BRATISLAVA. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS ) si myslí, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je prekážkou dôsledného, nezávislého vyšetrenia celého prípadu. Rovnako tak prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar. Povedala to v televíznej debate RTVS O 5 minút 12.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej mal Gašpar zamedziť informovaniu z miesta činu, tak ako sa to deje štandardným spôsobom. "Je to overená informácia od jedného z viceprezidentov PZ," povedala opozičná poslankyňa. 

 

Nicholsonová: Zametal stopy?


Kaliňák tieto obvinenia dôrazne poprel. Rovnako tak podozrenia Ďuriš Nicholsonovej, ktoré sa týkali prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera na mieste činu, hoci prípad nespadá pod jeho pôsobnosť. "Bol tam zametať stopy?" pýtala sa ministra. Ten označil jej slová za absurdné. "Urážate ľudí, ktorí na rozdiel od vás niečo pre krajinu urobili,“odpovedal jej minister, pričom poukázal na to, že práve Krajmer sa venoval vyšetrovaniu podvodov talianskych podnikateľov na východe a podal aj návrh na ich obžalobu.

Kaliňák, naopak, naznačil, že za slovami Ďuriš Nicholsonovej i správaním sa SaS môže byť snaha zbaviť sa podozrenia z pomoci podozrivým talianskym podnikateľom na východnom Slovensku. Vadalovcom mali podľa Kaliňáka počas obdobia SaS vo vláde vyplatiť na eurofondoch a vratkách DPH okolo desať miliónov eur. "Nechcete pozametať stopy a odpútať pozornosť od vlastných chýb?" pýtal sa Kaliňák.
 

 

Mafia blízko premiéra

Ďuriš Nicholsonová označila Kaliňákove vyjadrenia za typické klamstvá človeka, ktorý je zodpovedný za súčasný stav. „Vy ste dopustili, že situácia dospela k vražde novinára i to, že mafia sa dostala do bezprostrednej blízkosti premiéra tejto krajiny," zdôraznila. Kaliňák pripustil, že je potrebné preveriť všetky informácie, ktoré sa objavili v materiáloch zavraždeného novinára o kontaktoch členov Smeru-SD s podozrivými podnikateľmi spájanými s talianskou mafiou.