať aktivity, ktoré sa vydrali von na povrch v kampani. Každý z nás musí premýšľať, ako môže niečo urobiť pre túto krajinu. Musíme spolu všetci hovoriť. Prekonať priekopy, ktoré vyhovujú práve starým poriadkom. Musíme si pomáhať.

Nech to dnes dopadlo akokoľvek, začať môžeme hneď. A tak sa idem ďalej venovať svojmu snu, ktorý sa volá Elegantné Česko. A čo urobíte vy?