Rodičia zdravotne znevýhodnených detí sa denne stretávajú s miliónmi problémov. V Bratislavskej župe sa snažíme pomôcť aj im a uľahčiť im ich ťažkú situáciu a priniesť ich deťom o pár úsmevov denne viac.

Zdravotne znevýhodnené deti nie sú ako obyčajné deti. Ich výchova si vyžaduje špeciálny prístup, rovnako aj výber hračiek, s ktorými sa môžu hrať a ktoré rozvíjajú ich schopnosti. Motorické aj rozumové. Tieto hračky sú však pre väčšinu rodičov pridrahé a nie je ani veľmi jednoduché sak nim dostať. Rodičia zdravotne znevýhodnených detí, ktorých mám vo svojom okolí aj ja, buď v kolotoči lekár-rehabilitácia-plávanie-obchod-lieky-cvičenie ani nestíhajú premýšľať nad tým, či je tá ktorá hračka pre ich ratolesť vhodná, alebo sú tieto hračky pre nich absolútne nad rozpočet.

Preto sme v Bratislavskom župnom úrade zorganizovali zbierku, ktorej výťažok bol použitý práve na tento účel. Peniaze sa vyzbierali medzi zamestnancami a odobrníci zo sociálneho odboru spolu so zástupcami neziskovky Centrum včasnej intervencie zabezpečili hračky pre unikátny projekt požičovne hračiek. Projekt si chvália nielen pracovníci centra, ale obrovskú pomoc v nich našli najmä rodičia.

Hračky v požičovni sú špeciálnymi pomôckami pre deti so zdravotným postihnutím či rizikovým vývojom. Je to obrovská pomoc najmä pre rodičov, ktorí sa tak môžu spoľahnúť, že hračky, s ktorými sa ich potomok hrá, nie sú pre neho nebezpečné. Práve naopak. Pomáhajú mu rozvíjať sa. A ešte to tie decká aj baví!

Špeciálne terapeutické pomôcky, ktoré sme zabezpečili, využívajú deti, ktoré chodia do Centra včasnej intervencie ambulantne ale aj deti, za ktorými chodia odborníci z centra priamo domov. Hračky však nemusia odísť po návšteve odborníkov, ale môžu ostať doma a deti sa s nimi môžu hrať dokedy chcú. Prvé takéto pomôcky sme do rodín poslali ešte koncom roka a záujem o ne sa neustále zvyšuje.

Občas popri všetkých svojich povinnostiach totiž zabúdame, prečo to všetko robíme a čo je na tomto svete najkrajšie. Obyčajná čistá detská radosť a úsmev. To je tým hnacím motorom každej matky a ženy. 

 

Prečítajte si aj Dokonalé rodinné foto