- Prečo ešte nemáš deti? Na čo čakáš? Tikajú ti hodiny!

- Si kariéristka. Preferuješ kariéru pred materstvom.

- Prečo si čakala tak dlho, kým si sa vydala? To si si nemohla nájsť manžela pred 10-timi rokmi? Sa potom nečuduj, že nemôžeš mať deti. Si už stará na to a mala si to riešiť v 20-tke.

- Ako to, že skúšate mať deti už 5 rokov a stále nič? Si si vedomá, ze existujú ovulačne testy a že si môžeš plánovať plodné dni?

- IVF sa ti nepodarilo, lebo sa stresuješ, lebo si moc emočná, lebo ťa naštval lekár, lebo ťa štve manžel, lebo manžel sa chová ako decko a ty už druhé decko nechceš, keď už  jedno (manžela) máš doma.

- Hlavne nestresuj.

- Si inteligentná žena, tak ber potrat racionálne.

- Choď na dlhú dovolenku.

- Prestaň na to myslieť.

Takéto a podobné posudzovanie, hlúpe otázky a nevyžiadané rady som si za 5 rokov vypočula dostatok. Čo ale málokedy počujem je:

NEVIEM, AKÉ TO JE BYŤ V TVOJEJ SITUÁCII,  ALE POVEDZ MI O TOM.

JE MI ĽÚTO, ČÍM SI PRECHÁDZAŠ. SOM TU S TEBOU. AKO TI MOŽEM POMOCŤ?

NEVIEM, ČO TI POVEDAŤ, ALE AK SA CHCEŠ VYROZPRÁVAŤ, SOM TU.

Som veľmi vďačná ľuďom, ktorí mi ukázali svoju empatiu a lásku. Nie je ich veľa, ale ich slová, objatie alebo snaha dať mi priestor na vyplakanie mi utkvelo v mojom srdci a s láskou na nich spomínam. Svojou empatiou uznali moju bolesť, skúsenosť a dali mi priestor na trúchlenie, ktoré nemusím skrývať.

Nevyžiadané rady alebo posudzovanie mali úplne opačný efekt - cítila som sa nevypočutá, sklamaná z ľudí a netúžila som byť s nimi. S niektorými som aj prerušila vzťah.

Nie je nič krajšie ako zapôsobiť na život niekoho a nechať v jeho srdci lásku.

Ktoré prejavenie empatie od iných si doteraz pamätáte?

 

S láskou

Barbara