Otvoril oči. Manželka tam už nebola, a tak si pomyslel, že odišla do práce. Syna počul, ako sa hrá. Pozrel na neho a prekvapilo ho, že ročný potomok je už oblečený. „Nepamätal som si na tú chvíľu, keď som ho obliekol,“ popisuje Tomek jednu z mnohých situácií, ktoré už nejaký čas zažíva. Až potom mu zaplo, že nie je ráno, ale poobede a so synom si len zdriemli. Na materskej beží čas celkom inak. Aj mužovi. Áno, mužovi, lebo môj kamarát sa spolu s manželkou rozhodli, že ona sa – po vyše polročnej materskej, vráti do práce. Čakala ju reorganizácia na pracovisku a chcela sa dostať do vysnívaného tímu. Podarilo sa. Zobrali do úvahy aj finančnú stránku tejto situácie, lebo je to výhodnejšie, keď sa manželia na materskej vystriedajú.

Tomek je veľmi spokojný, užíva si to. Minulý týždeň nás navštívil. Spolu so synom, samozrejme. Sledovala som, ako to zvláda. Behal za synom, ktorý lezie ešte len po štvornožky. Pozerala som, ako mu ponúka jedlo, pitie, ako ho prebaľuje a uspáva. Zvládal to perfektne.

„Máme svoje obľúbené podniky, ktoré navštevujeme, lebo sú v nich detské kútiky,“ opisoval. Teraz v lete, keď sú horúčavy, vybehnú na prechádzku skôr, keď je ešte chladnejšie. „Minule v parku, kde ženy na materskej cvičia jogu, sa ma opýtala kočka, či sa nepripojím, že ona môjho syna postráži,“ hovorí s úsmevom. Áno, pozná sa už so susedkami - maminkami na materskej, vymieňajú si niektoré postrehy, týkajúce sa výchovy detí.

Tomek k svojej úlohe pristupuje veľmi vážne. Dbá napríklad na hudobnú výchovu syna a hrá mu na gitare a spieva. No tak sa pýtam, či aj varí a nakupuje? Možno je taký „frajer“, lebo nemá iné povinnosti. „Varím obedy večer, aby si manželka mohla zobrať do práce a nám potom jedlo zohrievam,“ vysvetľuje. Je dobrý!, pomyslím si o mojom kamarátovi. Dozviem sa tiež, že materská má aj iné výhody a ukáže mi svoje svaly na rukách. „Keď nosím syna a zdvíham ho, tak sa to prejavuje na mojich svaloch a nemusím behať do fitka,“ opisuje a s úsmevom sa vráti k téme času, ktorý sa na materskej nedá rátať tak ako v bežnom živote. Nevníma, ktorý deň v týždni je. Jedine víkendy sú víkendy a to je jasné, lebo manželka je vtedy doma. Keď si dohodol prezutie zimných gúm na aute, prišiel do servisu, vybalil kočík, naložil syna a vtedy zbadal  prekvapenú tvár automechanika, ktorý mu povedal, že je utorok a oni sa dohodli na štvrtok. „Stratil som pojem o čase, čo ma vôbec neprekvapilo, tak som mu nechal auto do štvrtka, aby som zase niečo nepoplietol,“ hovorí s úsmevom.

Vyzerá to, že byť mužom na materskej má samé výhody. „Nuž, vraj som teraz precitlivený, smeje sa mi manželka, a viem sa rýchlejšie uraziť,“ hovorí. Ale nič si z toho nerobí. „Aby som bol trocha drsnejší, zapnem si krimi noviny,“ žartuje Tomek. Ale potom už celkom vážne dodáva, že je to aj drina. Príjemná drina. A treba vedieť unášať sa časom. „S dieťaťom si nič nevieš naplánovať, lebo režim dňa určuje ono,“ vysvetľuje. Našťastie, ako sám priznáva, rád žije bez diáru v ruke. Užíva si oddych od tvrdej makačky v medzinárodnej firme na vedúcom poste. Nechýba mu to. „Mám takú povahu, že mne to vôbec nevadí, skôr naopak, rád žijem spontánne, bez presne naordinovaných hodín, schôdzí, stratégií, či cieľov, ako zvýšiť predaj,“ hovorí.

Hovorím si, že materská pre mužov je len pre silné osobnosti. Veď ktorý, sám so sebou nevyrovnaný „tiger“, by si vedel priznať, že mu to dravé prostredie nechýba? Kým mnohí dravci bojujú na pracoviskách o vyššie odmeny, uznanie, o väčší počet bodov, on zbiera iné body - získava uznanie, ktoré sa odzrkadľuje v očiach jeho syna.

.

Prečítajte si aj Royal baby aj na Slovensku?