Čierna limuzína sa zastaví, vystúpia pekné nohy v čiernych lodičkách. Potom sa objaví pekná ženská postava v čiernych, úzkych, krátkych šatách, ktorá ide po červenom koberci. Kamera postupuje smerom nahor a zastaví sa na výstrihu. Po ceste si postava aj podskočí. Potom je to už jasné, záber kamery na tvár: Tina Turner! Smeruje do sály, kde na ňu čaká publikum. Toto video kolovalo na internete koncom minulého roka s vysvetlením, že speváčka v novembri oslávila 76 rokov! Žasla som, v akej je kondícii! Potom som sa niekde dočítala, že ten záznam je spred vyše desiatich rokov. Ale aj tak, poviem vám, klobúk dole!

Na našom portáli často píšeme o tom, ako zvládať život po štyridsiatke, keďže väčšina z nás redaktoriek Žien v meste sme práve v tomto veku. Avšak naše čitateľky nie sú len štyridsiatničky, sú medzi nimi aj staršie. A budú staršie. Aj my budeme. Taký je život. Budeme sa vedieť udržať v takej kondičke ako Tina Turner? Čo s plynúcim časom?

„Myslím si, že nemá význam silou-mocou skrývať vek. Treba normálne, pokojne starnúť. Každý vek má aj svoje radosti, nie len starosti,“ toto povedala istá dáma, ktorú si v Poľsku veľmi vážime. Vlastne všetci sú ňou očarení. Prečo? Lebo to, čo hovorí, sa nás dotýka. Je to zo života poctivo prežitého. Jednoducho - autorita. Kto je to? Nuž, jej meno vám asi nič nepovie. Je to Danuta Szaflarska, ktorá v sobotu oslavoval 101. narodeniny. Známa, poľská herečka, ktorá svoju kariéru začínala pred druhou svetovou. A ktorá stále hrá.

Keď som si čítala jej životný príbeh, nedalo si nevšimnúť, ako veľmi prežívala vojnu, ako spomínala na smutné oči svojej ročnej dcéry… A vo veku vyše 90 rokov dokázala rozprúdiť zábavu na tanečnom parkete v podniku, niekde v Bielorusku, kde účinkovala spolu s kolegami z divadla. Niekto z hercov spomínal, že domáci sa čudovali, keď „babušku“ zbadali tancovať.

Aj o Tine Turner sa už roky zvyklo hovoriť „babička Tina“. Babka, babička, bábuška, či po poľsky babcia, môže byť popis generačných väzieb v rodine alebo stav mysle. Poznám aj 20- ročné bábušky, ktoré nevedia, čo so sebou, ale aj 80- či do konca storočné dievčatá. Lebo všetko je v našich hlavách.

Niekto z priateľov Danuty Szaflarskej popísal jej postoj k životu takto: prejavuje väčší záujem o svet ako o seba. Zaujímavé, veď mladí to takto majú! Práve mladosť je o tom, že vás zaujíma všetko okolo.

Kým teda nestratíme záujem o svet, kým sa budeme rozhliadať, mať záujem o novinky a predovšetkým o druhého človeka, máme šancu byť mentálne dievčatami bez ohľadu na vek. Dievčatami, ktoré si cestou aj podskočia.

 

 

 

Prečítajte si aj Závislí na hľadaní emotívnych udalostí